Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS4 PS3 Xbox One Xbox 360 Switch Andro iOS

Najciekawsze gry przygodowe wydane w 1995 roku

Wszystkie najlepsze i najpopularniejsze gry tego roku, nadchodzące premiery oraz gry sprzed lat. Możesz też przeglądać je z podziałem na kategorie.

Myst
Myst

Przygodowe 15 lutego 1995

Jedna z najbardziej uznanych klasycznych gier przygodowych, w której przenosimy sie do surrealistycznego świata wysp Myst, rządzącego się oddmiennymi prawami, które musimy poznać aby rozwiązać jego tajemnice.

PCiOSPSPNDS3DS

Sołtys
Sołtys

Przygodowe 23 maja 1995

Sołtys to interesująca gra przygodowa rozgrywająca się w realiach polskiej wsi. Naszym zadaniem jest odnalezienie niejakiego Leona, który podczas ceremoni ślubnej uciekł córce sołtysa sprzed ołtarza.

PC

I Have No Mouth, And I Must Scream
I Have No Mouth, And I Must Scream

Przygodowe 23 maja 1995

Zrealizowana w konwencji thrillera science fiction przygodówka point-and-click, której fabułę oparto na bestsellerowej noweli Harlana Ellisona. Akcja gry I Have No Mouth, And I Must Scream osadzona została w świecie, w którym potężny superkomputer o nazwie AM przejął kontrolę nad zasobami nuklearnymi najpotężniejszych mocarstw i doprowadził do zagłady niemalże całej ludzkości. W gronie ocalałych znalazło się pięć pozornie niezwiązanych ze sobą osób, których AM uwięził w sztucznie wykreowanych, wirtualnych światach, zmuszając do stawienia czoła swym największym lękom i słabościom. Przystępując do zabawy, wybieramy jedną z dostępnych postaci, jednak do ukończenia gry wymagane jest rozwiązanie problemów wszystkich pięciu bohaterów. Pod względem mechaniki mamy zaś do czynienia z klasyczną grą przygodową ze złożonym z ośmiu poleceń interfejsem, przypominającym wczesne dokonania studia LucasArts. Całość odznacza się brutalnym i ciężkim klimatem oraz potęgującą napięcie warstwą fabularną.

PCANDiOS

Phantasmagoria
Phantasmagoria

Przygodowe 31 lipca 1995

Phantasmagoria to gra przygodowa, zrealizowana w konwencji interaktywnego filmu, która pozwala nam się wcielić w rolę Adrianne Delaney, rozwiązującej tajemnicę wiktoriańskiego domu.

PC

Discworld
Discworld

Przygodowe 20 marca 1995

Discworld jest klasyczną, dwuwymiarową grą przygodową, której fabuła nawiązuje do stworzonej przez Terry’ego Pratchetta książkowej sagi o Świecie Dysku. W tytule wcielamy się w postać nieudolnego maga o imieniu Rincewind, który otrzymuje zadanie przepędzenia straszliwego smoka przyzwanego przez tajemniczy kult z innego wymiaru.

PCPS1

The Dig
The Dig

Przygodowe 6 marca 1995

Chyba najbardziej niedoceniona gra przygodowa LucasArts, do której scenariusz napisał sam Steven Spielberg. Gracz przejmuje kontrolę nad grupą astronautów, którzy chcąc zbadać asteroid, pędzący z olbrzymią prędkością w kierunku Ziemi, zostają uwięzieni na planecie zamieszkanej przez obcą cywilizację.

PC

Full Throttle
Full Throttle

Przygodowe 2 maja 1995

Gra przygodowa z elementami zręcznościowymi stworzona przez zespół specjalistów z firmy LucasArts. Fabuła gry opowiada historię przywódcy gangu motocyklowego, który pragnie nie dopuścić do realizacji niecnego planu Adriana Ripburgera, polegającego na przejęciu firmy „Corley Motors” i zmianie profilu jej działalności z producenta motocykli na producenta minivanów.

PC

Alone in the Dark 3
Alone in the Dark 3

Przygodowe 26 czerwca 1995

Detektyw Edward Carnby ponownie wkracza do akcji. Tym razem przenosimy się na plan filmowy westernu kręconego w miasteczku Slaughter Gultch. Indiański rytuał przywraca do życia bandę kowboi Jebediaha Stone'a, którzy jako zombie rozprawiają się z ekipą fimową.

