Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm SłownikPrzygodoweSwitchPCXONEXSXPS5PS4
Okładka The Dark Eye: Chains of Satinav (PC)
OkładkaThe Dark Eye: Chains of Satinav (PC)

The Dark Eye: Klątwa Wron

The Dark Eye: Chains of Satinav | The Dark Eye: Satinav's Chains

The Dark Eye: Satinavs Chains to stworzona przez ekipę studia Daedalic Entertainment przygodówka, której akcja osadzona została w fantastycznym świecie Aventuria.

Przygodowe | fantasy | point-and-click | 2D

The Dark Eye: Klątwa Wron Premiera

22cze2012

PC

27sty2021

PS4 XONE Switch PS5 XSX

The Dark Eye: Chains of Satinav (The Dark Eye: Klątwa Wron) to klasyczna przygodówka fantasy, korzystająca z popularnej licencji stołowego RPG znanego w Niemczech jako Das Schwarze Auge. Gra jest dziełem studia Daedalic Entertainment, którego najbardziej popularnymi produkcjami są przygodówki Deponia oraz Filary Ziemi.

Fabuła

Gracze wcielają się w dziewiętnastoletniego Gerona, któremu towarzyszy wróżka Nuri. Każdy z bohaterów dysponuje jednym zaklęciem - Geron potrafi niszczyć przedmioty, zaś Nuri je naprawiać. Bohater uznawany jest za wiecznego pechowca od momentu, gdy stał się celem przepowiedni o nadchodzącym złu. Przez następnych kilkanaście lat młodzieńca prześladował okropny pech i gdziekolwiek się udał, tam zdarzały się różnego rodzaju wypadki. Właściwą opowieść rozpoczyna morderstwo pewnego znanego rycerza. Dodajmy do tego stada dziwnie zachowujących się kruków i już wiemy, że naszego bohatera czeka sporo pracy.

Opowieść osadzona jest w świecie fantasy znanym jako Aventuria. Uniwersum to powstało w 1984 roku na potrzeby stołowej gry fabularnej Das Schwarze Auge (The Dark Eye). Jej popularność spowodowała, że doczekała się sporej liczby komputerowych adaptacji. Wśród nich jest trylogia Realms of Arkania, seria Drakensang oraz kilka produkcji przeglądarkowych. Chains of Satinav jest jednak pierwszą przygodówką korzystającą z tej licencji.

Mechanika

Rozgrywka przypomina typowe gry tego gatunku i polega na prowadzeniu rozmów, rozwiązywaniu zagadek oraz zwiedzaniu lokacji w poszukiwaniu przedmiotów, które następnie wykorzystujemy do pokonywania kolejnych przeszkód. Całość jest tak zaprojektowana, by gracz zawsze wiedział jakie ma zadanie do wykonania, a trudność wynikała jedynie ze znalezienia sposobu jego realizacji. W tym celu wprowadzono również rozbudowany dziennik, w którym znajdziemy informacje zarówno o obecnych, jak i już osiągniętych celach.

Dwuwymiarowa grafika oferuje piękne, ręcznie malowane tła oraz niezbyt dobrze animowane postacie. Pomimo baśniowego klimatu gra utrzymana jest w poważnej, nostalgicznej atmosferze, a świat po drugiej stronie monitora sprawia dość realistyczne wrażenie. Co ważne, gra wspiera rozdzielczość 1080p i poprawnie wyświetla się na monitorach panoramicznych.

Ostatnia modyfikacja 31 października 2011

Tryb gry: single player  

Ocena użytkowników: 7,9 / 10 na podstawie 195 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 9 / 10 na podstawie 17 głosów czytelników.

The Dark Eye: Klątwa Wron cena w dniu premiery: 39,99 PLN

Wymagania wiekowe The Dark Eye: Klątwa Wron: 16+

The Dark Eye: Klątwa Wron Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Zalecane:
  • Core 2 Duo 2 GHz
  • 2 GB RAM (2.5 GB RAM - Vista/7)
  • karta grafiki 512 MB (GeForce 8800 GT lub lepsza)
  • 5 GB HDD
  • Windows XP/Vista/7
PC
PS4
PS5
XONE
XSX
Switch