Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS4 PS3 Xbox One Xbox 360 Switch Andro iOS

Najciekawsze gry wydane w 1987 roku

Wszystkie najlepsze i najpopularniejsze gry tego roku, nadchodzące premiery oraz gry sprzed lat. Możesz też przeglądać je z podziałem na kategorie.

Space Quest: The Sarien Encounter
Space Quest: The Sarien Encounter

Przygodowe 19 listopada 1987

Pierwsza część wielkiej serii zapoczątkowanej przez firmę Sierra w 1987 roku. Powstała w pierwszej fazie kształtowania się tejże firmy i jest oldschoolową przygodówką w pełnym znaczeniu tego słowa.

PC

Space Quest II: Vohaul's Revenge
Space Quest II: Vohaul's Revenge

Przygodowe 19 listopada 1987

Druga część wielkiej serii gier przygodowych firmy Sierra pt. Space Quest. Autorzy w nowej odsłonie zwiększyli stopień skomplikowania zagadek, wprowadzili trochę lepszą grafikę oraz kilka możliwych dróg prowadzących do ukończenia gry.

PC

Bop n' Rumble
Bop n' Rumble

Zręcznościowe 12 listopada 1987

Bad Street Brawler to gra zręcznościowa z gatunku bijatyk, za której powstanie odpowiada australijska firma Beam Software. Produkt zadebiutował w 1987 roku na kilku platformach sprzętowych, m.in. ZX Spectrum oraz Commodore 64. Ta ostatnia edycja została wydana w Stanach Zjednoczonych pod nazwą Bop’n Rumble.

PC

Barbarian (1987)
Barbarian (1987)

Bijatyki 12 listopada 1987

Death Sword (poza granicami Stanów Zjednoczonych znany również jako Barbarian) to klasyczne mordobicie, w którym gracz wcieli się w rolę wojownika Gortha. Jego zadaniem będzie uwolnienie księżniczki Marianny, porwanej przez złego czarnoksiężnika Draxa. Zanim jednak głównego prowodyra całego zamieszania dosięgnie sprawiedliwość, Gorth będzie musiał uporać się z siedmioma innymi barbarzyńcami, którzy zostali oddelegowani przez swojego pana do powstrzymania go od wykonania misji.

PC

Cabal
Cabal

Akcji 12 listopada 1987

Pecetowa wersja popularnej strzelaniny z automatów. Na planszy cały czas widoczny jest celownik, którym poruszamy za pomocą klawiszy kursora, a wraz z nim przesuwa się również nasz bohater. Gra podzielona jest na pięć dużych etapów, które z kolei zawierają cztery mniejsze sekcje.

PC

Maniac Mansion
Maniac Mansion

Przygodowe 15 października 1987

Dave z dwoma przyjaciółmi wyrusza na ratunek swojej dziewczynie Sandy. Została ona porwana przez dr. Freda, który pod wpływem mrocznego oddziaływania meteorytu zamierzał zamienić ją w zombie.

PC

Wheel of Fortune
Wheel of Fortune

Towarzyskie 11 września 1987

Opracowana przez firmę Softie a wydana w 1987 roku przez koncern ShareData, komputerowa adaptacja popularnego niegdyś także i w naszym kraju teleturnieju „Koło Fortuny”.

PC

Police Quest: In Pursuit Of The Death Angel
Police Quest: In Pursuit Of The Death Angel

Przygodowe 7 września 1987

Prekursor gier przygodowych Sierry, których tematem jest ciężka praca policjanta. Pierwszym zadaniem Sonny'ego Bondsa, będzie powstrzymanie dealera narkotyków, tytułowego Anioła Śmierci.

PC

Phantasie
Phantasie

RPG 30 sierpnia 1987

Opowieści o fantastycznych krainach, które musiały ugiąć się pod wpływem demonicznych wrogów, to niemal codzienność w komputerowych RPG. Nie inaczej jest w Phantasie, produkcie zasłużonej dla gatunku firmy Strategic Simulations, Inc.,

PC

Tetris (1987)
Tetris (1987)

Zręcznościowe 11 sierpnia 1987

Pierwsza, komercyjna wersja legendarnej gry zręcznościowo-logicznej, wydana na Zachodzie w 1987 roku. Za realizację programu odpowiedzialny jest koncern Spectrum Holobyte, który klasyczny pierwowzór wyposażył przede wszystkim w ładną oprawę wizualną i lepszy interfejs.

