Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGPCSwitchPS4XONE
Okładka Battle Chasers: Nightwar (PC)

Battle Chasers: Nightwar

Osadzona w realiach fantasy gra jRPG z turowym systemem walki, będąca adaptacją popularnej komiksowej serii Battle Chasers.

RPG | fantasy | turowe | widok izometryczny | komiksy | indie

Okładka Battle Chasers: Nightwar (PC)

data premiery gry:

3paź2017

PC PS4 XONE

15maj2018

Switch

Battle Chasers: Nightwar to wydana na platformie PC, Switch itd. gra jRPG z turowym systemem walki, osadzona w uniwersum popularnej komiksowej serii Battle Chasers autorstwa Joe Madureiry, wydawanej w latach 1998-2001 przez firmy WildStorm oraz Image Comics. Za powstanie gry odpowiada niezależne studio Airship Syndicate, założone przez byłych członków Vigil Games i autorów cyklu Darksiders: Ryana Stefanelli’ego oraz samego Madureirę, który porzucił zajęcie rysownika komiksów na rzecz kariery w branży gier. Warto jednocześnie dodać, że produkcja tytułu wsparta została niezwykle udaną kampanią crowdfundingową na serwisie Kickstarter.

Fabuła

Fabuła Battle Chasers: Nightwar osadzona została w znanym z komiksów uniwersum, utrzymanym w stylu arcanepunk, czyli takim, w którym elementy magii i fantasy istnieją obok zaawansowanej nauki oraz nowoczesnych wynalazków. Gra opowiada zupełnie nową historię, więc nie wymaga znajomości fabuły komiksowej serii. Podczas zabawy przejmujemy kontrolę nad trzyosobową drużyną, złożoną ze znanych z kart komiksów bohaterów, takich jak legendarny wojownik Garrison, dziewięcioletnia dziewczynka Gully, golem Calibretto, czarnoksiężnik Kholan czy łowczyni nagród Red Monika.

Mechanika

Zgodnie z założeniami twórców, gra stanowi swoistą formę hołdu dla klasycznych produkcji jRPG pokroju Final Fantasy, Suikoden, Chrono Trigger czy Phantasy Star. Sama rozgrywka odbywa się tu więc na dwóch zasadniczych płaszczyznach. Pierwszą z nich stanowi eksploracja ukazanego w klasycznym rzucie izometrycznym świata, którego znaczną część stanowią losowo generowane lochy, wypełnione zadaniami, potworami oraz wymagającymi bossami. W tym elemencie rozgrywki nie brak typowych elementów akcji. Kontrolowana przez nas drużyna musi aktywnie unikać różnego rodzaju pułapek, a jej poszczególni członkowie posiadają szereg umiejętności przydatnych podczas przemierzania lochów, np. niszczenie ścian czy leczenie towarzyszy. W rozmaitych zakamarkach możemy również odnaleźć handlarzy, dysponujących rzadkimi przedmiotami, magiczne kapliczki, a także potężne artefakty.

Odrębny element rozgrywki stanowi walka, tocząca się w systemie turowym na odrębnych arenach 2.5D, podobnie jak to ma miejsce w klasycznych produkcjach jRPG. Każdy z kontrolowanych przez nas bohaterów posługuje się oczywiście unikalnymi zdolnościami, rozwijanymi wraz ze wzrostem doświadczenia, a system walki wykorzystuje mechanikę inicjatywy, określającą kolejność ruchu poszczególnych postaci na polu bitwy. Dodatkowo, w trakcie potyczek musimy odpowiednio zarządzać energią naszej drużyny i możemy wyprowadzać potężne ataki specjalne, potrafiące odmienić losy niejednej bitwy. Każdy z raz odwiedzonych lochów możemy spenetrować ponownie, na wyższym poziomie trudności.

Kwestie techniczne

Pod względem technicznym, wydana na platformie PC, Switch itd. gra Battle Chasers: Nightwar odznacza się komiksowym stylem graficznym, o który zadbał sam twórca pierwowzoru, Joe Madureira, a efekty jego prac prezentują się niemal identycznie, jak sceny stworzonego przezeń komiksu. Całość łączy klasyczny widok izometryczny, typowy dla wielu kultowych produkcji RPG, z grafiką 2.5D, która towarzyszy nam w trakcie walki. Godny podkreślenia jest także fakt, że sporą część fabuły gry poznajemy nie z animowanych scenek przerywnikowych, ale sukcesywnie, w miarę postępów rozgrywki.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Ocena gry 7,3 / 10 na podstawie 101 ocen czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą gry: 5,3 / 10 na podstawie 40 głosów czytelników.

Gry podobne do Battle Chasers: Nightwar

Klasyfikacja PEGI Battle Chasers: Nightwar

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze pojawiają się nawiązania do narkotyków lub jest pokazane zażywanie narkotyków.

Wymagania sprzętowe Battle Chasers: Nightwar

PC Windows

Rekomendowane: Intel Core i5 2.5 GHz, 8 GB RAM, karta grafiki 2 GB GeForce GTX 950 lub lepsza, 10 GB HDD, Windows 7/8/10 64-bit
Minimalne: Intel Core 2 Duo 2.0 GHz, 4 GB RAM, karta grafiki 1 GB Intel HD 4000 lub lepsza, 10 GB HDD, Windows 7/8/10 64-bit

Recenzja gry Battle Chasers: Nightwar – RPG jak z obrazka

Recenzja 5 października 2017, 18:00

Battle Chasers: Nightwar zbudowano według typowych jRPG-owych zasad. Biegamy naszymi postaciami po uproszczonej mapie świata, przemierzamy lokacje w pogoni za fabułą i przeciwnikami oraz doprowadzamy bohaterów do poziomów, pozwalających przejechać się po Sauronie w ramach rozgrzewki. Brzmi typowo, ale diabeł tkwi w szczegółach. Grę wyposażono w wiele ciekawych i przemyślanych mechanik, które sprawiają, że poszczególne partie rozgrywki dostarczają mnóstwa przyjemności.

PC
PS4
XONE
Switch