Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikPrzygodoweiOSANDPC
Okładka Botanicula (iOS)

Botanicula

Opracowana przez czeskie studio Amanita Design (Samorost, Machinarium) klimatyczna gra przygodowa, której akcja osadzona została w całości w bajkowym świecie roślin.

Przygodowe | elementy logiczne | 2D | indie

Okładka Botanicula (iOS)

data premiery gry:

19kwi2012

PC

1maj2014

iOS

14paź2014

AND

Botanicula to humorystyczna przygodówka, której akcja toczy się w bajkowym świecie roślin. Jest to produkcja czeskiego studia Amanita Design, znanego z takich tytułów jak seria Samorost czy wysoko oceniane Machinarium. Za całokształt projektu odpowiadał znany animator Jaromír Plachý, dzięki czemu otrzymaliśmy nietypową atmosferę i styl wizualny. Dodatkową atrakcją jest muzyka skomponowana przez czeski zespół DVA.

Gra opowiada historię pięciu istot zamieszkujących gałęzie olbrzymiego drzewa, które powoli umiera z powodu bezlitosnego ataku pasożytów. Nie mogąc sobie z tym pogodzić nasi bohaterowie wyruszają w pełną niebezpieczeństw wyprawę, aby ocalić ostatnie nasiono rośliny będącej ich domem.

Botanicula jest klasyczną przygodówką z interfejsem point and click. Zabawa polega zatem głównie na przeszukiwaniu lokacji, gromadzeniu wskazówek i rozwiązywaniu łamigłówek. Autorzy zadbali o dostarczenie masy pomysłowych zagadek, których rozwiązanie wymaga od naszych szarych komórek sporego wysiłku. Botanicula jest minimalistyczna w warstwie wizualnej oraz przekazie, ale jednocześnie oferuje długą i bardzo satysfakcjonującą przygodę.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Rozmiar aplikacji: duża (powyżej 500 MB)

Ocena czytelników: 8,3 / 10 na podstawie 2250 głosów czytelników.

Klasyfikacja PEGI Botanicula

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra może przestraszyć młodsze dzieci. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe Botanicula

PC Windows

PC Windows

  • Rekomendowane:
  • Core 2 Duo 1.8 GHz
  • 1 GB RAM (2 GB RAM - Vista/7)
  • karta grafiki 256 MB (GeForce 7900 GTX lub lepsza)
  • 2 GB HDD
  • Windows XP/Vista/7
Recenzja gry Botanicula - najnowszego projektu twórców Machinarium i Samorost
Recenzja gry Botanicula - najnowszego projektu twórców Machinarium i Samorost

Recenzja 19 kwietnia 2012, 14:53

Warstwę dźwiękową w Botaniculi przygotował zespół DVA, współpracujący z Amanita Design i przyjaźniący się z Jaromírem Plachý, czyli głównym pomysłodawcą gry. I był to strzał w dziesiątkę, bo to, co wydobywa się ze słuchawek i głośników, jest małym arcydziełem. Spędzając czas z Botaniculą, czułem się na przemian jak na sobotnim seansie kinowym dla najmłodszych, koncercie utalentowanego zespołu, który „gra na wszystkim”, lub jak podczas przesłuchiwania płyty La Selva Francisco Lópeza (czyli albumu z nagraniami terenowymi – odgłosami dżungli). Melodie i radosne okrzyki leśnych istot same w sobie są motywacją do dalszego obcowania z wizją Czechów, a dudniący motyw przewodni zostaje w głowie na długo po zakończeniu zabawy. Muzyka jest istotnym elementem tej opowieści, podczas której słuchamy paru minikoncertów. W tym występu karykatur Jana i Báry, czyli założycieli samego zespołu DVA.

PC
iOS
AND