Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikPrzygodoweiOSANDPC
Okładka Samorost 3 (iOS)
OkładkaSamorost 3 (iOS)

Samorost 3

Trzecia odsłona humorystycznej gry przygodowej autorstwa czeskiego studia Amanita Design, mającego na swoim koncie takie produkcje jak Botanicula czy Machinarium.

Przygodowe | point-and-click | 2D | indie | Xbox Game Pass | EA Play

Samorost 3 Premiera

24mar2016

PC

1wrz2016

iOS

1gru2016

AND

Gry podobne do Samorost 3

Deponia

Machinarium

Chuchel

Samorost 3 na platformie PC, AND i iOS to humorystyczna przygodówka, będąca trzecią częścią cyklu zapoczątkowanego w 2003 roku przez darmową przeglądarkową grę Samorost. Całość opracowało ponownie czeskie studio Amanita Design, mające na swoim koncie m.in. takie produkcje, jak Machinarium czy Botanicula. Samorost 3 to jednocześnie pierwsza odsłona cyklu, która ukazała się nie tylko na PC, ale także na urządzeniach mobilnych.

Fabuła

W przeciwieństwie do swoich poprzedniczek, które były bardzo krótkimi i prostymi tytułami, najnowsza odsłona serii jest pełnowymiarową produkcją oferującą kilka godzin zabawy i w pełni profesjonalne wykonanie. Gracze ponownie wcielają się w tego samego małego kosmitę, który był bohaterem Samorost oraz Samorost 2. Kierowana przez nas postać komunikuje się ze światem za pomocą kosmicznej trąbki, która pozwala mu nawiązywać dialog z różnymi istotami i elementami otoczenia. Gra jest typową przygodówką z interfejsem point and click. Oznacza to, że zabawa polega głównie na dokładnym przeszukiwaniu lokacji i rozwiązywaniu pomysłowych zagadek logicznych.

Kwestie audiowizualne

Mocną stroną Samorost 3 na PC, AND i iOS jest oprawa audiowizualna. Studio Amanita Design w poprzednich swoich grach udowodniło, że pracują w nim prawdziwi artyści i jego najnowsza produkcja również nie zawodzi pod względem estetycznym. Wszystkie baśniowe lokacje wykonano z niezwykłą pieczołowitością i dbałością o detale. Dodatkową atrakcją jest wpadająca w ucho i skutecznie budująca atmosferę muzyka, skomponowana przez Tomáša Dvořáka.

Minirecenzja Samorost 3 – piękny point-and-click

PLUSY:
  1. przepiękna oprawa graficzna i muzyczna;
  2. klasyczny point-and-clickowy gameplay;
  3. stylistyka poszczególnych lokacji wprawia w osłupienie.
MINUSY:
  1. niektóre zagadki są, powiedzmy, że dziwne.

Czeskie studio Amanita Design to mistrzowie klasycznych przygodówek point-and-click. Ekipa ta wyprodukowała świetne Machinarium, ciekawą Botanicula, ale nie można też zapomnieć o serii Samorost. Samorost 3 to ostatnia odsłona rzeczonego cyklu i tak, nie mylicie się, to naprawdę bardzo dobra gra.

O założeniach produkcji nie ma się co rozpisywać, gdyż to klasyczny point-and-click, który z pewnością nie wyznacza nowych standardów w tym gatunku, przynajmniej jeżeli chodzi o rozgrywkę. Gracze muszą się borykać z mniej i bardziej złożonymi łamigłówkami, które rozwiązujemy używając znalezionych na poszczególnych planszach przedmiotów. Rozgrywka jest bardzo satysfakcjonująca i wyważona, choć w kilku przypadkach zagadki są po prostu nielogiczne i na ich rozwiązanie wpada się bardziej przez przypadek, niż drogą dedukcji.

To właściwie jedyna większa wada Samorost 3, gdyż cała reszta, to po prostu mistrzostwo świata. To co najbardziej rzuca się w oczy to niesamowita wręcz, dwuwymiarowa oprawa graficzna. Poszczególne lokacje i postacie, jakie napotykamy podczas przygody, są tak pomysłowe i tak doskonale zaprojektowane, że nie da się tego opisać słowami. Co rusz jesteśmy zaskakiwani kolejnymi planszami, od których po prostu nie można oderwać wzroku. Bez wątpienia jest to jedna z najładniejszych, o ile nie najładniejsza gra point-and-click dostępna na rynku.

Oczywiście Samorost 3 jest też doskonale udźwiękowione, co w połączeniu z genialną grafiką, stylistyką oraz porządnym gameplayem tworzy wybuchową mieszankę. Nie jest to tytuł, który wywróci rynek do góry nogami, ale miłośnicy przygodówek będą aż nadto usatysfakcjonowani.

Tryb gry: single player  

Rozmiar aplikacji: duża (powyżej 500 MB)

Ocena użytkowników: 9 / 10 na podstawie 562 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 9,2 / 10 na podstawie 229 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe Samorost 3: Odpowiednia dla każdego wieku.

Samorost 3 Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Minimalne:
  • Intel Core 2 Duo 1.7 GHz
  • 1 GB RAM
  • karta grafiki Intel HD 4000 lub lepsza
  • 1 GB HDD
  • Windows XP/7/8/10
PC
iOS
AND