Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikPrzygodoweiOSANDPC
Okładka Samorost 3 (iOS)

Samorost 3

Trzecia odsłona humorystycznej gry przygodowej autorstwa czeskiego studia Amanita Design, mającego na swoim koncie takie produkcje jak Botanicula czy Machinarium.

Przygodowe | point-and-click | 2D | indie | