Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGX360PS3PC
Okładka Sacred 3 (X360)

Sacred 3

Trzecia odsłona popularnej serii gier RPG akcji, zapoczątkowanej w 2004 roku przez studio Ascaron.

RPG | fantasy | hack'and'slash | kooperacja | RPG akcji

Okładka Sacred 3 (X360)

data premiery gry:

1sie2014

PC X360 PS3

Sacred 3 to wydana na platformie PC, PS3 i X360 trzecia pełnoprawna odsłona popularnego cyklu gier RPG akcji, zapoczątkowanego w 2004 roku przez nieistniejące już, niemieckie studio Ascaron Entertainment. Decyzją wydawcy, firmy Deep Silver produkcją tytułu zajęła się ekipa Keen Games, mająca na swoim koncie m.in. współpracę przy kilku odsłonach strategicznej serii Anno, czy konsolowych edycjach przygodowego cyklu Secret Files.

Fabuła

Będąca jedynie pretekstem do właściwej rozgrywki fabuła Sacred 3 kontynuuje wątki, zapoczątkowane w mini-grze zręcznościowej Sacred Citadel. Serafini, czyli strażnicy legendarnego Serca Ancarii, przez wiele stuleci pilnowali pokoju w krainie. Niestety, pamięć o nich oraz ich czynach uległa zatarciu. Tymczasem lord Zane, władca Imperium Ashen sprzymierzył się z demonami i z ich pomocą zamierza zdobyć legendarny artefakt, otwierający bramy do podziemnego świata. Aby powstrzymać niecne plany Zane’a, swe siły łączy czwórka nieustraszonych bohaterów: wojownik Marak, łucznik Vajra, paladynka Claire oraz włóczniczka Alithea.

Mechanika

Pod względem mechaniki, Sacred 3 podąża w zupełnie innym kierunku niż dotychczasowe odsłony tej popularnej serii. Zamiast klasycznego RPG akcji w konwencji hack-and-slash, będącego niegdyś mocnym konkurentem dla samego Diablo, tym razem otrzymujemy bowiem typowo konsolowego slashera, w którym elementy RPG zredukowane zostały do niezbędnego minimum. Twórcy ze studia Keen Games zrezygnowali z typowego dla serii, rozległego i otwartego świata, wypełnionego całą masą zadań głównych oraz pobocznych, na rzecz niemal całkowice liniowej rozgrywki, w której przemierzając kolejne segmenty poszczególnych lokacji realizujemy z góry narzucone zadania, sprowadzające się głównie do skutecznej eliminacji nacierających hord demonów. Możliwość wyboru kierunku marszu oraz dodatkowe zadania, polegające na pozbyciu się kilku fal wrogów na specjalnej arenie pojawiają się raczej okazjonalnie.

Kolejną istotną zmianą jest drastyczne uproszczenie tak charakterystycznych elementów gatunku, jak ekran ekwipunku oraz system rozwoju postaci. W trakcie zabawy, kontrolowane przez nas postaci nie zdobywają żadnych przedmiotów, posługując się z góry narzuconym i automatycznie ulepszanym zestawem uzbrojenia oraz odblokowywaną w dalszej części rozgrywki zbroją. Podobnie rzecz ma się z systemem rozwoju postaci, na który składa się stosunkowo skromny zasób kilku lekkich i ciężkich technik walki, dwóch pasywnych i aktywnych zdolności specjalnych oraz możliwości przywoływania tzw. Duchów Oręża, pozwalających na aktywowanie podczas walki określonych bonusów. Dostęp do wszystkich tych elementów mamy jednak tylko w przerwach pomiędzy kolejnymi misjami, a do ich odblokowywania wykorzystujemy zdobyte w trakcie gry złoto, które możemy spożytkować także na zakup dodatkowych eliksirów zdrowia czy energii.

Tryby gry

W przeciwieństwie do poprzednich odsłon serii, Sacred 3 zaprojektowany został przede wszystkim pod kątem rozgrywki kooperacyjnej dla maksymalnie czterech graczy. W przypadku braku chętnych do zabawy, nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby wkroczyć do świata Ancarii w pojedynkę (choć w tym wypadku pozbawiamy się możliwości korzystania z dodatkowej zdolności specjalnej, zarezerwowanej wyłącznie dla trybu kooperacji).

Kwestie techniczne

O ile w kwestii mechaniki mamy do czynienia z zupełnie inną grą, pod względem oprawy wydany na platformie PC, PS3 i X360 Sacred 3 pozostał wierny stylowi poprzednich części cyklu. Akcję gry obserwujemy w tradycyjnym widoku izometrycznym, a podczas gry uwagę przykuwa typowa dla serii, intensywna kolorystyka oraz widowiskowe efekty specjalne, towarzyszące wykorzystaniu niektórych umiejętności i broni.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet   / sieć lokalna     Liczba graczy: 1 - 4  

Nośnik: 1 DVD

Ocena czytelników: 3,1 / 10 na podstawie 1697 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 8,2 / 10 na podstawie 886 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 189,90 PLN

Gry podobne do Sacred 3

Klasyfikacja PEGI Sacred 3

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy. Gra, która pozwala łączyć się z innymi osobami poprzez Internet.

Wymagania sprzętowe Sacred 3

PC Windows

PC Windows

  • Rekomendowane:
  • Core i5 3.6 GHz
  • 4 GB RAM
  • karta grafiki 2 GB (GeForce GT 640 lub lepsza)
  • 25 GB HDD
  • Windows Vista(SP2)/7(SP1)/8
Recenzja gry Sacred 3 - pecetowy hack'n'slash zmieniony nie do poznania
Recenzja gry Sacred 3 - pecetowy hack'n'slash zmieniony nie do poznania

Recenzja 1 sierpnia 2014, 14:21

Być może taką, a nie inną budowę gry zawdzięczamy popularności zabawy kooperacyjnej. Sacred 3 umożliwia jednoczesną zabawę aż czterem osobom. Temu trybowi rozgrywki przypisane są także oddzielne umiejętności wpływające na całą grupę. Zabawa nie różni się znacząco od tego, co można przeżyć w pojedynkę, ale rozumiem, że wspólne rozczłonkowywanie piekielnych istot może komuś sprawiać niekrytą satysfakcję. Dla mnie ponowne pokonywanie tych samych lokacji, tyle że w towarzystwie, nie wiązało się ze szczególną frajdą.

PC
X360
PS3