Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikPrzygodowePCPS3X360
Okładka Catherine Classic (PC)

Catherine Classic

Catherine

Intrygujące połączenie gry logicznej z przygodówką o lekkim zabarwieniu erotycznym. W produkcji wcielamy się w młodego mężczyznę, który boryka się z wieloma problemami natury towarzyskiej. Nocą śmiałek przeżywa też prawdziwe koszmary.

Przygodowe | thriller | horror | elementy zręcznościowe | na 2 osoby | kooperacja | surrealizm | przygodowe gry akcji | podzielony/wspólny ekran

Okładka Catherine Classic (PC)

producent: Atlus

wydawca: SEGA

Strona oficjalna

data premiery gry:

10lut2011

X360 PS3

10sty2019

PC

Catherine to przygodowa gra akcji, opracowana przez firmę Atlus, mającą w dorobku m.in. popularny cykl Persona.

Fabuła

Catherine gracz wciela się w Vincenta, 32-letniego faceta, pozbawionego złudzeń co do sukcesów w miłości oraz karierze zawodowej. Od pięciu lat pozostaje on w nieudanym związku ze swoją rówieśniczką Katherine, która wbrew jego oczekiwaniom pragnie jak najprędzej sformalizować ich związek. Nieoczekiwanie, przesiadując w swym ulubionym pubie, Vincent spotyka tajemniczą Catherine, którą zaprasza do swego mieszkania. Upojne chwile okazują się początkiem dramatu – każdej kolejnej nocy nawiedzają go koszmary, w trakcie których salwuje się ucieczką przed straszliwymi bestiami. W mieście plotkuje się, że umysłami młodych mężczyzn zawładnął demon, doprowadzający podczas snu do ich śmierci. Vincent, próbujący poukładać swoje relacje z Catherine i Katherine, podejmuje próbę rozwikłania zagadki.

Mechanika

Catherine to niecodzienna przygodówka. Rozgrywka w niej podzielona została na trzy etapy. W pierwszym z nich, tzw. Stray Sheep, gracz przebywa we wspomnianym pubie, w którym prowadzi rozmowy z różnymi ludźmi. W kolejnym, czyli Drama, stara się utrzymać poprawne relacje z dziewczynami (Catherine oraz Katherine). Z kolei w trybie Nightmare kontroluje Vincenta, walcząc o jego życie podczas wypełnionych akcją sekwencji, w trakcie których pokonuje skomplikowane zręcznościowe etapy. Przesuwając i likwidując różnego rodzaju skrzynie, unika pułapek i olbrzymich demonów, starających się nadziać go m.in. na widelec. W zmaganiach towarzyszą mu inni mężczyźni znajdujący się w pułapce koszmarów (przebierający postać baranów).

Wątek fabularny ujęty w Catherine został skonstruowany tak, by działania gracza w dużej mierze warunkowały dalszy rozwój wypadków. Na historię wpływ mają nie tylko rozmowy z postaciami, w tym dwiema kobietami, ale również postawa Vincenta w trakcie jego koszmarów. Produkcja zapewnia około dwudziestu godzin zabawy, którą wydłuża dodatkowo możliwość odblokowania jednego z wielu potencjalnych zakończeń.

Kwestie techniczne

Oprawę graficzną gry Catherine wykonano w technice cel-shading, dzięki czemu przywodzi ona na myśl japońskie seriale animowane.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   wspólny ekran     Liczba graczy: 1-2  

Ocena czytelników: 8,4 / 10 na podstawie 303 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 85,99 PLN

Klasyfikacja PEGI Catherine Classic

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze jest używany wulgarny język. Gra zawiera elementy przemocy. Gra, która pozwala łączyć się z innymi osobami poprzez Internet.

Wymagania sprzętowe Catherine

PC Windows

PC Windows

  • Minimalne:
  • Intel Core i3 2.9 GHz
  • 4 GB RAM
  • karta grafiki 1 GB GeForce 8800 GT / Radeon HD 4870 lub lepsza
  • 20 GB HDD
  • Windows 7/8/8.1/10
Catherine Classic zadebiutowało na Steamie
Catherine Classic zadebiutowało na Steamie

wiadomość10 stycznia 2019

Nakładem firmy Sega opracowana przez studio Atlus gra Catherine zadebiutowała na Steamie. Produkcja dostępna jako Catherine Classic jest bogatsza od konsolowego oryginału o wyższą rozdzielczość, odblokowany framerate, japoński dubbing oraz dodatkowe możliwości konfiguracji sterowania.

Catherine: Full Body zapowiedziane
Catherine: Full Body zapowiedziane

wiadomość19 grudnia 2017

Studio Atlus zapowiedziało powrót do Catherine - nietypowej przygodówki z elementami platformówki z 2011 roku. Catherine: Full Body wprowadzi nową postać oraz sceny dla tytułowej pary bohaterek i zadebiutuje na PlayStation 4 oraz PlayStation Vita.

Catherine przekroczyła granicę pół miliona sprzedanych egzemplarzy
Catherine przekroczyła granicę pół miliona sprzedanych egzemplarzy

wiadomość20 października 2011

Gra logiczno-przygodowa Catherine przekroczyła liczbę pół miliona sprzedanych sztuk. Informacje takie pojawiły się w raporcie finansowym Index Corporation - firmy macierzystej Atlusa.

O Catherine i dorosłych grach
O Catherine i dorosłych grach

wiadomość8 października 2011

Katarzynka sporo namieszała na rynku mocno dzieląc graczy, notując świetne wyniki sprzedaży i zaznaczając przejście Atlusa na obecną generacją konsol. Mówiono, że to tylko kolejna gra logiczna, że pseudo-erotyk, że japońskie dziwactwo.

Catherine trafi do Europy dopiero w 2012 roku

wiadomość14 września 2011

Erotyczna przygodówka Catherine zostanie wydana w Europie dopiero w 2012 roku – taką informację podała firma Deep Silver, oficjalny wydawca gry na Starym Kontynencie. W produkcji wcielamy się w mężczyznę, który ma spore problemy damsko-męskie i zmaga się z nocnymi koszmarami.

X360
PS3
PC