Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikWyścigiPCPS3X360
Okładka DiRT (PC)

Colin McRae: DiRT

DiRT

Kontynuacja popularnej serii gier wyścigowych, firmowanych nazwiskiem słynnego kierowcy rajdowego Colina McRae.

Wyścigi | samochodowe | multiplayer | rajdy

Okładka DiRT (PC)

producent: Codemasters

wydawca: Codemasters

wydawca PL: Codemasters

Strona oficjalna

data premiery gry:

15cze2007

PC X360

11wrz2007

PS3
Kolekcja gier
Obserwuj grę

DIRT: Colin McRae Off-Road jest de facto kolejną odsłoną bestsellerowej rajdowej serii, zapoczątkowanej w 1998 roku i firmowanej przez słynnego szkockiego kierowcę. Tym razem jednak developerzy z Codemasters Software zdecydowali się na rezygnację z tradycyjnego nazewnictwa (tj. Colin McRae Rally), aby podkreślić nową jakość rozgrywki, traktującej teraz wyłącznie o jeżdżeniu po bezdrożach w błocie, kurzu etc.

Jak zwykle mamy okazję uczestniczyć w klasycznym pokonywaniu odcinków specjalnych, aczkolwiek oprócz tego możemy wziąć udział w szeregu innych konkurencji. Przykładowo nie ma problemu z przystąpieniem do zawodów rallycrossowych lub wyścigów górskich (m.in. popularna trasa Pikes Peak International Hill Climb w stanie Kolorado o długości 20 km i 156 zakrętach). Ponadto zaimplementowano pustynną rywalizację, przypominającą nieco Rajd Dakar.

W zależności od wybranego trybu zabawy mamy do dyspozycji różne pojazdy - samochody klasyczne oraz nowoczesne, z napędem na dwa (przednia albo tylna oś) lub cztery koła. Standardowo postarano się o odpowiednie licencje, a zatem wśród dostępnych wozów oglądamy np. realistycznie odwzorowany model Mitsubishi Lancer Evolution IX. Wszystkie czterokołowce ulegają rzecz jasna uszkodzeniom, a także pokrywają się brudem wraz z upływem czasu.

Twórcy zadbali ponadto o wysoce interaktywne środowisko, więc przykładowo wbijając się w przydrożną stertę kamieni roznosimy jej elementy na cztery wiatry. Naturalnie oprócz rozgrywki single player wprowadzono opcję multiplayer, w ramach której szczególnie efektownie prezentują się zmagania wieloosobowe za pośrednictwem połączenia internetowego.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet   / sieć lokalna    

Nośnik: 1 DVD9

Ocena czytelników: 8,5 / 10 na podstawie 3948 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 99,90 PLN

Klasyfikacja PEGI Colin McRae: DiRT

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze jest używany wulgarny język.

Wymagania sprzętowe Colin McRae: DiRT

PC Windows

PC Windows

  • Rekomendowane:
  • Procesor Intel Core 2 Duo 2.66 GHz
  • 1 GB RAM
  • karta grafiki 256MB (GeForce 7800 lub lepsza)
  • 12.5 GB HDD
  • Windows XP/Vista
Microsoft Xbox 360

Microsoft Xbox 360

  • Wykorzystuje:
  • kierownica
  • Xbox Live
Colin McRae: DiRT - recenzja gry
Colin McRae: DiRT - recenzja gry

Recenzja 13 lipca 2007, 13:15

Bezsprzecznie najważniejszym elementem gry wyścigowej jest model jazdy, fizyka. Cóż komu po zapierającej dech w piersiach grafice czy miażdżącym orzechy dźwięku, jeżeli samochodem nie da się jeździć. Na szczęście nowy Colin w tym aspekcie rozgrywki nie zszedł na manowce. Model jazdy wprawdzie tradycyjnie stanowi zręcznościowo-realistyczny miks (z przewagą jednak pierwszego składnika), lecz jest to mieszanka w pełni satysfakcjonująca i wychodząca obronną ręką z wszelkich prób jej zdyskredytowania. Zauważalnie inaczej „czuć” każdy samochód, nie tylko modele z diametralnie różnych klas, ale także te należące do tej samej. Jedne mają tendencje do podsterowności, inne są nadsterowne. Niektórzy wszak kwękają na hamulce, brak jakiejkolwiek kontroli nad samochodem, gdy się mu je aplikuje, ale mnie sposób ich działania w zasadzie odpowiada. bo czyni grę zauważalnie trudniejszą i ciekawszą. Bez obaw, miłośnicy efektownych dryftów z pewnością nadal będą się mogli nimi popisywać.

PC
PS3
X360