Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGPCSwitchPS4XONEPSV
Okładka Regalia: Of Men and Monarchs (PC)

Regalia: Of Men and Monarchs

Turowe RPG z silnymi elementami strategicznymi, stworzone przez polskie studio Pixelated Milk. Regalia: Of Men And Monarchs zabiera nas do fantastycznej krainy, w której panuje powszechny pokój. Wcielamy się w rolę młodego szlachcica, Kaja Lorena.

RPG | fantasy | turowe | taktyczne | elementy strategiczne | polskie | crowdfunding

Okładka Regalia: Of Men and Monarchs (PC)

producent: Pixelated Milk

wydawca: Klabater

wydawca PL: CDP

Strona oficjalna

data premiery gry:

anulowana

PSV

18maj2017

PC

10kwi2018

PS4

12kwi2018

Switch

13kwi2018

XONE

Regalia: Of Men And Monarchs to wydana na PC, Switch itd. turowa gra RPG z silnymi elementami strategicznymi. Opracowało ją polskie studio Pixelated Milk.

Fabuła

Akcja toczy się w pełnej magii krainie fantasy, w której wszelkie wojny dawno temu uległy zakończeniu i wszędzie panuje pokój. Wcielamy się w młodego szlachcica imieniem Kay Loren. Przed śmiercią jego ojciec wyjawia mu, że odległym rejonie Rashytil znajdują się tereny, które według prawa należą do ich rodu. Po pogrzebie bohater, wraz z dwoma siostrami i wiernym rycerzem, postanawia udać się w to miejsce i objąć nad nim rządy. Niestety, u krańca podróży okazuje się, że cała domena jest w opłakanym stanie. Z miasta Ascalia pozostały ruiny, a większość terytorium przejęła we władanie dzika natura. Co gorsza, wkrótce potem z Kay’em kontaktuje się indykator, informujący, że jego rodzina zaciągnęła dawno temu dług, który wraz z odsetkami urósł do olbrzymich rozmiarów i to my mamy go spłacić. W trakcie kampanii podstawowym zadaniem gracza jest przywrócenie świetności miastu, gdyż to zapewni mu stały dostęp do gotówki na rozwój i spłatę zadłużenia. Przy okazji musimy odkryć, co doprowadziło domenę do tak opłakanego stanu.

Mechanika

Wykreowany przez autorów świat zamieszkuje wiele postaci niezależnych posiadających unikalne osobowości i biografie. Poprzez rozmowy i interakcje z nimi kształtujemy dynamiczne relacje, które wpływają na dalszy rozwój fabuły. W grze najwięcej czasu spędzamy eksplorując świat, wypełniając zadania oraz przede wszystkim walcząc. Bitwy rozgrywane są w systemie turowym na pokrytych siatką kwadratów mapach.

W skład naszej drużyny może wchodzić maksymalnie pięć osób, czyli bohater plus czterech towarzyszy wybranych z galerii dwunastu, jakich możemy zwerbować w trakcie całej kampanii. Wszystkie postacie dysponują unikalnymi umiejętnościami, które mają bardzo duży wpływ na przebieg potyczek. Co ciekawe, w grze brakuje zaklęć regenerujących zdrowie oraz eliksirów leczących. Zamiast tego musimy minimalizować otrzymywane obrażenia poprzez korzystanie z tarcz, pancerzy oraz osłon terenowych.

Nie zapomniano oczywiście o systemie rozwoju, pozwalającym ulepszać statystyki i zdolności postaci. Pomiędzy bitwami zajmujemy się rozwojem miasteczka. Musimy wznosić nowe budynki i ulepszać te już istniejące, gromadzić surowce, ulepszać technologie oraz dbać o zaspokajanie potrzeb mieszkańców. Nie zabrakło także opcji nawiązywania stosunków dyplomatycznych i handlowych z innymi nacjami oraz wysyłania bohaterów na samodzielne misje.

Aspekty strategiczne rozgrywki są ściśle zintegrowane z mechanizmami RPG i nasze decyzje mają bezpośrednie przełożenie na przebieg przygód. Przykładowo, jeśli zadbamy o to, aby w mieście pojawił się kowal, to potem będziemy mogli udać się do niego w celu zmodyfikowania uzbrojenia i pancerzy. Ponadto gracz otrzymuje pełną swobodę eksplorowania mieściny i może wejść do każdego budynku oraz porozmawiać z każdym podwładnym.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Ocena czytelników: 8,7 / 10 na podstawie 339 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 9,2 / 10 na podstawie 94 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 79,90 PLN

Centrum Nintendo Switch - Wszystko o konsoli i jej grach

Klasyfikacja PEGI Regalia: Of Men and Monarchs

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze jest używany wulgarny język.

Wymagania sprzętowe Regalia: Of Men and Monarchs

PC Windows

PC Windows

Rekomendowane: Intel i3 2100 3.1 GHz, 6 GB RAM, karta grafiki 1 GB GeForce GTX 550 Ti lub lepsza, 5 GB HDD, Windows 7(SP1)/8.1/10
Minimalne: Intel Core 2 Duo E8400 3.0 GHz/Athlon 64 X2 6000+ 3.0 GHz, 4 GB RAM, karta grafiki 512 MB GeForce 9600 GT/Radeon HD 3850 lub lepsza, 5 GB HDD, Windows 7(SP1)/8.1/10

Recenzja gry Regalia: Of Men and Monarchs - dobre taktyczne RPG z rodzimego podwórka
Recenzja gry Regalia: Of Men and Monarchs - dobre taktyczne RPG z rodzimego podwórka

Recenzja 24 maja 2017, 16:00

Twórcy postarali się o różnorodność wyzwań podczas walk. Nasze misje nie ograniczą się jedynie do wybicia wszystkich wrogów. Często musimy pokonać jedną konkretną nieprzyjacielską jednostkę lub wytrzymać określoną ilość tur czy dotrzeć w dany punkt mapy. Czekają na nas też wyzwania w stylu zlikwidowania wszystkich przeciwników w ciągu 6 tur. Zadania tego typu, połączone ze wspomnianymi wcześniej elementami rozgrywki, czynią Regalię naprawdę ciekawą pozycją. Mam wrażenie, że walki przypominają bardziej zagadki niż typowe starcia z gier SRPG. Do plansz podchodzimy na różne sposoby i tylko odkrycie patentu na daną mapę pozwala na jej przejście, a dobór odpowiednich jednostek do danego typu zadania stanowi klucz do sukcesu.

PC
PSV
PS4
XONE
Switch