Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS4 PS3 Xbox One Xbox 360 Switch Andro iOS

Kryminalne

Wielka Encyklopedia Gier GRYOnline.pl

Gry o tematyce kryminalne ułożone według popularności.

PC
PC Windows25
WWW
PlayStation
Sony PlayStation 5
Sony PlayStation 412 Sony PlayStation 31
Sony PlayStation 2
Sony PlayStation 1
PlayStation Portable
PlayStation Vita
Xbox
Microsoft Xbox Series X
Microsoft XBOX ONE8
Microsoft Xbox 360
Microsoft Xbox
Mobile
Android5 Apple iOS7
Windows Phone
Nintendo
Nintendo Switch10
Nintendo Wii
Nintendo DS
Nintendo Wii U
Nintendo 3DS
Game Boy Advance
Nintendo GameCube
WIĘCEJ
MNIEJ
Akcji5
Zręcznościowe
Bijatyki
RPG1 Strategiczne4 Przygodowe18
Sportowe
Wyścigi2
Symulacje
Logiczne
Towarzyskie
Heavy Rain
Heavy Rain

Przygodowe 23 lutego 2010

Heavy Rain to gra przygodowa utrzymana w konwencji interaktywnego thrillera, w której celem jest złapanie seryjnego mordercy. Za produkcję odpowiada studio Quantic Dream znane między innymi z Fahrenheit czy Detroit: Become Human.

PCPS4PS3

Judgment
Judgment

Akcji 25 czerwca 2019

Przygodowa gra akcji, w której wcielamy się w detektywa prowadzącego skomplikowane śledztwa kryminalne. Judgment zostało stworzone przez autorów popularnej serii Yakuza, czyli Ryu Ga Gotoku Studio. Jako były prawnik Takayuki Yagami zajmujemy się ściganiem przestępców.

PS4

Coffee Noir
Coffee Noir

Strategiczne grudzień 2020

Coffee Noir jest hybrydą ekonomicznej gry strategicznej i detektywistyczną visual novel w klimacie noir, w której zarządzamy firmą produkującą kawę w Neo-Londynie. Jest to debiut polskiego studia DOJI.

PC

Narcos: Rise of the Cartels
Narcos: Rise of the Cartels

Strategiczne 19 listopada 2019

Strategia turowa opracowana przez studio Kuju Entertainment na zlecenie firm Curve Digital oraz Gaumont International Television. Narcos: Rise of the Cartels jest grą opartą na licencji popularnego serialu pod tym samym tytułem, dostępnego na platformie Netflix.

PCPS4XONESwitch

Blacksad: Under the Skin
Blacksad: Under the Skin

Przygodowe 5 listopada 2019

Przygodowa gra point-and-click w klimacie noir, opracowana przez uznane Pendulo Studios (twórców serii Runaway). Bohaterem Blacksad: Under the Skin jest antropomorficzny czarny kot parający się zawodem detektywa. Postać ta zadebiutowała w komiksie Blacksad francuskiego wydawnictwa Dargaud.

PCPS4XONESwitch

American Fugitive
American Fugitive

Akcji 21 maja 2019

Ukazana z lotu ptaka gra akcji z otwartym światem, w której trafiamy do USA z lat 80. XX wieku. Głównym bohaterem American Fugitive jest Will Riley; protagonista ucieka z więzienia, by odnaleźć mordercę swojego ojca. W trakcie zabawy realizujemy rozmaite zadania zlecane przez przedstawicieli przestępczego światka, stopniowo przenikając w ich szeregi.

PCPS4XONESwitch

Lucifer Within Us
Lucifer Within Us

Przygodowe 15 października 2020

Gra przygodowa, w której prowadzimy śledztwa i szukamy opętanych przestępców. Rozwiązywanie zagadek w Lucifer Within Us polega na zbieraniu dowodów, przesłuchiwaniu świadków i szukaniu słabych punktów w ich zeznaniach, a także odtwarzaniu biegu wydarzeń.