PC

Super Hang-On
Super Hang-On

Wyścigi 12 lipca 1987

Super Hang-On to komputerowa adaptacja popularnej na automatach gry, podejmująca temat szalonych wyścigów motocyklowych po rozmaitych terenach, zlokalizowanych na całym świecie. PeCetowa konwersja produktu firmy SEGA została opracowana przez studio Quicksilver, które powinno być doskonale znane wszystkim fanom takich programów jak Commando czy Ikari Warriors.

PC

Wizardry III: Legacy of Llylgamyn
Wizardry III: Legacy of Llylgamyn

RPG 27 czerwca 1987

Trzecia odsłona klasycznej trylogii RPG, zapoczątkowanej przez studio Sir-Tech na komputerach Apple II. Tym razem drużyna śmiałków spróbuje odzyskać z rąk straszliwego smoka magiczną kulę, zdolną powstrzymać niszczące Llylgamyn siły natury.

PC

Ultima Trilogy
Ultima Trilogy

RPG 15 czerwca 1987

Trylogia rozgrywając się w okresie The Age of Darkness, opowiadająca o walce z czarnoksiężnikiem Mondaine i jego sługami, próbującymi zachwiać równowagę świata znanego jeszcze pod nazwą Sosaria.

PC

Leisure Suit Larry 1: W krainie próżności
Leisure Suit Larry 1: W krainie próżności

Przygodowe 15 czerwca 1987

Leisure Suit Larry 1: In the Land of the Lounge Lizards to pierwsza gra z przygodowej serii wykreowanej przez Ala Lowe'a i ekipę deweloperską firmy Sierra. Gracze kierują poczynaniami Larry'ego Laffera - nieudolnego lowelasa, który wyrusza na ulice Lost Wegas w poszukiwaniu miłości, sławy i bogactwa. Z uwagi na sporą dawkę czarnego humoru i erotyczne odniesienia gra adresowana jest do starszych wiekowo odbiorców.

PC

Elite
Elite

Symulacje 15 czerwca 1987

Elite to kosmiczny symulator lotniczy, stworzony w 1982 roku przez studentów uniwersytetu Cambridge - Davida Brabena i Iana Bella. Gracz wciela się w gwiezdnego pilota przemierzającego pełne niebezpieczeństw zakątki galaktyki. Pecetowa wersja tytułu wydana została w 1987 roku i była pierwszą grą z trójwymiarową grafiką na tej platformie sprzętowej.

PC

The Lurking Horror
The Lurking Horror

Przygodowe 12 czerwca 1987

The Lurking Horror to przygodowa gra tekstowa, opracowana w 1987 roku przez specjalizującą się w tego typu produkcjach firmę Infocom. Głównym bohaterem programu jest młody student, który pojawia się na Uniwersytecie George’a Edwardsa, aby przygotować zlecony projekt. Wskutek fatalnej pogody budynek zostaje odcięty od świata.

PC

Test Drive (1987)
Test Drive (1987)

Wyścigi 6 czerwca 1987

Jeden z najstarszych wyścigów samochodowych. Gra pozwala wybrać jeden spośród pięciu samochodów i ścigać się na górskich trasach.

PC

Mini-Putt: The Ultimate Challenge!
Mini-Putt: The Ultimate Challenge!

Sportowe 6 czerwca 1987

Mini-Putt: The Ultimate Challenge! to gra sportowa, próbująca wiernie odtworzyć realia rozrywki znanej jako miniaturowy golf. Od tradycyjnego różni się on przede wszystkim mniejszym areałem potrzebnym na jego wykonywanie. Zamiast olbrzymich pól o wielkości kilku hektarów mamy tutaj proste konstrukcje, zazwyczaj otoczone bandą i masę przeszkadzających słupków, murków i innych, niekiedy bardzo wymyślnych akcesoriów.

PC

Ford Simulator
Ford Simulator

Wyścigi 6 czerwca 1987

Pierwszy z serii programów reklamowych firmy Ford, który nie tylko udostępnia pokaźną ilość informacji odnośnie produktów koncernu, ale także pozwala je przetestować w działaniu na ekranie komputera.

PC

221B Baker St.
221B Baker St.

