Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Deep Silver / Plaion

Firma producent wydawca

Niemiecko-austriacki wydawca i dystrybutor gier wideo, będący oddziałem koncernu Plaion (dawniej Koch Media), należącego do holdingu Embracer Group. Produkcje wydawane przez Deep Silver można znaleźć na komputerach osobistych, konsolach i urządzeniach mobilnych. Wśród najważniejszych marek, do których prawa posiada opisywana firma, wymienić należy Metro, Dead Island, Saints Row, Red Faction oraz Homefront.

Historia

Firma została założona w listopadzie 2002 roku. Jako oddział niemieckiego koncernu Koch Media, będącego dystrybutorem różnorodnych multimediów, Deep Silver miało zajmować się wydawaniem i dystrybucją gier wideo. Początki działalności opisywanego wydawcy prezentowały się dosyć skromnie, jednak w lipcu 2003 roku koncern Koch Media zainwestował w Deep Silver pół miliona euro. Zastrzyk gotówki sprawił, że z czasem w rosnącym portfolio wydawcy zaczęły pojawiać się coraz większe projekty.

W sierpniu 2007 roku koncern Koch Media kupił studio Games That Matter, które pod nazwą Deep Silver Vienna trafiło pod skrzydła firmy Deep Silver. Zespół przetrwał do stycznia 2010 roku, kiedy to został rozwiązany. W tym czasie we współpracy z ekipą Sproing Interactive stworzył tylko jedną grę – Cursed Mountain wydane w sierpniu 2009 roku. W kwietniu 2008 roku Deep Silver doczekało się amerykańskiego oddziału, z siedzibą w Los Angeles.

Na przestrzeni następnych lat do katalogu wydawniczego Deep Silver trafiły między innymi takie pozycje, jak Risen (październik 2009), S.T.A.L.K.E.R.: Zew Prypeci (luty 2010) czy nail'd (listopad 2010). We wrześniu 2011 roku firma oddała w ręce graczy produkcję, która przyniosła światową sławę nie tylko swoim twórcom, lecz również wydawcy. Mowa o Dead Island polskiej ekipy Techland, które wdarło się szturmem na szczyty list sprzedaży.

Od tej pory pozycja opisywanego wydawcy zaczęła stopniowo rosnąć, czego punktem kulminacyjnym było bankructwo firmy THQ i przejęcie przed Deep Silver „osieroconych” przez nią marek Metro oraz Saints Row, a także zakup studia Volition Inc. (styczeń 2013). Ponadto w lipcu 2014 roku Deep Silver ogłosiło, że nabyło prawa do projektu Homefront: The Revolution. Jego dokończeniem miało się zająć nowo powstałe Dambuster Studios – zespół stworzony z byłych pracowników zamkniętego wówczas studia Crytek UK.

W międzyczasie, bo w grudniu 2013 roku, Koch Media nabyło studio Fishlabs, które przekazało pod skrzydła firmy Deep Silver, gdzie jako Deep Silver Fishlabs miało koncentrować się na projektach mobilnych. W sierpniu 2018 roku Deep Silver poinformowało, że kupiło jeszcze prawa do marki TimeSplitters. Jak miało się okazać niemal trzy lata później, zamierzano zrobić z nich właściwy użytek.

Najpierw jednak firma-matka Deep Silver, czyli koncern Koch Media, została wykupiona przez szwedzki holding Embracer Group, wówczas znany jako THQ Nordic AB (luty 2018). W maju 2020 roku doszło między nimi do swoistej wymiany posiadanych IP. W zamian za marki Risen, Rush for Berlin, Sacred, Second Sight oraz Singles: Flirt Up Your Life, Koch Media otrzymało marki Red Faction i Painkiller.

Wreszcie w maju 2021 roku Deep Silver i Koch Media ogłosiły, że wskrzeszają studio Free Radical Design, które zajmie się stworzeniem nowej odsłony cyklu TimeSplitters.

W sierpniu 2022 nakładem firmy Deep Silver do sprzedaży trafiła piąta odsłona cyklu Saints Row od studia Volition, będąca „miękkim” rebootem serii. Gra zatytułowana po prostu Saints Row nie osiągnęła jednak zadowalających wyników. W rezultacie koncern Embracer Group zdecydował się przenieść odpowiedzialny za nią zespół spod skrzydeł grupy operacyjnej Deep Silver pod parasol grupy Gearbox Entertainment.

W kwietniu 2023 roku deweloperskie piekło opuściła w końcu gra Dead Island 2, która na przestrzeni lat przechodziła z rąk do rąk, a jej stworzenie ostatecznie przypadło w udziale zespołowi Dambuster Studios. Niedługo przed premierą omawiana pozycja doczekała się dość ciepłego przyjęcia ze strony branżowych mediów; według serwisu Metacritic, średnia przyznanych jej ocen mieściły się w przedziale 74-75/100.


Wydawcy gier Deep Silver / Plaion

Wydawcy gier wyprodukowanych przez Deep Silver / Plaion:


Game Life