PC

Past Cure
Past Cure

Akcji 23 lutego 2018

Inspirowana filmem Incepcja trzecioosobowa gra akcji z elementami skradanki i horroru, będąca debiutanckim dziełem niemieckiego Phantom 8 Studio. Głównym bohaterem Past Cure jest były żołnierz imieniem Ian, który przez lata był przetrzymywany w więzieniu i poddawany tajemniczym eksperymentom. W rezultacie zyskał nadprzyrodzone zdolności, pozwalające mu na kontrolowanie umysłów czy korzystanie z telekinezy, jednak okupił to postępującym szaleństwem, a jego głównym celem stało się dokonanie zemsty na odpowiedzialnych za to ludziach. Rozgrywka opiera się na typowych schematach gatunku, a podczas zabawy zajmujemy się eksploracją zróżnicowanych lokacji i stawianiem czoła przeciwnikom. Choć nasz protagonista doskonale radzi sobie z bronią oraz walką wręcz, od czasu do czasu musi, wykorzystując swe zdolności, przemykać za plecami adwersarzy i unikać wszechobecnych kamer. Dodatkowo, kiedy świadomość Iana przenosi się do alternatywnej rzeczywistości, musi on rozwiązywać mniej lub bardziej skomplikowane zagadki logiczne i środowiskowe.

PCPS4XONE

Batman: Arkham Underworld
Batman: Arkham Underworld

Strategiczne 14 lipca 2016

Stworzony z myślą o platformach mobilnych strategiczny spin-off bestsellerowej serii gier z Batmanem w roli głównej, rozwijanej od 2009 roku przez firmę Warner Bros. W grze stajemy w szranki z samym Mrocznym Rycerzem oraz stróżami prawa z miasta Gotham, starając się uczynić z tej metropolii prawdziwą jaskinię kryminalistów. Podczas zabawy wcielamy się w mafijnego bossa, którego ambicją jest zostać królem przestępczego podziemia Gotham City. W toku rozgrywki budujemy i rozwijamy kryjówkę, rekrutujemy kolejnych podwładnych i szkolimy ich tak, aby skrupulatnie i bez zająknięcia wykonywali zlecane im przestępcze działania, w wyniku których miasto stanie się najniebezpieczniejszym miejscem na świecie. W osiągnięciu celu pomagają nam znani z uniwersum Batmana super-łotrzy, tacy jak Harley Quinn, Człowiek Zagadka czy Killer Croc. Ciekawostkę stanowi fakt, że jeśli nasze przestępcze imperium rozrośnie się do odpowiednich rozmiarów, uzyskujemy możliwość unieszkodliwienia samego Batmana.

ANDiOS

Night Call
Night Call

Przygodowe 17 lipca 2019

Gra przygodowa, w której wcielamy się w paryskiego taksówkarza. Bohater musi związać koniec z końcem i równocześnie pomagać policji w śledztwie związanym z seryjnymi morderstwami. W trakcie zabawy naszym zadaniem jest wyciągnięcie od klientów jak najwięcej informacji przydatnych stróżom prawa, a także zadbanie o stan portfela.

PCPS4XONESwitch

Unmemory
Unmemory

Przygodowe 13 października 2020

Oryginalna przygodówka noir zrealizowana w formie powieści tekstowo-wizualnej. W Unmemory wcielamy się w bohatera próbującego odnaleźć zabójcę swojej dziewczyny. By tego dokonać, musimy przewertować obszerny dziennik i rozwiązać szereg znajdujących się w nim łamigłówek.

PCANDiOS

Driver Speedboat Paradise
Driver Speedboat Paradise

Wyścigi 8 kwietnia 2015

Mobilna produkcja zręcznościowa free-to-play, stanowiąca poboczną odsłonę cyklu gier samochodowych z otwartym światem Driver. Dla odmiany, Driver Speedboat Paradise pozwala wziąć udział w wyścigach motorówek. W grze wcielamy się w młodego fanatyka wyścigów wodnych, który zgadza się pomóc głównemu bohaterowi cyklu w rozpracowaniu mafii od środka. Podczas zabawy gracz bierze udział w wielu nielegalnych zawodach, w których rywalizuje z różnej maści kryminalistami. Driver Speedboat Paradise oferuje trzydzieści tras, zlokalizowanych w rejonach m.in. Miami, Wenecji, wysp Bahama czy miasta Cancum. Trasy zapełnione zostały pojemnikami z dopalaczami oraz rampami, pozwalającymi wykonywać wysokie wyskoki. Gra oferuje dość realistyczną fizykę, symulującą zarówno zachowanie motorówek, jak i samej wody. Dodatkową atrakcją jest dynamicznie zmieniająca się pogoda, która w istotny sposób wpływa na zachowanie motorówek. Zabawę napędza dodatkowo system rozwoju, dzięki któremu wciąż ulepszamy posiadany sprzęt.

