Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikSymulacjePCPS4XONE
Okładka The Sims 4 (PC)

The Sims 4

TS4

Gracze The Sims 4 ponownie mają okazję pokierować życiem wirtualnej rodziny. Edytor postaci pozwala nie tylko zdecydować o cechach fizycznych każdego z Simów, ale także określić jego osobowość, charakter i aspiracje. The Sims 4 oferuje znacznie więcej funkcji społecznościowych.

Symulacje | ekonomiczne | sandbox | widok izometryczny | symulator życia | Xbox Game Pass | EA Play

Okładka The Sims 4 (PC)

data premiery gry:

2wrz2014

PC

17lis2017

XONE PS4

The Sims 4 to kolejna część serii popularnych na całym świecie wirtualnych symulatorów życia. Podobnie jak w przypadku poprzednich odsłon cyklu, za jego produkcję odpowiada amerykańskie studio Maxis.

Pierwsze The Sims ukazało się jeszcze w 2000 roku. Jego pomysłodawcą był Will Wright, założyciel Maxis i twórca SimCity oraz innych pokrewnych mu gier z Sim w tytule, które święciły swoje największe sukcesy w latach 90. The Sims szybko przerosło popularnością pozostałe gry z katalogu dewelopera, stając się fenomenem i jedną z najpopularniejszych marek w branży elektronicznej rozrywki.

Gameplay

The Sims 4 unika rewolucyjnych zmian w modelu rozgrywki. W trakcie zabawy gracz opiekuje się więc rodziną wirtualnych Simów, dbając o ich wszystkie potrzeby duchowe i materialne, a także zapewniając dach nad głową, projektując dom oraz ogród.

Cała rozgrywka rozpoczyna się od tworzenia swoich Simów. W The Sims 4 zdecydowano się przemodelować system kreacji postaci. Tym razem rozbudowano system modyfikowania twarzy – suwaki zmieniające dany element zastąpiono ruchami myszki, zwiększając jednocześnie zakres zmian. Dodano także możliwość edytowania całej sylwetki postaci. Usunięto z kolei możliwość swobodnego dostosowania kolorów włosów i ubrań, wracając do z góry zdefiniowanych przez twórców zestawów.

Ogromne znacznie ma również charakter Sima. Gracze wybierają kilka z kilkudziesięciu dostępnych cech osobowości, a także długoterminowe cele bohatera. Mają one wpływ na późniejsze zachowanie postaci i są elementem poprawionego systemu sztucznej inteligencji wprowadzonego do gry. Simy zachowują się dzięki niemu naturalniej i w znacznie bardziej zróżnicowany sposób reagują na zaistniałe wokół nich sytuacje. Nowinką są również emocje odczuwane przez wirtualnych bohaterów. Wpływają na nie nie tylko aktualnie zaspokojone bądź nie potrzeby czy społeczne interakcje, ale także używane sprzęty domowe czy noszone ubrania. Przeżywanie konkretnych emocji odblokuje przed nami m.in. nowe opcje dialogowe.

Po stworzeniu Simów gracz musi wprowadzić ich do domu. Może on pozostawić go w formie przygotowanej przez twórców lub całkowicie przerobić. Produkcja oferuje bowiem rozbudowane narzędzie, pozwalające na budowanie i meblowanie własnych mieszkań. W porównaniu do poprzednich części interfejs konstruktora został udoskonalony. Wprowadzono między innymi gotowe pokoje, które można postawić jednym kliknięciem.

The Sims 4 wprowadza także tzw. „Galerię”, które umożliwia dzielenie się wykreowanymi domami i postaciami z innymi graczami.

DLC i dodatki

Na przestrzeni lat do The Sims 4 wydano całą masę dodatkowej zawartości: od mikrododatków wprowadzających jedną – dwie nowinki i pakiety ubrań (noszących zwykle podtytuł Akcesoria), po pełnoprawne rozszerzenia oferujące kampanie fabularne i nowe atrakcyjne lokacje oraz znacząco rozbudowujące rozgrywkę. Pełną listę dodatków do The Sims 4 znajdziecie tutaj.

Mody

Płatne rozszerzenia to nie jedyna opcja dla graczy chcących urozmaicić sobie zabawę. The Sims 4 wspiera również fanowskie modyfikacje. Listę najciekawszych modów zebraliśmy tutaj.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Ocena czytelników: 6 / 10 na podstawie 6015 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 7,5 / 10 na podstawie 2850 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 169,90 PLN

Gry podobne do The Sims 4

Klasyfikacja PEGI The Sims 4

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze pojawiają się nagość i/lub zachowania seksualne lub nawiązania do zachowań o charakterze seksualnym. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe The Sims 4

PC Windows

PC Windows

 • Minimalne:
 • Intel Core 2 Duo 1.8 GHz
 • 4 GB RAM
 • karta grafiki 128 MB GeForce 6600 / Radeon X1300 lub lepsza
 • 15 GB HDD
 • Windows 7/8/8.1/10 64-bit
 • Rekomendowane:
 • Intel Core i5 2.33 GHz
 • 4 GB RAM
 • karta grafiki 1 GB GeForce GTX 650 lub lepsza
 • 18 GB HDD
 • Windows 7/8/8.1/10 64-bit
Recenzja gry The Sims 4 - niezłe nowości w cieniu wyraźnych braków
Recenzja gry The Sims 4 - niezłe nowości w cieniu wyraźnych braków

Recenzja 6 września 2014, 13:23

Rozbudowany został także system aspiracji (wcześniej były to cele życiowe). Zostały one podzielone na kilka kategorii, z którymi ściśle powiązane są określone cechy, jakie Sim otrzymuje podczas wyboru danej drogi kariery. I tak osobnik marzący o posiadaniu dużego domu otrzyma cechę „Żyłka handlowa”, a przyszły kulturysta „Szybki Metabolizm”. Przymioty te będą pomocne w realizacji wybranego celu. Warto zaznaczyć, iż teraz dane marzenie spełnia się stopniowo, wypełniając określone zadania, a większość z nich nie jest już powiązana ze zdobywaniem maksymalnego poziomu w wybranej karierze.

PC
XONE
PS4