Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm SłownikSymulacjePCPS4XONE
Okładka The Sims 4 (PC)
OkładkaThe Sims 4 (PC)

The Sims 4

TS4

Gracze The Sims 4 ponownie mają okazję pokierować życiem wirtualnej rodziny. Edytor postaci pozwala nie tylko zdecydować o cechach fizycznych każdego z Simów, ale także określić jego osobowość, charakter i aspiracje. The Sims 4 oferuje znacznie więcej funkcji społecznościowych.

Symulacje | zagraj za darmo | sandbox | widok izometryczny | symulator życia | Game Pass | EA Play

The Sims 4 Premiera

2wrz2014

PC

17lis2017

PS4 XONE

Gry podobne do The Sims 4

Life by You

inZOI

The Sims 2

The Sims 4 to kolejna część serii popularnych na całym świecie wirtualnych symulatorów życia. Podobnie jak w przypadku poprzednich odsłon cyklu, za jego produkcję odpowiada amerykańskie studio Maxis.

Pierwsze The Sims ukazało się jeszcze w 2000 roku. Jego pomysłodawcą był Will Wright, założyciel Maxis i twórca SimCity oraz innych pokrewnych mu gier z Sim w tytule, które święciły swoje największe sukcesy w latach 90. The Sims szybko przerosło popularnością pozostałe gry z katalogu dewelopera, stając się fenomenem i jedną z najpopularniejszych marek w branży elektronicznej rozrywki.

Gameplay

The Sims 4 unika rewolucyjnych zmian w modelu rozgrywki. W trakcie zabawy gracz opiekuje się więc rodziną wirtualnych Simów, dbając o ich wszystkie potrzeby duchowe i materialne, a także zapewniając dach nad głową, projektując dom oraz ogród.

Cała rozgrywka rozpoczyna się od tworzenia swoich Simów. W The Sims 4 zdecydowano się przemodelować system kreacji postaci. Tym razem rozbudowano system modyfikowania twarzy – suwaki zmieniające dany element zastąpiono ruchami myszki, zwiększając jednocześnie zakres zmian. Dodano także możliwość edytowania całej sylwetki postaci. Usunięto z kolei możliwość swobodnego dostosowania kolorów włosów i ubrań, wracając do z góry zdefiniowanych przez twórców zestawów.

Ogromne znacznie ma również charakter Sima. Gracze wybierają kilka z kilkudziesięciu dostępnych cech osobowości, a także długoterminowe cele bohatera. Mają one wpływ na późniejsze zachowanie postaci i są elementem poprawionego systemu sztucznej inteligencji wprowadzonego do gry. Simy zachowują się dzięki niemu naturalniej i w znacznie bardziej zróżnicowany sposób reagują na zaistniałe wokół nich sytuacje. Nowinką są również emocje odczuwane przez wirtualnych bohaterów. Wpływają na nie nie tylko aktualnie zaspokojone bądź nie potrzeby czy społeczne interakcje, ale także używane sprzęty domowe czy noszone ubrania. Przeżywanie konkretnych emocji odblokuje przed nami m.in. nowe opcje dialogowe.

Po stworzeniu Simów gracz musi wprowadzić ich do domu. Może on pozostawić go w formie przygotowanej przez twórców lub całkowicie przerobić. Produkcja oferuje bowiem rozbudowane narzędzie, pozwalające na budowanie i meblowanie własnych mieszkań. W porównaniu do poprzednich części interfejs konstruktora został udoskonalony. Wprowadzono między innymi gotowe pokoje, które można postawić jednym kliknięciem.

The Sims 4 wprowadza także tzw. „Galerię”, które umożliwia dzielenie się wykreowanymi domami i postaciami z innymi graczami.

DLC i dodatki

Na przestrzeni lat do The Sims 4 wydano całą masę dodatkowej zawartości: od mikrododatków wprowadzających jedną – dwie nowinki i pakiety ubrań (noszących zwykle podtytuł Akcesoria), po pełnoprawne rozszerzenia oferujące kampanie fabularne i nowe atrakcyjne lokacje oraz znacząco rozbudowujące rozgrywkę. Pełną listę dodatków do The Sims 4 znajdziecie tutaj.

Mody

Płatne rozszerzenia to nie jedyna opcja dla graczy chcących urozmaicić sobie zabawę. The Sims 4 wspiera również fanowskie modyfikacje. Listę najciekawszych modów zebraliśmy tutaj.

Ostatnia modyfikacja 21 marca 2023

Tryb gry: single player  

Ocena użytkowników: 6,1 / 10 na podstawie 6491 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 7,5 / 10 na podstawie 2850 głosów czytelników.

The Sims 4 cena w dniu premiery: 169,90 PLN

Klasyfikacja PEGI The Sims 4

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze pojawiają się nagość i/lub zachowania seksualne lub nawiązania do zachowań o charakterze seksualnym. Gra zawiera elementy przemocy.

The Sims 4 Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

 • Minimalne:
 • Intel Core 2 Duo 1.8 GHz
 • 4 GB RAM
 • karta grafiki 128 MB GeForce 6600 / Radeon X1300 lub lepsza
 • 17 GB HDD
 • Windows 7/8/8.1/10 64-bit
 • Zalecane:
 • Intel Core i5 2.33 GHz
 • 8 GB RAM
 • karta grafiki 1 GB GeForce GTX 650 lub lepsza
 • 18 GB HDD
 • Windows 7/8/8.1/10 64-bit
PC
XONE
PS4