ANDiOS

Beyond This Side
Beyond This Side

Przygodowe 20 marca 2020

Przygodówka point-and-click, w której śledzimy losy Sama próbującego rozwikłać tajemnicę zaginięcia swojej żony. W Beyond This Side eksplorujemy ponure lokacje osadzone we współczesnym amerykańskim mieście, rozmawiamy z postaciami i rozwiązujemy zagadki.

PC

Unheard
Unheard

Przygodowe 29 marca 2019

Kryminalna przygodówka, w której wcielamy się w detektywa dysponującego specjalnym urządzeniem pozwalającym mu usłyszeć rozmowy przeprowadzone w przeszłości. W ten sposób bohater zdobywa poszlaki i dowody umożliwiające identyfikację osób powiązanych z daną sprawą i doprowadzenie śledztwa do końca. Tytuł składa hołd popularnym radiowym słuchowiskom.

PC

CodeRed: Agent Sarah's Story
CodeRed: Agent Sarah's Story

Przygodowe 2021 (wczesny dostęp od 12 grudnia 2017)

Detektywistyczna przygodówka point-and-click polskiego studia LivinThing. W CodeRed: Agent Sarah’s Story wcielamy się postać agentki specjalnej FBI i prowadzimy szeroko zakrojone śledztwo. Ma ono na celu ujęcie niezwykle groźnego przestępcy, planującego zdetonowanie bomby na terenie Nowego Jorku. Mechanika rozgrywki łączy interaktywną opowieść z elementami zarządzania, zagadkami logicznymi oraz minigrami typu ukryte obiekty, choć w grze znalazły się również elementy zręcznościowe pokroju pościgów samochodowych czy strzelanin. Podejmowane przez nas działania mają swoje określone konsekwencje, co prowadzi do trzech różnych zakończeń przygotowanych przez twórców.

PC

Backbone
Backbone

Przygodowe 2021

Przygodówka z elementami skradanki oraz gry akcji, w której trafiamy do retrofuturystycznej wersji Vancouver zamieszkałego przez antropomorficzne zwierzęta. W trakcie zabawy w Backbone wcielamy się w szopa Howarda Lotora, czyli prywatnego detektywa podejmującego się rozmaitych zleceń.

PCPS4XONESwitch

The Flower Collectors
The Flower Collectors

Przygodowe 21 kwietnia 2020

Gra przygodowa FPP, w której trafiamy do zamieszkiwanej przez antropomorficzne zwierzęta Barcelony z 1977 roku. W The Flower Collectors wcielamy się w byłego policjanta przykutego do wózka inwalidzkiego, który prowadzi śledztwo we współpracy z dziennikarką. Bohater obserwuje okolicę ze swojego balkonu, a kobieta komunikuje się z nim przez krótkofalówkę i wykonuje jego polecenia.

PC

A Case of Distrust
A Case of Distrust

Przygodowe 8 lutego 2018

A Case of Distrust to tekstowa gra przygodowa w klimacie noir, której akcja rozgrywa się w San Francisco z lat 20. XX wieku. W produkcji niezależnego studia The Wandering Ben wcielamy się w młodą Phyllis, która postanowiła zostać prywatnym detektywem.

PCSwitchiOS

Balko: Ryzykowne śledztwo
Balko: Ryzykowne śledztwo

Przygodowe 6 października 2005

Balko: Ryzykowne śledztwo to utrzymana w klasycznej konwencji gra przygodowa, oparta na motywach popularnego serialu kryminalnego. Gracze pomagają komisarzom Stefanowi Balkowskiemu i Klausowi Krappowi rozwikłać zagadkę morderstwa młodego mężczyzny. Tytuł wyprodukowany został przez niemieckie studio deweloperskie Silver Style Entertainment.

