Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGPS4XONEPC
Okładka Realms of Arkania: Star Trail HD (PS4)
OkładkaRealms of Arkania: Star Trail HD (PS4)

Realms of Arkania: Star Trail HD

Remake drugiej części popularnej serii gier RPG z 1994 roku, za którego opracowanie odpowiada zespół Crafty Studios. Całość oparto na papierowym systemie RPG zatytułowanym The Dark Eye.

RPG | FPP | fantasy | turowe | widok izometryczny | reedycje/remastery/remaki

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Realms of Arkania: Star Trail HD Premiera

10sie2017

PC

26cze2018

PS4

30sty2019

XONE

Gry podobne do Realms of Arkania: Star Trail HD

Wasteland 3

Pillars of Eternity II: Deadfire

Torment: Tides of Numenera

Realms of Arkania: Star Trail HD to remake drugiej odsłony bestsellerowego cyklu gier RPG, wydanej pierwotnie w 1994 roku. Podobnie jak odświeżoną wersję pierwszej części serii, stworzenie kontynuacji wziął na swoje barki zespół Crafty Studios. Tytuł oparto na papierowym systemie RPG The Dark Eye (w oryginale Das Schwartze Auge).

Fabuła

Realms of Arkania: Star Trail HD kontynuuje wątki rozpoczęte w poprzedniej produkcji. Orkowie, którym nie udało się podbić Thorwalu, rozpoczynają ofensywę w innych zakątkach krainy Aventuria; w wyniku zmasowanego ataku Dolina Svellt (ang. Svellt Valley) popadła w ruinę, z kolei Lowangen znalazło się pod okupacją. Drużyna bohaterów zostaje przywołana do miasta Kvirasim przez elfiego ambasadora i otrzymuje zadanie zjednoczenia elfów i krasnoludów, co pozwoli obu rasom na przeciwstawienie się armiom zielonoskórych potworów. By tego dokonać, protagoniści muszą odnaleźć dwa potężne artefakty – Kamień Salamandry (ang. Salamander Stone) i legendarny krasnoludzki topór.

Mechanika

Przygodę w Realms of Arkania: Star Trail HD rozpoczynamy od stworzenia drużyny nieustraszonych bohaterów – decydujemy nie tylko o płci i wyglądzie poszczególnych śmiałków, lecz także o ich specjalizacjach (możemy prowadzić do boju między innymi łowców, magów oraz wojowników).

Na oddany do naszej dyspozycji świat składają się przede wszystkim mniejsze i większe miasta oraz podziemia przypominające rozbudowane labirynty. Co ciekawe, eksploracja (podczas której akcję obserwujemy z perspektywy pierwszej osoby) nie odbywa się w sposób płynny – wzorem wczesnych przedstawicieli gatunku z lat dziewięćdziesiątych XX wieku, wszystkie ruchy są wykonywane skokowo. Przemierzając kolejne zakątki krainy, prowadzimy rozmowy z postaciami neutralnymi, handlujemy i przyjmujemy zlecenia.

Istotnym elementem opisywanego tytułu jest walka z przeciwnikami. Starcia toczą się w trybie turowym, na arenach pokrytych siatką taktyczną, a w ich trakcie kamera przełącza się na widok izometryczny. Zwycięstwo zapewnia właściwe wykorzystanie dziesiątek talentów i umiejętności kontrolowanych postaci (mowa zarówno o konwencjonalnych zdolnościach bojowych, jak i o magii), jakie zdobywamy w miarę postępów.

Kwestie techniczne

Realms of Arkania: Star Trail HD nie prezentuje się szczególnie imponująco, nawet pomimo tego, że w porównaniu z oryginałem przeskok w jakości oprawy graficznej jest widoczny na pierwszy rzut oka. Na potrzeby remake’u twórcy przemodelowali jednak interfejs – uwagę zwracają uwspółcześnione portrety bohaterów, podmienione ikonki oraz wskaźniki, a także minimapa widoczna w rogu ekranu.

Tryb gry: single player  

Klasyfikacja PEGI Realms of Arkania: Star Trail HD

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze jest używany wulgarny język. Gra zawiera elementy przemocy.
PC
PS4
XONE