Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikPrzygodowePCPSVANDWiiPS4PS3WPiOS
Okładka Machinarium (PC)

Machinarium

Oryginalna, dwuwymiarowa gra przygodowa autorstwa znanego z serii Samorost niezależnego, czeskiego studia Amanita Design.

Przygodowe | point-and-click | 2D | indie

Okładka Machinarium (PC)

data premiery gry:

anulowana

Wii

16paź2009

PC

8wrz2011

iOS

10maj2012

AND

6wrz2012

PS3

26mar2013

PSV

22mar2014

WP

18paź2016

PS4

Machinarium na PC, AND itd. jest kolejnym dziełem niezależnego czeskiego studia Amanita Design, znanego z Botaniculi i cyklu flashowych przygodówek Samorost. Podobnie jak wspomniane produkcje, Machinarium jest klasyczną, dwuwymiarową przygodówką point&click charakteryzującą się nietypową oprawą graficzną.

Fabuła

Świat gry to bardzo dziwne miejsce, w którym wszystko wykonane jest z metalu. Nie uświadczymy tu roślin, zwierząt i ludzi; ich rolę pełnią różnego rodzaju roboty. Oczywiście, jednym z nich jest również główny bohater, niezasłużenie wygnany na wysypisko. W chwili, gdy go poznajemy, powraca do miasta, gdzie natrafia na członków stowarzyszenia Black Cap Brotherhood. Okazuje się, że planują oni zamach na siedzibę burmistrza, mieszczącą się w głównej wieży. Nasz protagonista postanawia do tego nie dopuścić, a w dodatku musi jeszcze uratować swoją dziewczynę.

Mechanika

Machinarium nie należy do długich produkcji – ukończenie jej zajmuje około siedmiu godzin, jednak jak na przygodówkę, rozgrywka jest dość dynamiczna; nie ma tu zbędnych przestojów czy przesadnie trudnych zagadek. Abyśmy mogli dany przedmiot użyć lub zabrać, musi on znaleźć się w zasięgu ramion naszego małego robota. Wszystkie, nawet najprostsze działania przedstawiane są za pomocą unikalnych animacji wykonanych z myślą o konkretnym obiekcie.

Kwestie techniczne

Z pewnością mocną stroną Machinarium jest oprawa audiowizualna. Wszystkie lokacje, jakie przychodzi nam odwiedzić, zostały zilustrowane poprzez rysowane grafiki, których inspirację stanowiły industrialne budowle, stare zardzewiałe maszyny i powieści o tematyce science fiction. W grze nie pada ani jedno słowo – fabuła przedstawiana jest za pomocą odpowiedniej animacji postaci, obrazów i prostej symboliki. Skomponowaniem muzyki zajął się często współpracujący z Amanita Design Tomáš Dvořák, znany jako Floex.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Ocena czytelników: 8,7 / 10 na podstawie 2408 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 9,1 / 10 na podstawie 110 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 49,90 PLN

Gry podobne do Machinarium

Klasyfikacja PEGI Machinarium

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe Machinarium

PC Windows

PC Windows

Rekomendowane: Pentium 4 1.8 GHz, 1 GB RAM, karta grafiki 128 MB (GeForce FX 5200 lub lepsza), 250 MB HDD, Windows XP/Vista

Nintendo Wii

Nintendo Wii

Wykorzystuje: WiiWare

Sony PlayStation 3

Sony PlayStation 3

Wykorzystuje: PlayStation Network

PlayStation Vita

PlayStation Vita

Wykorzystuje: PlayStation Network

Sony PlayStation 4

Sony PlayStation 4

Wykorzystuje: PlayStation Network

Machinarium - recenzja gry
Machinarium - recenzja gry

Recenzja 25 lutego 2010, 10:23

Najnowsza propozycja studia Amanita Designto produkt niemal idealny. Niemal, bo nawet na takim diamencie pojawiają się rysy, których przemilczeć nie można. Na minus trzeba zapisać długość rozgrywki. Weteranom gier z tego gatunku ukończenie Machinarium nie powinno zająć dłużej niż jeden wieczór – kilka godzin intensywnego wytężania mózgownicy i po krzyku. Odrobinę razi też zakończenie przygody, gdyż pozostawia uczucie niedosytu. Zabawa kończy się w zaskakującym momencie, zbyt gwałtownie i zbyt szybko. Trudno nie odnieść wrażenia, że autorom zabrakło pomysłu na spektakularny finał, który tak wspaniałej produkcji po prostu się należy.

PC
Wii
PS3
PSV
iOS
AND
WP
PS4