Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikPrzygodowePCiOS
Okładka The Whispered World (iOS)

The Whispered World

Klasyczna gra przygodowa typu point&click. Program utrzymany jest w niezwykle sympatycznej konwencji baśniowego, groteskowego fantasy i przyozdobiony został ręcznie rysowaną, animowaną szatą graficzną.

Przygodowe | fantasy | point-and-click | 2D

Okładka The Whispered World (iOS)

data premiery gry:

28sie2009

PC

25lis2015

iOS

The Whispered World to utrzymana w konwencji baśniowego, groteskowego fantasy, klasyczna gra przygodowa typu point-and-click, opracowana przez ekipę niemieckiego studia Daedalic Entertainment. Produkcja ukazała się pierwotnie w roku 2009 na komputerach PC, jednak kilka lat później doczekała się także konwersji na urządzenia mobilne z systemem Apple iOS.

Fabuła

Głównym bohaterem The Whispered World jest mały i zaradny chłopiec imieniem Sadwick, który należy do rodziny o cyrkowych tradycjach, a na scenie wciela się w postać klauna. Co ciekawe, rodzinka Sada (z której na początku poznajemy pradziadka Grampsa i starszego brata Bena) lubi korzystać ze scenicznych kostiumów na co dzień, więc komiczny ubiór bohatera towarzyszy nam właściwie podczas całej rozgrywki.

Spokojne życie chłopca, które do tej pory sprowadzało się do wędrowania po krainie i rozśmieszania widzów, ulega jednak sporej zmianie, odkąd pewnej nocy w swoich snach spotyka niebieskiego stworka, który zapragnął pokazać mu fragment dalekiej drogi do oświecenia. W celu ostatecznego wyjaśnienia tego tajemniczego snu, Sadwick postanawia opuścić wędrowną trupę i wyruszyć w podróż do nieznanego, fantastycznego świata. Nie jest jednak sam, gdyż niemal przez cały czas towarzyszy mu groteskowy, zielony towarzysz-robal o imieniu Spot, który może budzić pewne skojarzenia z „wielonożną skrzynią”, obecną w równie zabawnych, wydanych wiele lat temu grach z serii Discworld.

Mechanika

Patent z wykorzystaniem postaci bezpośrednio towarzyszącej głównemu bohaterowi nie jest w gatunku czymś nowym (doskonałym przykładem znakomitego wykorzystania tego pomysłu jest absolutny klasyk – gra Sam & Max Hit the Road, wydana w 1993 roku przez LucasArts), jednak w przeważającej większości wpływa bardzo korzystnie rozgrywkę i daje użytkownikom multum nowych możliwości. Zresztą, sam wygląd Spota oraz to, co robi z nim Sadwick, mają wspólnie wielki potencjał do wprawiania gracza w dobry humor.

Twórcy The Whispered World postanowili skupić się przede wszystkim na oryginalności fabuły - w zakresie mechaniki wykorzystują sprawdzone rozwiązania gatunku. Losami naszego dzielnego klauna kierujemy więc za pośrednictwem standardowego interfejsu point-and-click. Używając lewego klawisza myszy (bądź pojedynczego tapnięcia na urządzeniach mobilnych) wskazujemy miejsce, do którego ma się udać Sadwick, zaś przytrzymując go na przedmiocie otwieramy menu, z którego wybieramy jedną z trzech możliwych do wykonania czynności (rozmowa, przyglądanie się, działanie).

Kwestie techniczne

The Whispered World na platformie PC i iOS przyozdobiony został klimatyczną oprawą dźwiękową oraz ręcznie rysowaną, animowaną szatą graficzną w wysokiej rozdzielczości. Scenariusz gry i interakcja z postaciami pełne są humorystycznych akcentów i zabawnych sytuacji, co w połączeniu z mocno przejaskrawionym światem i oryginalnymi zagadkami, zapewnia lekką i bezstresową rozgrywkę, przeznaczoną nie tylko dla największych fanów gatunku.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Rozmiar aplikacji: duża (powyżej 500 MB)

Ocena czytelników: 3,8 / 10 na podstawie 219 głosów czytelników.

Gry podobne do The Whispered World

Klasyfikacja PEGI The Whispered World

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze jest używany wulgarny język.

Wymagania sprzętowe The Whispered World

PC Windows

PC Windows

  • Rekomendowane:
  • Pentium 4 2 GHz
  • 1 GB RAM
  • karta grafiki 256 MB (GeForce 7600 lub lepsza)
  • Windows XP SP2/Vista
Apple iOS

Apple iOS

  • Wymagania sprzętowe:
  • iPad
Wikingowie, rogate bestie i czołgi – mobilne premiery tygodnia (Viking Saga, One Button Travel, World of Tanks Generals)
Wikingowie, rogate bestie i czołgi – mobilne premiery tygodnia (Viking Saga, One Button Travel, World of Tanks Generals)

wiadomość27 listopada 2015

Sklepy App Store i Google Play wzbogaciły się w tym tygodniu o kilka ciekawych produkcji. Swoje mobilne premiery zaliczyły gry takie jak Viking Saga: Epic Adventure, One Button Travel, World of Tanks Generals i Core Archery.

Silence: The Whispered World 2 pojawi się w 2014 roku

wiadomość12 grudnia 2013

Firma Daedalic Entertainment zapowiedziała na przyszły rok grę przygodową Silence: The Whispered World 2, przy okazji publikując jej pierwszy zwiastun. Będzie to kontynuacja popularnej produkcji z 2009 roku.

Wieści ze świata (Dead Nation, The Whispered World, Visceral Games) 19/09/11

wiadomość19 września 2011

„Wieści ze świata” to codzienna porcja krótkich wiadomości. Dziś piszemy m.in. o dacie premiery i cenie nowego dodatku do Dead Nation, plotkach o likwidacji jednego z zespołów studia Visceral Games, a także darmowym soundtracku do The Gunstringer. Zapraszamy do lektury.

Premiery gier w Polsce (23-29 sierpnia)
Premiery gier w Polsce (23-29 sierpnia)

wiadomość30 sierpnia 2010

Ostatnie dni wakacji przyniosły premierę najbardziej oczekiwanej gry akcji tego roku – Mafii II. Produkcja zespołu 2K Czech trafiła do sklepów w piątek. Prócz niej na polskim rynku ukazało się też kilka przygodówek – wśród nich wysoko oceniona produkcja z cyklu Runaway. Szczegółowe zestawienie tytułów, które trafiły na rynek w ubiegłym tygodniu, prezentujemy poniżej.

Przygodówka The Whispered World jeszcze w tym roku
Przygodówka The Whispered World jeszcze w tym roku

wiadomość23 marca 2009

Po wielu perypetiach i latach oczekiwania gra przygodowa The Whispered World – produkcja ujawniona jeszcze w 2005 roku – trafi na europejski rynek. Stanie się to jeszcze w tym roku. Odpowiednio wcześniej, bo w maju, własne edycje otrzymają mieszkańcy krajów niemieckojęzycznych, w tym Austrii i Niemiec.

PC
iOS