PC

The Beast Within: A Gabriel Knight Mystery
The Beast Within: A Gabriel Knight Mystery

Przygodowe 30 czerwca 1995

Druga część detektywistycznej gry przygodowej promowanej przez firmę Sierra. Posiada wciągającą fabułę i dobrą oprawę audiowizualną, dzięki czemu zdobyła nagrodę najlepszej gry przygodowej 1996 roku.

PC

Call of Cthulhu: Prisoner of Ice
Call of Cthulhu: Prisoner of Ice

Przygodowe 8 lipca 1995

Gra przygodowa oparta na motywach twórczości Howarda Phillipsa Lovecrafta, postaci niemal kultowej dla każdego entuzjasty dobrego horroru.

PC

Simon the Sorcerer II
Simon the Sorcerer II

Przygodowe 15 czerwca 1995

Kolejne zabawne przygody wesołego nastolatka Simona, który podróżując przez wymiary niespodziewanie trafia do fantastycznej krainy magii. Aby wrócić do swojego świata, musi odnaleźć magiczne paliwo do czarodziejskiej szafy.

PCiOS

Skaut Kwatermaster
Skaut Kwatermaster

Przygodowe 31 lipca 1995

Podczas obozu harcerskiego w miejscowości Ołobok Zdrój, zdarzył się straszny wypadek. Oto Luiza, wskutek nieuważnej eksploracji starego, zardzewiałego czołgu zatrzasnęła się w środku i nie może się wydostać. Zadaniem naszego bohatera jest pośpieszyć sympatycznej dziewczynie na ratunek i znaleźć sposób na wydostanie jej z tej okrutnej pułapki.

PC

Touche: Przygody Piątego Muszkietera
Touche: Przygody Piątego Muszkietera

Przygodowe 31 grudnia 1995

Klasyczna przygodówka point-and-click, utrzymana w klimacie powieści Aleksandra Dumasa oraz filmów spod znaku płaszcza i szpady. Wcielamy się w niejakiego Geoffroi’a Le Bruna, który przybywając do Rouen z zamiarem wstąpienia w szeregi muszkieterów, zostaje wplątany w zabójstwo księcia Williama de Peuple i poprzysięga mu odnalezienie oraz ukaranie sprawców.

PC

Lost Eden
Lost Eden

Przygodowe 31 marca 1995

Osadzona w fantastycznej wersji czasów prehistorycznych gra przygodowa. W obliczu zagrożenia ze strony złego Moorkusa Rexa i jego armii krwiożerczych tyranozaurów, jako książę podupadłego rodu władców ludzi musimy odbudować dawny sojusz ludzi oraz dinozaurów i ocalić oba gatunki przed niechybną zagładą.

PC

Misja Harolda: Zaginiony w systemie
Misja Harolda: Zaginiony w systemie

Przygodowe 31 marca 1995

Misja Harolda: Zaginiony w systemie to utrzymana w humorystycznym tonie przygodówka z klasycznym interfejsem „point & click”, stworzona przez łódzkie studio ART4. Fabuła przedstawia perypetie tytułowego bohatera, który wynajęty został przez lud Pixeli, by zgładzić niszczycielskiego wirusa – Bandytę Systemu.

PC

Frankenstein: Through the Eyes of the Monster
Frankenstein: Through the Eyes of the Monster

Przygodowe 9 listopada 1995

Wydana na fali popularności serii Myst przygodowa gra point-and-click, osadzona w klimacie horroru. Nie jest to jednak kolejna adaptacja klasycznej historii grozy, lecz osnuta na motywach powieści Mary Shelley oryginalna fabuła, w której będziemy mieli okazję podziwiać świat z perspektywy monstrum.

PC

The Daedalus Encounter
The Daedalus Encounter

Przygodowe 17 listopada 1995

Osadzona w realiach science-fiction pierwszoosobowa gra przygodowa z elementami filmu interaktywnego. Wcielamy się w postać kosmicznego marine, którego ciało uległo zniszczeniu i teraz jest tylko mózgiem, umieszczonym w specjalnym systemie podtrzymywania życia. Atrakcją gry jest udział pięknej Tii Carrere.

