Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPC
Okładka Franko: The Crazy Revenge (PC)

Franko: The Crazy Revenge PC

Franko: The Crazy Revenge to polska odpowiedź na bijatyki pokroju Double Dragon czy Golden Axe, które niegdyś robiły zawrotną karierę w osiedlowych salonach gier.

Akcji | 2D | beat 'em up | polskie | lata 90.

PC Windows
Okładka Franko: The Crazy Revenge (PC)

producent: World Software

wydawca PL: Mirage Interactive

Polskie napisyPolskie napisy

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PC:

23lutego1996

23lutego1996

pudełko PL

Alex i Franko byli parą nierozłącznych przyjaciół. Obaj urodzili się w dosyć burzliwych czasach transformacji ideologicznej i własnościowej naszego pięknego kraju. Polska przepoczwarzała się z komunistycznej w jakąś inną postać a policja zagubiła się w tym wszystkim na tyle, by nie potrafić znaleźć miejsca w nowej rzeczywistości. Dorastali w czasach, gdy rządziły chaos i siła. Gdy nasi bohaterowie byli jeszcze bardzo młodzi, zawierucha przemian rzuciła ich do wspaniałego, portowego miasta - ojczyzny przemytników. Szczecin, a szczególnie jego pewne dzielnice, nie należały do najbezpieczniejszych. Obaj młodzieńcy, kochający sport ponad wszystko trenowali więc zawzięcie modne, dalekowschodnie sztuki walki, dla dobrej kondycji, własnego bezpieczeństwa i szpanu. Wyjątkowo lubili wieczorne przechadzki po ciemnych szczecińskich uliczkach. Zawsze trafił się jakiś nowy dealer, próbujący wcisnąć nieświadomemu dzieciakowi darmową porcję LSD, z którym można było ubić dobry interes na naganianiu klienteli. Także tego wieczoru wybrali się poznać nowe, nieznane zakamarki. A nuż kryła się w nich jakaś dama bez opieki? Finał był jednak niespodziewany. Nagle zastąpiła im drogę duża grupa niezbyt przyjaźnie wyglądających oprychów. Nasi bohaterowie walczyli długo i zaciekle... jednak, gdy Franko ocknął się, zobaczył nieruchome zwłoki swojego przyjaciela, a w uszach nadal brzmiał mu szyderczy śmiech niejakiego Klocka. Minęło sporo czasu, Franko trenował i walczył, nabierał sił, zerwał wszelkie powiązania z marginesem społecznym. Z dnia na dzień rosła w nim niepohamowana wściekłość. Myślał tylko o zemście...

Franko: The Crazy Revenge to polska odpowiedź na bijatyki pokroju Double Dragon czy Golden Axe, które niegdyś robiły zawrotną karierę w osiedlowych salonach gier. Naszego bohatera widzimy z boku, a cała filozofia polega na ciągłym chodzeniu w prawo i kasowaniu nadchodzących delikwentów. Mimo, że fabuła sugeruje coś zupełnie odmiennego, gracz może wcielić się nie tylko w postać Franko, ale także Alexa. Wybór jest wbrew pozorom dość istotny, jako że obaj panowie dysponują znanym tylko sobie zestawem ciosów. A wśród nich znajdziemy prawdziwy uliczny arsenał: wysoki, tradycyjne uderzenia pięścią, trzymania, ciosy z kolana, rzuty i tonę innych śmiercionośnych uderzeń.

Gra podzielona jest na kilka etapów. Pomiędzy głównymi poziomami, w których akcja ogranicza się do zabijania wrogów, mamy także etapy bonusowe, polegające na jeździe maluchem i nabijaniu na maskę przechodniów. Nasi bohaterowie dysponują trzema „życiami” i limitowaną energię, której aktualny stan odzwierciedla pasek znajdujący się w prawym, dolnym rogu ekranu. Obok znajduje się również licznik morderstw popełnionych przy naszym udziale. Nic istotnego, ale cieszy.

Franko charakteryzuje się bardzo specyficzną oprawą wizualną. Zarówno postacie bohaterów jak i wrogów to „delikatnie” przerośnięte mięśniaki, ubrane w ciuchy z minionej epoki. Otoczenie przypomina to co widzimy na co dzień w dużym mieście: odrapane kamienice i szare fasady bloków mieszkalnych. Animacja do rewelacyjnych nie należy, zwłaszcza tam gdzie najbardziej pożądana – podczas zadawania ciosów. Gra jest stosunkowo brutalna, chociaż krew wygląda bardziej jak kisiel niż cieknąca z obitych ciał wrogów posoka. Rozgrywce towarzyszy także muzyka oraz cały asortyment sampli (niestety, marnej jakości), pośród których możemy usłyszeć stwierdzenia pokroju „z buta” lub „spoko”...

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Ocena czytelników: 7,9 / 10 na podstawie 175 głosów czytelników.

Gry podobne do Franko: The Crazy Revenge

Wymagania wiekowe Franko: The Crazy Revenge

18+