Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikWyścigiPC
Okładka Xpand Rally Xtreme (PC)

Xpand Rally Xtreme PC

Xpand Rally Xtreme to kontynuacja jednej z najsłynniejszych polskich produkcji. Po raz kolejny mamy do czynienia z grą podejmującą tematykę szeroko pojętych rajdów samochodowych.

Wyścigi | samochodowe | polskie | rajdy

PC Windows
Okładka Xpand Rally Xtreme (PC)

producent: Prominence

wydawca PL: Techland

Polskie napisy i dialogiPolskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PC:

1grudnia2006

1grudnia2006

pudełko PL

Xpand Rally Xtreme to kontynuacja jednej z najsłynniejszych polskich produkcji. Po raz kolejny mamy do czynienia z grą podejmującą tematykę szeroko pojętych rajdów samochodowych. Podobnie jak w przypadku pierwszej części, tytuł ten charakteryzuje się stosunkowo wysokim poziomem realizmu zabawy. Opracowaniem kontynuacji zajął się oczywiście rodzimy Techland.

Opisywana kontynuacja rozszerza wiele elementów pierwszej części Xpand Rally. W szczególności widać to na przykładzie przygotowanych przez producentów odcinków specjalnych. Są one zdecydowanie trudniejsze, ponadto obfitują w wiele zdradliwych skoków, ostrych nawrotów i innych wymagających elementów. Nowe trasy zostały zlokalizowane w wielu egzotycznych zakątkach świata, między innymi w USA, Malezji, Japonii, czy Chinach lub we Włoszech.

Podstawowy element programu stanowi oczywiście rozbudowany tryb kariery. Pod wieloma względami przypomina on dwie ostatnie odsłony serii TOCA Race Driver. W trakcie zabawy bierzemy udział w wielu różnych typach rajdowych imprez, przy czym zdecydowanie najczęściej pojawiają się klasyczne zawody, w których zasiadamy za kierownicami aut z wyglądu przypominających klasyczne wozy WRC i ścigamy się z upływającym czasem. W miarę postępów w rozgrywce odblokowujemy jednak dostęp do ciekawszych zawodów. W grze nie zabrakło oczywiście znanego z pierwszej części wątku ekonomicznego. Zdobyte fundusze można przeznaczać na tuning posiadanej maszyny (nowa skrzynia biegów, lepsze hamulce, sportowe opony itp.). Niejednokrotnie opłacić należy również naprawę auta. Za pieniądze kupuje się również lepsze pojazdy, dzięki czemu można przystępować do bardziej prestiżowych i jednocześnie lepiej płatnych imprez sportowych.

Omawiana, druga część serii oferuje dwa zupełnie nowe rodzaje zawodów. W wyścigach 4x4 zasiadamy za kierownicami profesjonalnych aut terenowych, ścigając się w bardzo niekorzystnych warunkach. Zawody z cyklu Touring Challenge rozgrywają się z kolei na trasach asfaltowych. W tym przypadku kierujemy sportowymi bolidami obdarzonymi potężną mocą, między innymi znanymi z wyścigów DTM. Xpand Rally Xtreme oprócz rozbudowanej kariery umożliwia rozegranie pojedynczego wyścigu. Gra posiada również rozbudowany multiplayer.

W Xpand Rally Xtreme występują 2 tryby zabawy – arcade i symulacja. W grze nie zabrakło oczywiście widowiskowego modelu uszkodzeń. Kolejne awarie mają istotny wpływ na zachowanie się pojazdu na trasie. Oprawa wizualna stanowi jeden z najbardziej istotnych elementów opisywanego produktu. Gra działa na mocno udoskonalonym silniku graficznym znanym z poprzednich ścigałek firmy Techland. Xpand Rally Xtreme obsługuje wiele nowoczesnych technologii graficznych. Na szczególną uwagę zasługuje wyjątkowo zróżnicowane otoczenie. Co ciekawe, w określonych typach wyścigów istnieje możliwość dowolnego zbaczania z wyznaczonej przez producentów trasy. Same zawody rozgrywają się o różnych porach dnia i nocy. Wyścig może być obserwowany z wielu różnych kamer. Nie zabrakło również doskonale znanych z pierwszej części efektownych powtórek.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet   / sieć lokalna     Liczba graczy: 1 - 4  

Nośnik: 1 DVD

Ocena czytelników: 8 / 10 na podstawie 796 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 8.9 / 10 na podstawie 12 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 69 PLN

Klasyfikacja PEGI Xpand Rally Xtreme

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry.

Wymagania sprzętowe Xpand Rally Xtreme

PC Windows

PC Windows

  • Rekomendowane:
  • Pentium 4 2.5 GHz
  • 512 MB RAM
  • karta grafiki 128MB (GeForce 6600 lub lepsza)
  • 2 GB HDD
  • Windows 2000/XP
Xpand Rally Xtreme - recenzja gry
Xpand Rally Xtreme - recenzja gry

Recenzja 9 stycznia 2007, 15:15

Dwie literki X (szkoda, że nie trzy ;-)) pojawiły się w tytule gry nieprzypadkowo. Jak już powiedziałem, Xpand Rally Xtreme jest stosunkowo wymagającą pozycją. Kilkanaście początkowych wyścigów kończy się jeszcze bez większych problemów, pozwalając sobie nawet na popełnianie błędów. W okolicach 20-25% trybu kariery pojawiają się jednak schody. Strome schody. Przeciwnicy zaczynają jeździć coraz szybciej (auto najlepszego zawodnika pojawia się na trasie w formie „ducha”), a same trasy stają się bardziej wymagające. W rezultacie odcinki należy pokonywać bezbłędnie, nie pozwalając sobie na chwile zawahania czy „spuszczenia nogi z gazu”. Utrudnienia te w dużym stopniu wynikają z modelu jazdy. Sterowany samochód potrafi się BARDZO nieprzewidywalnie zachowywać. W szczególności zdenerwuje to graczy przyzwyczajonych do prostszych ścigałek, w których praktycznie każdy poślizg można było opanować, a pomyłka wiązała się w najgorszym przypadku z utratą kilku sekund. A jak to wygląda w XRX?