PC

Torin's Passage
Torin's Passage

Przygodowe 31 października 1995

Baśniowa przygodówka typu point and click stworzona przez Ala Lowe’a, czyli twórcę serii Leisure Suit Larry. Wcielamy się w rolę młodego mężczyzny Torina, który rusza na ratunek rodzicom porwanym przez złą czarodziejkę Lycentię. W tym celu przemierzamy rozległe, podziemne krainy pełne nietuzinkowych bohaterów oraz łamigłówek.

PC

Aliens: A Comic Book Adventure
Aliens: A Comic Book Adventure

Przygodowe 31 października 1995

Zrealizowana w konwencji FPP przygodówka point-n-click, której fabuła kontynuuje wątki znane z popularnej serii komiksów, osadzonych w uniwersum Obcego. Jako dowódca ekipy terraformingowej wyruszamy na pomoc odosobnionej kolonii górskiej, z której nasz statek wychwycił sygnał S.O.S. Na miejscu okazuje się, iż posterunek został opanowany przez ksenomorfy.

PC

J. B.
J. B.

Przygodowe 14 września 1995

Klasyczna przygodówka z interfejsem point-n-click. Jako zamieniony przez zwariowanego naukowca w prosiaczka bohater, musimy odnaleźć sposób na powrót do ludzkiej postaci. Zabawa polega na zwiedzaniu lokacji, prowadzeniu rozmów, zbieraniu przedmiotów i rozwiązywaniu zagadek.

PC

Shivers
Shivers

Przygodowe 30 września 1995

Osadzona w klimacie horroru gra przygodowa typu point-and-click, w której wcielamy się w rolę nastolatka, spędzającego noc w nawiedzonym muzeum. Aby przetrwać i uwolnić to miejsce od nieproszonych gości, nasz protagonista musi stawić czoła kolejnym zagadkom logicznym oraz czyhającym na jego życie złym duchom.

PC

Fade to Black
Fade to Black

Przygodowe 2 marca 1995

Fade to Black to kontynuacja futurystycznej gry przygodowo-zręcznościowej zatytułowanej Flashback: The Quest for Identity, która w połowie 1993 roku przyniosła sławę francuskiemu zespołowi Delphine Software.

PCPS1

Igor: Objective Uikokahonia
Igor: Objective Uikokahonia

Przygodowe 12 lipca 1995

Przygotowana przez hiszpańskie studio Pendulo gra Igor: Objective Uikokahonia, to przygodówka zrealizowana na modłę kultowych produkcji firmy LucasArts.

PC

Beavis and Butt-head in Virtual Stupidity
Beavis and Butt-head in Virtual Stupidity

Przygodowe 23 kwietnia 1995

Gra przygodowa oparta na kanwie popularnego serialu animowanego Beavis and Butt-head, emitowanego od 1993 do 1997 roku przez stację MTV.

PC

Guilty
Guilty

Przygodowe 21 września 1995

Guilty to oficjalna kontynuacja gry Innocent Until Caught, przygodówki science fiction, która opowiada o perypetiach intergalaktycznego złodziejaszka, Jacka T. Ladda. Tym razem nasz bohater podczas nieudanej próby napadu z bronią w ręku zostaje schwytany przez funkcjonariuszkę gwiezdnej policji, Ysanne Andropath i umieszczony w celi.

PC

Bermuda Syndrome
Bermuda Syndrome

Przygodowe 3 listopada 1995

Zręcznościowa-przygodowa wariacja gry Flashback. Opowiada o przygodach Jacka T. Thompsona, amerykańskiego pilota bombowca, walczącego podczas II Wojny Światowej, który podczas pechowej misji, został zestrzelony nad jedną z wysp, znajdujących się w Trójkącie Bermudzkim.

PC

Psychic Detective
Psychic Detective

Przygodowe 30 listopada 1995

Niekonwencjonalna, przygodowa gra detektywistyczna, zrealizowana w konwencji filmu interaktywnego. Wcielając się w rolę Erica Foxa, władającego potężnymi i bardzo przydatnymi umiejętnościami parapsychicznymi, staramy się rozwikłać zagadkę śmierci ojca tajemniczej tancerki Lainy.

