Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikPrzygodowePCiOS
Okładka The Whispered World (PC)
OkładkaThe Whispered World (PC)

The Whispered World

Klasyczna gra przygodowa typu point&click. Program utrzymany jest w niezwykle sympatycznej konwencji baśniowego, groteskowego fantasy i przyozdobiony został ręcznie rysowaną, animowaną szatą graficzną.

Przygodowe | fantasy | point-and-click | 2D

The Whispered World Premiera

28sie2009

PC

25lis2015

iOS

Gry podobne do The Whispered World

Machinarium

The Tiny Bang Story

Sam & Max Hit the Road

The Whispered World to utrzymana w konwencji baśniowego, groteskowego fantasy, klasyczna gra przygodowa typu point-and-click, opracowana przez ekipę niemieckiego studia Daedalic Entertainment. Produkcja ukazała się pierwotnie w roku 2009 na komputerach PC, jednak kilka lat później doczekała się także konwersji na urządzenia mobilne z systemem Apple iOS.

Fabuła

Głównym bohaterem The Whispered World jest mały i zaradny chłopiec imieniem Sadwick, który należy do rodziny o cyrkowych tradycjach, a na scenie wciela się w postać klauna. Co ciekawe, rodzinka Sada (z której na początku poznajemy pradziadka Grampsa i starszego brata Bena) lubi korzystać ze scenicznych kostiumów na co dzień, więc komiczny ubiór bohatera towarzyszy nam właściwie podczas całej rozgrywki.

Spokojne życie chłopca, które do tej pory sprowadzało się do wędrowania po krainie i rozśmieszania widzów, ulega jednak sporej zmianie, odkąd pewnej nocy w swoich snach spotyka niebieskiego stworka, który zapragnął pokazać mu fragment dalekiej drogi do oświecenia. W celu ostatecznego wyjaśnienia tego tajemniczego snu, Sadwick postanawia opuścić wędrowną trupę i wyruszyć w podróż do nieznanego, fantastycznego świata. Nie jest jednak sam, gdyż niemal przez cały czas towarzyszy mu groteskowy, zielony towarzysz-robal o imieniu Spot, który może budzić pewne skojarzenia z „wielonożną skrzynią”, obecną w równie zabawnych, wydanych wiele lat temu grach z serii Discworld.

Mechanika

Patent z wykorzystaniem postaci bezpośrednio towarzyszącej głównemu bohaterowi nie jest w gatunku czymś nowym (doskonałym przykładem znakomitego wykorzystania tego pomysłu jest absolutny klasyk – gra Sam & Max Hit the Road, wydana w 1993 roku przez LucasArts), jednak w przeważającej większości wpływa bardzo korzystnie rozgrywkę i daje użytkownikom multum nowych możliwości. Zresztą, sam wygląd Spota oraz to, co robi z nim Sadwick, mają wspólnie wielki potencjał do wprawiania gracza w dobry humor.

Twórcy The Whispered World postanowili skupić się przede wszystkim na oryginalności fabuły - w zakresie mechaniki wykorzystują sprawdzone rozwiązania gatunku. Losami naszego dzielnego klauna kierujemy więc za pośrednictwem standardowego interfejsu point-and-click. Używając lewego klawisza myszy (bądź pojedynczego tapnięcia na urządzeniach mobilnych) wskazujemy miejsce, do którego ma się udać Sadwick, zaś przytrzymując go na przedmiocie otwieramy menu, z którego wybieramy jedną z trzech możliwych do wykonania czynności (rozmowa, przyglądanie się, działanie).

Kwestie techniczne

The Whispered World na platformie PC i iOS przyozdobiony został klimatyczną oprawą dźwiękową oraz ręcznie rysowaną, animowaną szatą graficzną w wysokiej rozdzielczości. Scenariusz gry i interakcja z postaciami pełne są humorystycznych akcentów i zabawnych sytuacji, co w połączeniu z mocno przejaskrawionym światem i oryginalnymi zagadkami, zapewnia lekką i bezstresową rozgrywkę, przeznaczoną nie tylko dla największych fanów gatunku.

Tryb gry: single player  

Ocena użytkowników: 8,3 / 10 na podstawie 227 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 7,9 / 10 na podstawie 13 głosów czytelników.

The Whispered World cena w dniu premiery: 49,99 PLN

Klasyfikacja PEGI The Whispered World

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze jest używany wulgarny język.

The Whispered World Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Zalecane:
  • Pentium 4 2 GHz
  • 1 GB RAM
  • karta grafiki 256 MB (GeForce 7600 lub lepsza)
  • Windows XP SP2/Vista
Apple iOS

Apple iOS

  • Wymagania sprzętowe:
  • iPad
PC
iOS