Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 4 czerwca 2016, 14:02

autor: Góral

CDP.pl wchodzi na globalny rynek wydawniczy jako Klabater

Firma CDP.pl, obecnie znana przede wszystkim jako polski dystrybutor gier wideo, ujawniła, że zamierza wejść na globalny rynek jako wydawca produkcji niezależnych. W tym celu powołano specjalny oddział nazwany Klabater. Pierwsze tytuły, które zostaną przezeń wydane, to Alice VR, Symmetry, Regalia: Of Men and Monarchs oraz The Last Journey.

Klabater

CDP.pl wchodzi na globalny rynek jako Klabater - ilustracja #1

Przed dwoma dniami informowaliśmy, że Techland postanowił wkroczyć na międzynarodowy rynek wydawniczy jako Techland Publishing. Firma zamierza wypuszczać rocznie dwie duże produkcje multiplatformowe i cztery przeznaczone do sprzedaży w cyfrowej dystrybucji. Dziś na konferencji CDP.pl na Pixel Heaven dowiedzieliśmy się, że rodzimy dystrybutor również postanowił rozszerzyć swoją działalność i wejść na globalny rynek, ale jako wydawca gier niezależnych. Nowa inicjatywa funkcjonować będzie pod marką Klabater. Jak tłumaczy Michał Gembicki, prezes CDP.pl:

„W żeglarskich opowieściach Klabater to przyjazny duch albo skrzat, opiekun statku. Gdy trzeba, załata dziurę w kadłubie, a swoją latarenką oświetla drogę nawet w czasie najgorszych sztormów. Dla pracujących z nami twórców jesteśmy właśnie takim dobrym duchem, z którym zawsze dobija się do bezpiecznej przystani.”

Priorytetem nowej komórki ma być promocja polskich gier niezależnych na świecie, ale firma nie wyklucza też możliwości współpracy z zagranicznymi deweloperami. Klabater oferuje swoim partnerom „pełen pakiet wydawniczy”, czyli nie tylko PR i marketing, lokalizację czy też wzięcie na siebie spraw związanych z załatwieniem procesu wydawniczego na platformach cyfrowej dystrybucji oraz wersji pudełkowych. Oprócz tego, twórcy mogą liczyć także na wsparcie finansowe.

„Klabater to nasz wewnętrzny startup, ale stoi za nim cały nasz zespół. Mamy na koncie ponad 20 lat doświadczenia, które oferujemy pracującym z nami twórcom. Wszystko po to, by mogli skupić się na tym, co najprzyjemniejsze – robieniu gier. My bierzemy na siebie całą resztę” – stwierdził Michał Gembicki.

Jeżeli należycie do grona deweloperów i potrzebujecie pomocy, to wypełnijcie formularz znajdujący się na stronie internetowej firmy. Pamiętajcie, że zgłoszenia przyjmowane są na każdym etapie prac, więc równie dobrze możecie mieć tylko dobry pomysł, a równie dobrze gotową grę czekającą na wydanie.

Gry

Choć Klabater dopiero rozpoczyna działalność, ma już kilka projektów pod swoimi skrzydłami. Na konferencji ujawniono cztery z nich. Alice VR od gliwickiego Carbon Studio, to „inspirowana przygodami Alicji w Krainie Czarów przygodowa gra sci-fi eksplorująca możliwości wirtualnej rzeczywistości”. Premiera planowana jest na bieżący rok, a projekt, choć będzie wspierać gogle Oculus Rift i HTC Vive, działać ma także bez nich.

Następne w kolejce jest Regalia: Of Men and Monarchs od warszawskiego Pixelated Milk. Tytuł ukaże się być może jeszcze w tym roku na PC-tach i PlayStation 4, a ma to być polski ukłon w stronę gatunku jRPG.

Symmetry, zaplanowane na 2017 rok, tworzone jest przez Sleepless Clinic z miasta Bielsko-Biała. Gra ukaże się na komputerach (Windows i Mac) i będzie „menadżerem survivalu”, w którym naszym zadaniem ma być zarządzanie bazą i ludźmi, starającymi się przetrwać w postapokaliptycznym, mroźnym świecie. Produkcja trafiła właśnie na Steam Greenlight, więc możecie jej pomóc dostać się na Steama, oddając swój głos w tym miejscu.

Ostatnią ujawnioną pozycją jest The Last Journey, również od Sleepless Clinic. Tytuł ukaże się na komputerach osobistych w tym roku i będzie postapokaliptyczną grą eksploracyjną.

Poniżej prezentujemy jeszcze zwiastuny wymienionych tytułów.