Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGSwitchPCPS4XONE
Okładka Phantom Trigger (Switch)
OkładkaPhantom Trigger (Switch)

Phantom Trigger

Phantom Trigger to gra studia BreadTeam, wydana przez tinyBuild Games. Pozycja stanowi połączenie wielu gatunków, a reklamowana jest jako „hardcore’owy neonowy slasher”.

RPG | hack'and'slash | roguelike | widok izometryczny | 2D | indie

Phantom Trigger Premiera

10sie2017

PC Switch

20kwi2018

PS4 XONE

Gry podobne do Phantom Trigger

Moonlighter

Enter the Gungeon

Transistor

Phantom Trigger, gra studia BreadTeam wydana na platformę PC, PS4 itd., to „neonowy slasher” z elementami RPG i dodatkiem mechanik z gier roguelike. Prezentowana w widoku izometrycznym pozycja pozwala wcielić się w rolę Stana i towarzyszyć mu w podróży przez różnorodne i zwariowane światy, najeżone niebezpieczeństwami w postaci wszelkiej maści potworów. Gra charakteryzuje się rozbudowanym system walki z możliwością odblokowywania nowych kombinacji ciosów oraz ulepszania posiadanego uzbrojenia. Przebijanie się przez kolejne plansze prowadzi bohatera do jednego z kilku obecnych w grze zakończeń. Tytuł ukazał się nakładem tinyBuild Games, firmy znanej z wydawania małych, niezależnych produkcji, jak choćby Party Hard.

Fabuła

Historia przedstawiona w grze jest tajemnicza i pełna niedopowiedzeń. Zwariowane, pełne neonów, szalonej walki i pokracznych potworów światy zdają się jedynie wytworem wyobraźni głównego bohatera – Stana. Budzi się on na kozetce u psychoterapeuty, nie do końca zdając sobie sprawę z tego, kim jest i gdzie się znajduje. Na nasuwające się pytania, co jest prawdą, a co jedynie wytworem wyobraźni – i kim w ogóle jest Stan – każdy gracz musi odpowiedzieć sobie samemu, poznając meandry zawiłej intrygi. Intrygi, która kończy się jednym z kilku epilogów, zależnie od tego, co zostało zrobione w trakcie rozgrywki.

Mechanika

W zastosowanych mechanikach Phantom Trigger stanowi zaskakujące połączenie kilku gatunków gier. Najwięcej w nim hack'n slasha, z którego to czerpie cały system walki – dynamiczny, szybki i rozgrywany w czasie rzeczywistym, w którym statystyki sterowanej postaci są równie ważne, co manualne umiejętności gracza. Z gier roguelike z kolei twórca zaczerpnął losowo generowane poziomy pełne przeciwników. Co ciekawe, obok tych tworzonych proceduralnie, funkcjonują również lokacje stałe, istotne dla przebiegu historii. W grze znalazło się również miejsce na mechanizmy znane z gier RPG – przede wszystkim możliwość rozwoju zdolności i umiejętności bohatera oraz rozwijanie arsenału, jakim dysponuje. Dodatkowo w Phantom Trigger twórca umieścił proste zagadki, wymagające na przykład przesunięcia elementów otoczenia celem otwarcia drogi do kolejnej części lokacji.

Akcja w grze prezentowana jest w rzucie izometrycznym. Do dyspozycji postaci oddano różnorodne ciosy i ich kombinacje. Bohater posiada szeroki zakres ruchów i ataków: od podstawowego, zadającego niewielkie obrażenia, przez obszarowe, po wykorzystywanie elementów otoczenia. Kluczem do zwycięstwa staje się korzystanie z jak największej palety ruchów i ataków oraz płynne przełączanie się między kolejnymi typami broni. Sterowana przez gracza postać posiada również zdolność szybkiego przemieszczenia się w danym kierunku, co pozwala zarówno na doskoczenie do przeciwnika, jak też ucieczkę i uniknięcie obrażeń. Phantom Trigger oferuje również kilka poziomów trudności. Na tych najniższych obrażenia otrzymywane przez bohatera są mniejsze, łatwiej też pokonywać przeciwników.

Kwestie techniczne

Wydane na platformę PC, PS4 itd. Phantom Trigger został wykonany w szacie graficznej stylizowanej na tę znaną z konsol 8- i 16-bitowych. Rozpikselowane postaci oraz muzyka będąca zbiorem różnego rodzaju pisków i trzasków w formacie .midi z miejsca wywołują uczucie nostalgii. Ekran skrzy się od kolorów i rozbłysków generowanych przez wykonywane przez postać ataki. Pod względem stylu obranego przez twórcę grę można postawić obok wydanego w 2016 roku Hyper Light Drifter.

Tryb gry: single player  

Klasyfikacja PEGI Phantom Trigger

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Phantom Trigger Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

 • Minimalne:
 • Dual Core 2.0 GHz
 • 2 GB RAM
 • karta grafiki 1 GB GeForce GT 650M/Radeon R9 M375 lub lepsza
 • 700 MB HDD
 • Windows 7
 • Zalecane:
 • Intel Core i5 3.0 GHz
 • 4 GB RAM
 • karta grafiki 4 GB GeForce GTX 750 lub lepsza
 • 700 MB HDD
 • Windows 7
PC
PS4
XONE
Switch