PCPS1

Dark Seed II
Dark Seed II

Przygodowe 1 grudnia 1995

Dark Seed II po raz kolejny pozwoli wcielić Ci się w postać Mike'a Dawsona, który raz jeszcze musi pokonać zło, nadciągające z innego wymiaru.

PC

11th Hour
11th Hour

Przygodowe 30 listopada 1995

11th Hour to bezpośrednia kontynuacja gry przygodowej The 7th Guest, zaprojektowanej przez firmę Trilobyte. Wcielamy się w niej w rolę reportera, który musi odnaleźć zaginioną dziewczynę. Kluczem do rozwiązania zagadki jej zniknięcia jest tajemnicza posiadłość, w której roi się od różnorakich zagadek.

PC

Ripley's Believe It or Not!: The Riddle of Master Lu
Ripley's Believe It or Not!: The Riddle of Master Lu

Przygodowe 30 września 1995

Klasyczna gra przygodowa z interfejsem point-and-click, firmowana nazwiskiem popularnego amerykańskiego badacza osobliwości Roberta Ripleya. W grze podążamy jego śladem, podróżując po całym świecie i próbując odkryć tajemnicę legendarnego mistrza Lu. Mędrzec ów ukrył bowiem w grobowcu cesarza Chin cudowny amulet, który staje się obiektem pożądania tajemniczych osobników, dążących do zjednoczenia Azji.

PC

Brain Dead 13
Brain Dead 13

Przygodowe 7 października 1995

Gra zrealizowana w konwencji filmu animowanego, przypominająca starsze produkcje ReadySoft z serii Dragon's Lair i Space Ace. Wcielamy się w rolę Lance'a, który musi wydostać się z mrocznego zamku, wcześniej pokonując szalonego doktora.

PC

BioForge
BioForge

Przygodowe 1 kwietnia 1995

Futurystyczny survival horror z elementami interaktywnego filmu. W odległej przyszłości grupa fanatyków wyznających kult maszyn i mechanicznych usprawnień ludzi wchodzi w posiadanie przedstawiciela obcej rasy. W wyniku eksperymentów potwór odradza się i zaczyna siać zniszczenie w jednostce badawczej. Wcielamy się w rolę cyborga, który próbuje wydostać się na wolność i poznać własną tożsamość. W tym celu gromadzimy przedmioty, rozmawiamy z napotkanymi postaciami oraz próbujemy przetrwać starcia z wrogo nastawionymi osobnikami.

PC

Panic in the Park
Panic in the Park

Przygodowe 12 października 1995

Panic in the Park to gra przygodowa z elementami zręcznościowymi, do której jak ulał pasuje określenie interaktywny film. W tej nasuwającej skojarzenia z serią Myst produkcji wystąpiła m.in. znana z roli w serialu Słoneczny patrol aktorka Erika Eleniak.

PC

The Journeyman Project 2: Buried in Time
The Journeyman Project 2: Buried in Time

Przygodowe 15 grudnia 1995

Druga odsłona cyklu przygód Gage'a Blackwooda – specjalnego agenta do spraw ochrony czasu. Jest to klasyczna gra przygodowa, w której akcję obserwujemy z perspektywy pierwszej osoby. W toku rozgrywki odwiedzamy m.in. pracownię Leonarda da Vinci.

PC

Shannara
Shannara

Przygodowe 30 października 1995

Pierwszoosobowa gra przygodowa z elementami akcji stworzona na bazie serii książek fantasy pod tym samym tytułem autorstwa Terry’ego Brooksa. Stajemy przed trudnym zadaniem uratowania krainy przed złym czarnoksiężnikiem Broną. W drodze do celu rozwiązujemy liczne łamigłówki, kompletujemy drużynę i od czasu do czasu bierzemy udział w walkach charakteryzujących się niewielką interaktywnością.

PC

In the 1st Degree
In the 1st Degree

Przygodowe 31 sierpnia 1995

Zrealizowana w konwencji dramatu kryminalnego gra przygodowa, stworzona niemal w całości z sekwencji FMV z udziałem żywych aktorów. Wcielając się w rolę prokuratora rejonowego z San Francisco prowadzimy sprawę przebrzmiałego artysty, oskarżonego o morderstwo jego partnera biznesowego. Zgromadzone dowody przedstawiamy następnie podczas rozprawy sądowej, która w zależności od naszych poczynań może zakończyć się na jeden z czterech sposobów.

PC