Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePCPS1
Okładka Command & Conquer: Red Alert (PC)
OkładkaCommand & Conquer: Red Alert (PC)

Command & Conquer: Red Alert

Kontynuacja entuzjastycznie przyjętej strategii czasu rzeczywistego Command & Conquer, opracowanej przez Westwood Studios. Tym razem autorzy przedstawiają alternatywną wersję świata, w którym II wojna światowa miała zupełnie inne strony konfliktu niż te znane z kart historii.

Strategiczne | II wojna światowa | RTS | strategiczne wojenne

Command & Conquer: Red Alert Premiera

9lis1996

PC PS1

Przygotowana przez studio Westwood strategia czasu rzeczywistego, która stanowi kontynuację ciepło przyjętej Command & Conquer. Gra opowiada alternatywą historię świata w pierwszej połowie XX wieku i pozwala wcielić się w dowódcę jednej z dwóch frakcji.

Fabuła

Rok 1946. Albert Einstein odkrywa sposób przemieszczania się w czasie i postanawia nie dopuścić do wybuchu II wojny światowej. Trafia do 1924 roku i wymazuje Adolfa Hitlera z kart historii. Jego działania nie przynoszą jednak światu upragnionego pokoju. Józef Stalin wykorzystuje sprzyjającą sytuację geopolityczną, by zbudować potężne imperium. Po zajęciu Chin, rusza z atakiem na Europę. Państwa Starego Kontynentu łączą siły, próbując powstrzymać inwazję. Dochodzi do konfliktu na nieznaną do tej pory skalę. Autorzy przygotowali dwie osobne ścieżki fabularne, które gracze mogą poznać, wybierając jedną ze stron wojny.

Mechanika

Red Alert bazuje na założeniach doskonale znanych z innych reprezentantów gatunku. Podstawowym zadaniem graczy podczas większości misji jest takie gospodarowanie posiadanymi zasobami, by rozwinąć swoją bazę i potęgę militarną, a następnie zniszczyć obecnego na mapie wroga. Sporadycznie cele się zmieniają, wymuszając działanie z określoną liczbą wojsk lub uratowanie wskazanej osoby. Obie strony konfliktu mają unikalne budynki i jednostki, które różnią się atutami i wymuszają stosowanie innych strategii od dowódcy. Sowieci są mniej mobilni, ale za to wytrzymalsi i groźniejsi w zwarciu, z kolei Alianci stawiają na szybkość przemieszczenia armii i łatwo osiągają przewagę na wodzie.

Atutem gry jest dopracowany interfejs, który umożliwia intuicyjną kontrolę nad wojskami i tworzenie oddziałów z pojedynczych jednostek. Obok trybu kampanii, w którym na graczy czeka po czternaście misji dla każdej ze stron, dostępny jest również moduł wieloosobowy, w którym dwaj stratedzy mogą zmierzyć się w taktycznych zmaganiach przez internet.

Kwestie techniczne

Command & Conquer: Red Alert to dwuwymiarowa gra strategiczna, w której akcja prezentowana jest w rzucie izometrycznym. Podobnie jak w przypadku poprzedniej odsłony cyklu twórcy przygotowali kilkadziesiąt minut wstawek FMV, które opowiadają historię pomiędzy misjami. Atutem produkcji jest uznawana za jedną z najlepszych ścieżek dźwiękowych końca XX wieku muzyka autorstwa Franka Klepackiego. Wydana na PlayStation 1 wersja zawiera oba sprzedawane po premierze dodatki, Counterstrike i The Aftermath.

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer: sieć lokalna   Liczba graczy: 1 - 4  

Nośnik: 2 CD

Ocena użytkowników: 8,2 / 10 na podstawie 761 głosów czytelników.

Klasyfikacja PEGI Command & Conquer: Red Alert

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Command & Conquer: Red Alert Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Zalecane:
  • Pentium 166MHz
  • 32MB RAM
PC
PS1