Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gramynawynos.pl 15 października 2014, 12:10

autor: Jiker

Botanicula – przygodówka twórców Machinarium na Androidzie

Na platformie Google Play zadebiutowała Botanicula – surrealistyczna przygodówka czeskiego studia Amanita Design, znanego szerzej z doskonałego Machinarium i serii Samorost. Tytuł został udostępniony na Androidzie w modelu premium i kosztuje 18 złotych.

1 maja studio Amanita Design wprowadziło do oferty platformy App Store wielokrotnie nagradzaną przygodówkę Botanicula (wydaną na PC w kwietniu 2012 roku). W tym samym czasie dowiedzieliśmy, że czeski deweloper ma również w planach odsłonę na smartfony i tablety z Androidem. Prace nad nią dobiegły końca i po ponad pięciu miesiącach doczekaliśmy się jej oficjalnego debiutu w serwisie Google Play. Produkcja została wydana w modelu premium i można ją nabyć za 18 złotych.

Mimo że grę da się uruchomić już na Androidzie w wersji 2.2, współpracuje ona ze stosunkowo niewielką liczbą urządzeń. Z informacji zamieszczonych na Facebooku wynika, że powodem tego stanu rzeczy może być wymóg posiadania tabletu, phabletu lub smartfona wyposażonego w odpowiednio duży wyświetlacz. W przypadku mobilnej odsłony Machinarium wielokrotnie pojawiały się zarzuty, że gra jest bardzo trudna do ogarnięcia na mniejszych ekranach. Być może to pociągnęło za sobą podjęcie takiej a nie innej decyzji w kontekście Botaniculi.

Botanicula jest klasyczną przygodówką point & click. W grze wcielamy się w piątkę leśnych stworzeń, które wyruszają na ratunek olbrzymiemu drzewu, zaatakowanemu przez pasożyty. Roślina jest domem dla dziesiątek niesamowitych stworzeń, z jakimi gracz regularnie wchodzi w najróżniejsze interakcje. Głównym autorem projektu jest Jaromír Plachý, współtwórca Machinarium – zadbał on nie tylko o nietypową, surrealistyczną atmosferę, ale i bardzo artystyczny styl wizualny. Dodatkową atrakcją jest muzyka skomponowana przez czeski, alternatywny zespół DVA.

W Botanicula gracz spędza czas na podziwianiu świata przedstawionego, nawiązywaniu interakcji z otoczeniem i mieszkańcami drzewa, a także gromadzeniu wskazówek, przedmiotów i rozwiązywaniu łamigłówek. Całość ukazano w minimalistycznym stylu, który przypadnie do gustu wszystkim fanom Machinarium i innych dzieł Amanita Design.

Warto zauważyć, że nie jest to pierwsza próba podbicia serc mobilnych graczy przez Amanita Design. W ostatnich latach specjalizujące się w surrealistycznych przygodówkach studio przeniosło na smartfony i tablety (iOS, Android, Windows Phone) doskonałe Machinarium. Z pewnością doczekamy się także mobilnej odsłony trzeciej części cyklu Samorost, nad którą aktualnie trwają prace. Do premiery „trójki”, która – w przeciwieństwie do krótkich i prostych, choć genialnych dwóch pierwszy części – zapewni co najmniej kilka godzin zabawy, nie dojdzie jednak wcześniej niż w 2015 roku.