Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikPrzygodowePC
Okładka The Dark Eye: Chains of Satinav (PC)

The Dark Eye: Klątwa Wron PC

The Dark Eye: Chains of Satinav | The Dark Eye: Satinavs Chains

The Dark Eye: Satinavs Chains to stworzona przez ekipę studia Daedalic Entertainment przygodówka, której akcja osadzona została w fantastycznym świecie Aventuria.

Przygodowe | fantasy | point-and-click | indie

PC Windows
Okładka The Dark Eye: Chains of Satinav (PC)

Polskie napisy i dialogiPolskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PC:

22czerwca2012

14grudnia2012

pudełko PL

The Dark Eye: Chains of Satinav to klasyczna przygodówka fantasy, korzystająca z popularnej licencji stołowego RPG znanego w Niemczech jako Das Schwarze Auge. Gra jest dziełem studia Daedalic Entertainment, którego najbardziej popularnymi produkcjami są przygodówki The Whispered World oraz Edna & Harvey: The Breakout.

Gracze wcielają się w dziewiętnastoletniego Gerona, któremu towarzyszy wróżka Nuri. Każdy z bohaterów dysponuje jednym zaklęciem - Geron potrafi niszczyć przedmioty, zaś Nuri je naprawiać. Bohater uznawany jest za wiecznego pechowca od momentu, gdy stał się celem przepowiedni o nadchodzącym złu palonego właśnie na stosie czarnoksiężnika. Przez następnych kilkanaście lat młodzieńca prześladował okropny pech i gdziekolwiek się udał, tam zdarzały się różnego rodzaju wypadki. Właściwą opowieść rozpoczyna morderstwo pewnego znanego rycerza. Dodajmy do tego stada dziwnie zachowujących się kruków i już wiemy, że naszego bohatera czeka sporo pracy.

Opowieść osadzona jest w świecie fantasy znanym jako Aventuria. Uniwersum to powstało w 1984 roku na potrzeby stołowej gry fabularnej Das Schwarze Auge (The Dark Eye). Jej popularność spowodowała, że doczekała się sporej ilości komputerowych adaptacji. Wśród nich jest trylogia Realms of Arkania, seria Drakensang oraz kilka produkcji przeglądarkowych. Chains of Satinav jest jednak pierwszą przygodówką korzystającą z tej licencji.

Rozgrywka przypomina typowe gry tego gatunku i polega na prowadzeniu rozmów, rozwiązywaniu zagadek oraz zwiedzaniu lokacji w poszukiwaniu przedmiotów, które następnie wykorzystujemy do pokonywania kolejnych przeszkód. Całość jest tak zaprojektowana, by gracz zawsze wiedział jakie ma zadanie do wykonania, a trudność wynikała jedynie ze znalezienia sposobu jego realizacji. W tym celu wprowadzono również rozbudowany dziennik, w którym znajdziemy informacje zarówno o obecnych, jak i już osiągniętych celach.

Dwuwymiarowa grafika oferuje piękne, ręcznie malowane tła oraz niezbyt dobrze animowane postacie. Pomimo baśniowego klimatu gra utrzymana jest w poważnej, nostalgicznej atmosferze, a świat po drugiej stronie monitora sprawia dość realistyczne wrażenie. Co ważne, gra wspiera wysoką rozdzielczość 1080p i poprawnie wyświetla się na monitorach panoramicznych.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Ocena czytelników: 7,9 / 10 na podstawie 184 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 9.0 / 10 na podstawie 17 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 39,99 PLN

Gry podobne do The Dark Eye: Klątwa Wron

Wymagania wiekowe The Dark Eye: Chains of Satinav

16+

Wymagania sprzętowe The Dark Eye: Klątwa Wron

PC Windows

PC Windows

  • Zalecane: Core 2 Duo 2 GHz, 2 GB RAM (2.5 GB RAM - Vista/7), karta grafiki 512 MB (GeForce 8800 GT lub lepsza), 5 GB HDD, Windows XP/Vista/7
Pięknie i baśniowo – recenzja gry The Dark Eye: Chains of Satinav
Pięknie i baśniowo – recenzja gry The Dark Eye: Chains of Satinav

Recenzja 11 lipca 2012, 15:00

Historia została podzielona na kilka rozdziałów, które wieńczą krótkie filmiki przerywnikowe utrzymane w kolorze sepii. Są one całkiem ładne i przyjemnie się je ogląda, choć tak naprawdę niewiele wnoszą do odbioru samej gry. Po prostu nie są w stanie przyćmić genialnej oprawy graficznej właściwej rozgrywki i to nawet pomimo faktu, że animacja postaci czy prowadzonych przez nie rozmów wydaje się lekko rozmijać z jakością wykonania pozostałych elementów.