Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGPS3PSV
Okładka Atelier Ayesha: The Alchemist of Dusk (PS3)

Atelier Ayesha: The Alchemist of Dusk

Atelier Ayesha Plus: The Alchemist of Dusk

Japońska gra RPG należąca do popularnego cyklu Atelier. Tym razem autorzy przenoszą nas w nowe uniwersum i pozwalają na wcielenie się w nową bohaterkę. Ponownie nacisk położono głównie na oparty na alchemii system rzemiosła pozwalający na tworzenie nowych przedmiotów.

RPG | fantasy | turowe | crafting | jRPG | tytuły ekskluzywne PlayStation

Okładka Atelier Ayesha: The Alchemist of Dusk (PS3)

producent: Gust

wydawca: Koei Tecmo

Strona oficjalna

data premiery gry:

28cze2012

PS3

27mar2014

PSV

Atelier Ayesha to japońska gra role-playing będąca kolejną odsłoną obszernego cyklu Atelier. Podobnie jak w przypadku wszystkich poprzednich odsłon, tytuł wyprodukowało studio Gust.

Akcja toczy się w zupełnie nowym uniwersum, które nie jest związane w żaden sposób ze światem Arland, znanym z trzech poprzednich odsłon cyklu. Fabuła obraca się wokół losów dwóch sióstr Altugle – starszej imieniem Ayesha i młodszej Nio. Druga z nich pewnego dnia przepada bez śladu i wszystko wskazuje na to, że zginęła. Po dłuższym czasie Ayesha natyka się jednak na ślady wskazujące, że jej siostra wciąż żyje. Wyrusza więc na wyprawę w jej poszukiwaniu.

Podstawowe mechanizmy rozgrywki przypominają typowe produkcje z gatunku jRPG. Sterujemy bohaterką o określonych charakterystykach punktowych, która podejmuje się realizacji różnorodnych zadań i w zamian za zgromadzone w ten sposób punkty doświadczenia zwiększą własne statystyki. Walka opiera się na turach i kluczową rolę odgrywa w niej położenie przeciwników na mapie – atakowanie oddalonych wrogów kosztuje więcej punktów akcji.

Tak naprawdę sercem gry jest jednak wyjątkowo rozbudowany system alchemiczny. Wymaga on, abyśmy szukali cennych składników i surowców, a następnie wykorzystywali je do tworzenia nowych przedmiotów. Wszystkie wykorzystywane komponenty posiadają określoną jakość i szereg różnych właściwości określających ich przydatność w syntezie, takich jak np. kształt czy wartość. Dodatkowo, musimy też dbać o rozwój naszego warsztatu alchemicznego. Ciekawą nowością jest mechanika „Łączenia Wspomnień". W trakcie przygód Ayesha zapełnia kartki własnego dziennika. Późniejsze przeglądanie tych wpisów umożliwia dodatkowe rozwijanie możliwości bohaterki.

W porównaniu z poprzednimi odsłonami olbrzymie zmiany zaszły w sferze oprawy graficznej. Studio Gust opracowało znacznie ulepszony silnik, który umożliwił stworzenie bardziej szczegółowych modeli postaci oraz obdarzenie ich naturalnymi animacjami twarzy. Dzięki temu nawet podczas scenek fabularnych oglądamy trójwymiarowych bohaterów, a nie ich wersje 2D, jak to miało miejsce w przypadku wcześniejszych części. Projekty postaci opracował tym razem artysta znany pod pseudonimem Hidari, który pełnił tę samą rolę podczas produkcji serii animowanej Fractale.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Wymagania wiekowe Atelier Ayesha: The Alchemist of Dusk

odpowiednia dla każdego wieku

Wieści ze świata (Dead Space 3, Need for Speed, Assassin's Creed III) 16/1/13
Wieści ze świata (Dead Space 3, Need for Speed, Assassin's Creed III) 16/1/13

wiadomość16 stycznia 2013

Dziś piszemy m.in. o demie Dead Space 3, opóźnionym wydaniu dodatku DLC do pecetowej wersji Assassin's Creed III, filmie Need for Speed, a także europejskiej dacie premiery gry Atelier Ayesha. Witamy w wieściach ze świata - codziennej porcji krótkich wiadomości.

Ponad 2 mln sprzedanych egzemplarzy Pokemon White 2 i Black 2 w Japonii
Ponad 2 mln sprzedanych egzemplarzy Pokemon White 2 i Black 2 w Japonii

wiadomość5 lipca 2012

Nintendo ma powody do zadowolenia. W ciągu pierwszych dwóch tygodni od premiery Japończycy zakupili ponad dwa miliony egzemplarzy gier Pokemon White 2 i Pokemon Black 2. Poznaliśmy też najnowsze wyniki sprzedaży innych gier i konsol w Kraju Kwitnącej Wiśni.

Zapowiedziano Atelier Ayesha, czyli kolejną odsłonę cyklu jRPG-ów studia Gust
Zapowiedziano Atelier Ayesha, czyli kolejną odsłonę cyklu jRPG-ów studia Gust

wiadomość28 marca 2012

Fani japońskich RPG-ów mogą dopisać do listy wyczekiwanych gier kolejną pozycję. Studio Gust zapowiedziało bowiem Atelier Ayesha, czyli kolejną odsłonę swojej najpopularniejszej serii.

PS3
PSV