PC

The Good Life
The Good Life

RPG 2022

The Good Life to oryginalna gra RPG z elementami kryminału stworzona przez zespół White Owls – studio założone przez Hidetakę Suehiro odpowiedzialnego wcześniej za Deadly Premonition oraz D4. Gracze wcielają się w reporterkę Naomi, która trafia do Rainy Woods, czyli samozwańczego „najszczęśliwszego miasteczka na ziemi”, w poszukiwaniu sposobu na spłatę swoich długów. Kiedy protagonistka odnajduje zwłoki młodej kobiety, postanawia skoncentrować się na odkryciu tożsamości mordercy oraz na rozwiązaniu zagadki mieściny, której mieszkańcy po zapadnięciu zmroku zamieniają się w koty – gdy również Naomi pozyskuje tę osobliwą zdolność, dostrzega w niej szansę na rozwikłanie łamigłówki. Jedną z atrakcji przygotowanych przez twórców jest wyraźny podział gry na dwie części – za dnia funkcjonujemy jako człowiek i wchodzimy w interakcję z mieszkańcami, podczas gdy w nocy przybieramy kocią formę, co daje nam dostęp do ścieżek niedostępnych przed zachodem słońca. Ponadto podobnie jak we wspomnianym wcześniej Deadly Premonition, postacie neutralne występujące w The Good Life posiadają własne harmonogramy zadań w ramach cyklu dnia i nocy. Z nietuzinkowym schematem rozgrywki idzie w parze warstwa wizualna utrzymana w kreskówkowej, nieco kanciastej stylistyce.

PCPS4XONESwitch

Dexter: The Game 2
Dexter: The Game 2

Przygodowe prace wstrzymane

Dexter: The Game 2 to kontynuacja przygodowej gry akcji z 2009 roku. Podobnie jak pierwowzór, produkcja firmy Ecko|Code bazuje na licencji popularnego serialu telewizyjnego. Gracz kieruje poczynaniami Dextera Morgana – kryminologa z Miami, który poza godzinami pracy zajmuje się mordowaniem różnego rodzaju szubrawców.

PC

Daedalus: The Awakening of Golden Jazz
Daedalus: The Awakening of Golden Jazz

Przygodowe 23 maja 2019

Gra przygodowa typu visual novel, w której rozwiązujemy sprawę kryminalną. Jako Jake Hunter staramy się odkryć prawdę nt. śmierci swojego dziadka, który w ostatnich dniach życia interesował się hasłem "Daedalus". Za stworzenie gry odpowiada studio Neilo Inc. Rolę wydawcy pełni firma Arc System Works.

PCPS4Switch

Dance of Death: Du Lac & Fey
Dance of Death: Du Lac & Fey

Przygodowe 5 kwietnia 2019

Osadzona w XIX-wiecznym Londynie przygodówka point-and-click, w której elementy fantastyczne rodem z legend arturiańskich przeplatają się z wątkiem kryminalnym inspirowanym prawdziwą historią Kuby Rozpruwacza. Za stworzenie gry odpowiadają deweloperzy ze studia Salix Games.

PC

My Eyes on You
My Eyes on You

Akcji 2021

Przygodowa gra akcji utrzymana w klimatach noir. My Eyes on You jest dziełem niezależnego ukraińskiego studia Storymind Entertainment, w którego skład weszły osoby pracujące wcześniej nad Metro: Last Light, Wiedźminem 3 oraz serią S.T.A.L.K.E.R. W grze wcielamy się w detektywa FBI Jordana Adaliena, który podejmuje się schwytania zabójcy – znanego jako Człowiek w Czerwonej Masce – grasującego na ulicach Chicago podczas trwającego tam karnawału. Opowiedziana w grze historia ma nieliniowy przebieg, a od podejmowanych przez gracza decyzji zależy nie tylko to, jaką ścieżką podąży fabuła, ale też jakie będzie jej zakończenie. Pod względem mechaniki My Eyes on You to trzecioosobowa gra akcji, w której eksplorujemy tajemnicze uliczki oraz przedmieścia Chicago, utrzymanego w stylistyce neo-noir. Ponadto w grze pojawiają się elementy skradankowe – Jordan musi ukrywać się przed przeciwnikami i przemykać za ich plecami. Co ciekawe, bohater cierpi na rozmaite przypadłości – w stresujących sytuacjach jego umysł zaczyna płatać mu figle, czego owocem są halucynacje.

PCPS4XONE