Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGPCPS4PSV
Okładka Blue Reflection (PC)
OkładkaBlue Reflection (PC)

Blue Reflection

Klasyczna gra jRPG z turowym systemem walki, inspirowana grami takimi jak Persona 4 oraz serialami anime i komiksami z gatunku magical girl. Deweloperem produkcji jest studio Gust, znane najlepiej dzięki liczącej kilkanaście odsłon serii Atelier.

RPG | TPP | fantasy | turowe | jRPG

Blue Reflection Premiera

30mar2017

PSV

26wrz2017

PC PS4

producent: Gust wydawca: Koei Tecmo Strona oficjalna

Blue Reflection na PC, PS4 i PSV to gra jRPG osadzona we współczesnej Japonii. Za produkcję tytułu odpowiada doświadczone studio Gust, założone w 1993 roku. Deweloper jest najlepiej znany dzięki serii jRPG Atelier, którą bez praktycznie jakiejkolwiek przerwy zajmował się przez ponad dwie dekady swego funkcjonowania. Blue Reflection to dopiero piąta, po Atelier, Ar Tonelico, Ar Nosurge i Nigths of Azure, oryginalna marka stworzona przez Gust. Inspiracją dla autorów gry były produkcje, takie jak Persona 4 oraz seriale anime i komiksy z gatunku magical girl.

Fabuła

Historia przedstawiona w Blue Reflection rozgrywa się we współczesnym, dużym japońskim mieście. Protagonistką jest nastoletnia Hinako Shirai, uczęszczająca do żeńskiego liceum Hoshinomiya. Rozpoczynając rok szkolny dziewczyna spotyka swoją dawną przyjaciółkę z gimnazjum, Sane. Ze zdziwieniem zauważa, że wokół koleżanki unosi się dziwna aura; w tym samym momencie bohaterka zostaje jednak przeniesiona do fantastycznego świata, gdzie czeka na nią potwór. Stając oko w oko ze śmiertelnym zagrożeniem, dziewczyna odkrywa w sobie moc, dzięki której przemienia się w magiczną wojowniczkę Reflector. Wraz bliźniaczkami Yuzu i Lime, dysponującymi tymi samymi mocami, eksploruje tajemniczy wymiar zamieszkany przez agresywne monstra. Hinako dowiaduje się, że są one manifestacją ludzkiej podświadomości i reprezentują skrywane problemy oraz emocje jej znajomych z liceum. Trójka wojowniczek dzieli więc swoje życie pomiędzy walką z zagrożeniami z innego świata oraz zwykłymi szkolnymi obowiązkami.

Mechanika

Struktura Blue Reflection jest podobna do tej, którą możemy znaleźć w serii Persona. Tytuł podzielony jest na segmenty przygodowe oraz eksploracyjne. Czas w grze wyznaczają upływające dni, podczas których uczęszczamy do szkoły i wchodzimy w interakcje z koleżankami, zdobywając ich zaufanie i rozwiązując trapiące je problemy, które zazwyczaj znajdują odzwierciedlenie w innym świecie. Akcja przedstawiona została z perspektywy trzeciej osoby. Hinako w wolnym czasie może swobodnie zwiedzać budynek szkolny wraz z przyległościami i rozmawiać z napotkanymi rówieśniczkami.

Kiedy przenosimy się do innego wymiaru przemierzamy nieskomplikowane labirynty, gdzie spotykamy przeciwników, a także różnego rodzaju przedmioty i skarby przydatne w walce lub niezbędne do wykonania pobocznych zadań. Walki odbywają się na osobnych arenach. W skład naszej drużyny wchodzą trzy wojowniczki: Hinako, Yuzu i Lime. Każda z nich dysponuje unikalnym zestawem ataków oraz umiejętności specjalnych. Ruchy wykonujemy w systemie turowym.

Kwestie techniczne

Podobnie jak w innych grach studia Gust oprawa graficzna gry nie stoi na najwyższym poziomie, zwłaszcza jeżeli chodzi o wygląd otoczenia czy animacje. Na uwagę zasługują jednak pełne detali trójwymiarowe modele postaci, które zaprojektował Mel Kishida, znany z pracy nad serią Atelier oraz serialami anime, takimi jak Hanasaku Iroha, Sora no woto i Kami-sama no Memo-chou.

Tryb gry: single player  

Oczekiwania czytelników: / 10 na podstawie 3 głosów czytelników.

Klasyfikacja PEGI Blue Reflection

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze pojawiają się nagość i/lub zachowania seksualne lub nawiązania do zachowań o charakterze seksualnym.

Blue Reflection Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

 • Minimalne:
 • Intel Core i5 2.6 GHz
 • 4 GB RAM
 • karta grafiki 1 GB GeForce GTX 550 Ti lub lepsza
 • 30 GB HDD
 • Windows 7.81.10 64-bit
 • Zalecane:
 • Intel Core i7 3.4 GHz
 • 8 GB RAM
 • karta grafiki 2 GB GeForce GTX 960 lub lepsza
 • 35 GB HDD
 • Windows 7/8.1/10 64-bit
PSV
PC
PS4