Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikPrzygodowePCPS3PS4
Okładka Heavy Rain (PC)

Heavy Rain

Heavy Rain to gra przygodowa utrzymana w konwencji interaktywnego thrillera, w której celem jest złapanie seryjnego mordercy. Za produkcję odpowiada studio Quantic Dream znane między innymi z Fahrenheit czy Detroit: Become Human.

Przygodowe | TPP | thriller | kryminalne | elementy zręcznościowe | PlayStation Move | reedycje/remastery/remaki

Okładka Heavy Rain (PC)

producent: Quantic Dream

wydawca: Quantic Dream

wydawca PL: CDP

Strona oficjalna

data premiery gry:

23lut2010

PS3

1mar2016

PS4

24cze2019

PC

Heavy Rain to zrealizowana w konwencji interaktywnego thrillera gra przygodowa. Za tę nietuzinkową produkcję odpowiada studio Quantic Dream, które odpowiada także między innymi za Fahrenheit oraz Detroit: Become Human.

Fabuła

Fabuła w Heavy Rain obraca się wokół sprawy seryjnego mordercy, nazywanego Zabójcą z origami. Jego przydomek wziął się od papierowych dzieł, które pozostawia przy ciałach ofiar. Gracz kieruje naprzemiennie czterema postaciami, których wątki wzajemnie się przeplatają. Protagonistami gry są: próbujący ocalić porwanego syna Ethan Mars, dziennikarka Madison Paige, detektyw Scott Shelby oraz agent FBI Norman Jayden. Każda z tych osób ma zupełnie odmienną historię oraz motywację.

W całej historii duże znaczenie mają moralność i etyka. Zadbano, by podejmowanie istotnych decyzji zależało wyłącznie od gracza i wywierało istotny wpływ na dalszy bieg fabuły. Nawet śmierć jednego z bohaterów nie kończy rozgrywki, a jedynie wpływa na zakończenie, jakie przyjdzie nam zobaczyć.

Mechanika

Heavy Rain bliskie jest interaktywnemu filmowi. Ukazana w widoku trzecioosobowym rozgrywka opiera się na poruszaniu się po lokacjach i wchodzeniu w interakcję z elementami otoczenia za pomocą rozbudowanego systemu sterowania; gra często korzysta z wymagających refleksu sekwencji QTE. Całość dopełniają zrealizowane w kinowy sposób cutscenki.

Kwestie techniczne

Oprawa graficzna w Heavy Rain stawia na realizm. Największy nacisk położono na wierne przedstawienie mimiki twarzy; podczas zabawy podziwiać można postacie, które w bardzo realistycznie (jak na technologię dostępną w czasie powstawania gry) okazują swoje uczucia. Ponure, skąpane w deszczu lokacje budują poczucie przygnębienia.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Ocena czytelników: 4,5 / 10 na podstawie 5007 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 7,9 / 10 na podstawie 986 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 69,00 PLN

Klasyfikacja PEGI Heavy Rain

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry.

Wymagania sprzętowe Heavy Rain

PC Windows

PC Windows

Rekomendowane: Intel Core i5-6600K 3.5 GHz, 8 GB RAM, karta grafiki 4 GB GeForce GTX 970 / Radeon R9 390 lub lepsza, Windows 7/8/10 64-bit
Minimalne: Intel Core i5-4430 3.0 GHz, 4 GB RAM, karta grafiki 2 GB GeForce GTX 660 / Radeon HD 7870 lub lepsza, Windows 7 64-bit

Recenzja gry Heavy Rain na PS4 - remaster, który zawodzi
Recenzja gry Heavy Rain na PS4 - remaster, który zawodzi

Recenzja 1 marca 2016, 14:12

Heavy Rain to dzieło przełomowe i przede wszystkim świetny wirtualny thriller. Pozycja obowiązkowa dla tych, którzy jakimś cudem ją ominęli. Niestety, fani Davida Cage’a, którzy zdążyli już poznać tożsamość Zabójcy z Origami, poczują się rozczarowani, bo nie jest to reedycja idealna i oferuje w zasadzie jedynie poprawioną szatę graficzną i podwyższoną rozdzielczość. Zdawałoby się, że tytuł, który jest tak ważny dla biblioteki Sony, doczeka się solidnego wznowienia oraz dobitnego przypomnienia graczom i konkurencji, do kogo należy ta ekskluzywna perełka – tak się, niestety, nie stało. W Heavy Rain mimo upływu lat nadal gra się świetnie, ale bez wątpienia ta rewolucyjna produkcja zasługuje na lepszy remaster.

PS3
PS4
PC