Towarzyskie 21 maja 1987

Komputerowa adaptacja tradycyjnej gry planszowej o tym samym tytule, która opowiada o perypetiach słynnego detektywa Sherlocka Holmesa i jego przyjaciół. Gracze biorący udział w rozgrywce będą rywalizować pomiędzy sobą i starać się jak najszybciej rozwikłać daną sprawę.

PC

Arcade Volleyball
Arcade Volleyball

Sportowe 12 maja 1987

Arcade Volleyball to wydana w 1987 roku prosta „zręcznościówka”, która podejmuje temat gry w siatkówkę. Uczestnicy zabawy przejmują kontrolę nad dwoma sympatycznymi stworkami, odbijającymi piłkę przy pomocy całego ciała.

PC

Family Feud
Family Feud

Towarzyskie 12 maja 1987

Family Feud firmy ShareData to komputerowa adaptacja niezwykle popularnego teleturnieju, który w naszym kraju znany jest pod nazwą „Familiada”.

PC

Star Wars
Star Wars

Akcji 12 maja 1987

Star Wars to dynamiczna strzelanina osadzona w realiach klasycznej trylogii Gwiezdnych Wojen George’a Lucasa i zarazem pierwsza gra na PC, podejmująca temat walki Rebeliantów ze złym Darthem Vaderem i jego Imperium.

PC

Rastan
Rastan

Zręcznościowe 12 maja 1987

Rastan to kolejny hit z automatów sygnowany logiem Taito, który doczekał się konwersji na PeCety dzięki firmie Novalogic. Gracz wcieli się w rolę potężnego wojownika, którego zadaniem jest dotrzeć do zamku będącego siedzibą sił zła i unicestwić jego głównego lokatora, opętanego i niezwykle groźnego smoka. Program utrzymany jest w konwencji klasycznej platformówki, w którym do pokonania jest kilka światów, gęsto zaludnionych przez potwory z piekła rodem.

PC

Crazy Cars
Crazy Cars

Wyścigi 12 maja 1987

Crazy Cars – jeden z pierwszych produktów Titus Interactive – to gra z gatunku wyścigów samochodowych , która pozwoli Ci wziąć udział w rajdzie po drogach Arizony i Florydy.

PC

Dizzy: The Ultimate Cartoon Adventure
Dizzy: The Ultimate Cartoon Adventure

Akcji 12 maja 1987

Oryginalna, pierwsza część przygód jajowatego stworka, napisana pierwotnie dla komputerów ZX Spectrum przez dwóch braci, ukrywających się pod pseudonimem Oliver Twins. Akcja gry przenosi nas do małej wioski w pobliżu Katmandu, której mieszkańcy są pod wpływem zaklęcia, rzuconego przez złego czarnoksiężnika Zaksa. Zadaniem Dizzy'ego będzie odnalezienie składników mikstury, potrzebnej do ostatecznego pozbycia się maga.

PC

Where Time Stood Still
Where Time Stood Still

Przygodowe 12 kwietnia 1987

Where Time Stood Still to gra z gatunku action/adventure, za której powstanie odpowiadają programiści z firmy Denton Design, odpowiedzialni m.in. za The Great Escape. Powyższy tytuł padł tu zresztą nieprzypadkowo, gdyż pod wieloma względami oba produkty są do siebie bardzo podobne.

PC

The Bard's Tale (1987)
The Bard's Tale (1987)

RPG 20 marca 1987

The Bard’s Tale to pierwsza gra RPG z cyklu Tales of the Unknown, w której przygotowaniu maczała palce para legendarnych projektantów: Michael Cranford oraz Brian Fargo. Akcja programu przenosi nas do spokojnej osady Skara Brae, która jak to zwykle bywa, znalazła się w kręgu zainteresowań złego czarnoksiężnika – Mangara Mrocznego.

PC

Pirates
Pirates

Przygodowe 12 lutego 1987

Jedna z pierwszych głośnych produkcji, które wyszły spod ręki człowieka legendy Sid Meiera oraz dziś już prawie nieistniejącej firmy MicroProse. W tytule tym gracz ma okazję przenieść się do czasów tzw. Złotej Ery Karaibskiego Piractwa i stać się jednym z najsławniejszych piratów jacy wówczas pływali po morzach i oceanach

PC

Jeżeli chcesz zobaczyć więcej gier z wybranego okresu czasu to wybierz gatunek gry.