Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePCPS1
Okładka Command & Conquer: Red Alert (PC)

Command & Conquer: Red Alert

Kontynuacja entuzjastycznie przyjętej strategii czasu rzeczywistego Command & Conquer, opracowanej przez Westwood Studios. Tym razem autorzy przedstawiają alternatywną wersję świata, w którym II wojna światowa miała zupełnie inne strony konfliktu niż te znane z kart historii.

Strategiczne | II wojna światowa | RTS | multiplayer | strategiczne wojenne

Okładka Command & Conquer: Red Alert (PC)

data premiery gry:

9lis1996

PC PS1

Przygotowana przez studio Westwood strategia czasu rzeczywistego, która stanowi kontynuację ciepło przyjętej Command & Conquer. Gra opowiada alternatywą historię świata w pierwszej połowie XX wieku i pozwala wcielić się w dowódcę jednej z dwóch frakcji.

Fabuła

Rok 1946. Albert Einstein odkrywa sposób przemieszczania się w czasie i postanawia nie dopuścić do wybuchu II wojny światowej. Trafia do 1924 roku i wymazuje Adolfa Hitlera z kart historii. Jego działania nie przynoszą jednak światu upragnionego pokoju. Józef Stalin wykorzystuje sprzyjającą sytuację geopolityczną, by zbudować potężne imperium. Po zajęciu Chin, rusza z atakiem na Europę. Państwa Starego Kontynentu łączą siły, próbując powstrzymać inwazję. Dochodzi do konfliktu na nieznaną do tej pory skalę. Autorzy przygotowali dwie osobne ścieżki fabularne, które gracze mogą poznać, wybierając jedną ze stron wojny.

Mechanika

Red Alert bazuje na założeniach doskonale znanych z innych reprezentantów gatunku. Podstawowym zadaniem graczy podczas większości misji jest takie gospodarowanie posiadanymi zasobami, by rozwinąć swoją bazę i potęgę militarną, a następnie zniszczyć obecnego na mapie wroga. Sporadycznie cele się zmieniają, wymuszając działanie z określoną liczbą wojsk lub uratowanie wskazanej osoby. Obie strony konfliktu mają unikalne budynki i jednostki, które różnią się atutami i wymuszają stosowanie innych strategii od dowódcy. Sowieci są mniej mobilni, ale za to wytrzymalsi i groźniejsi w zwarciu, z kolei Alianci stawiają na szybkość przemieszczenia armii i łatwo osiągają przewagę na wodzie.

Atutem gry jest dopracowany interfejs, który umożliwia intuicyjną kontrolę nad wojskami i tworzenie oddziałów z pojedynczych jednostek. Obok trybu kampanii, w którym na graczy czeka po czternaście misji dla każdej ze stron, dostępny jest również moduł wieloosobowy, w którym dwaj stratedzy mogą zmierzyć się w taktycznych zmaganiach przez internet.

Kwestie techniczne

Command & Conquer: Red Alert to dwuwymiarowa gra strategiczna, w której akcja prezentowana jest w rzucie izometrycznym. Podobnie jak w przypadku poprzedniej odsłony cyklu twórcy przygotowali kilkadziesiąt minut wstawek FMV, które opowiadają historię pomiędzy misjami. Atutem produkcji jest uznawana za jedną z najlepszych ścieżek dźwiękowych końca XX wieku muzyka autorstwa Franka Klepackiego. Wydana na PlayStation 1 wersja zawiera oba sprzedawane po premierze dodatki, Counterstrike i The Aftermath.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   sieć lokalna     Liczba graczy: 1 - 4  

Nośnik: 2 CD

Ocena czytelników: 8,3 / 10 na podstawie 725 głosów czytelników.

Gry podobne do Command & Conquer: Red Alert

Klasyfikacja PEGI Command & Conquer: Red Alert

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe Command & Conquer: Red Alert

PC Windows

PC Windows

  • Rekomendowane:
  • Pentium 166MHz
  • 32MB RAM
Petroglyph stworzy remastery Command & Conquer i C&C Red Alert
Petroglyph stworzy remastery Command & Conquer i C&C Red Alert

wiadomość14 listopada 2018

Nad remasterami dwóch pierwszych odsłon serii Command & Conquer pracować będzie studio Petroglyph Games. Wśród deweloperów znaleźli się także twórcy oryginalnych tytułów z cyklu. Zespół ma na koncie wiele dobrze przyjętych RTS-ów, takich jak Star Wars: Empire at War, Grey Goo oraz 8-bit Armies.

Command & Conquer, Red Alert i Tiberian Sun - pobierz trzy pierwsze odsłony cyklu z naszego FTP
Command & Conquer, Red Alert i Tiberian Sun - pobierz trzy pierwsze odsłony cyklu z naszego FTP

wiadomość16 lutego 2014

Jako sposób na miłe spędzenie niedzielnego wieczoru chcemy Wam zaproponować powrót to korzeni gatunku RTS i pobranie pełnych wersji gier Command & Conquer, Command & Conquer: Red Alert i Command & Conquer: Tiberian Sun, czyli trzech pierwszych odsłon kultowego cyklu studia Westwood.

Zapowiedziano Command & Conquer: Generals 2. Pierwszy film i screeny

wiadomość11 grudnia 2011

Krążące od dłuższego czasu plotki okazały się prawdziwe. Podczas tegorocznej gali Spike Video Game Awards ujawniono kolejną odsłonę serii Command & Conquer.

Command & Conquer 4 zaczęło żywot jako azjatycka sieciówka
Command & Conquer 4 zaczęło żywot jako azjatycka sieciówka

wiadomość1 lipca 2010

Serwis Gamereplays.org przeprowadził ciekawy wywiad z byłym pracownikiem Electronic Arts Los Angeles na temat serii Command & Conquer. Padło w nim sporo gorzkich słów, a my dowiedzieliśmy się wielu interesujących rzeczy na temat wewnętrznych spraw EA.

Electronic Arts pyta nas o kształt Command & Conquer 4

wiadomość23 czerwca 2009

Serwis CNC Generals World dotarł do ankiety firmy Electronic Arts, w której podejmuje ona temat Command & Conquer 4. Pytania dotyczą przede wszystkim tego, co gracze chcieliby zobaczyć w nowej odsłonie popularnej strategii czasu rzeczywistego. Padają tu m.in. kwestie związane z dodatkową zawartością, poszczególnymi jednostkami i trybem sieciowym.

PC
PS1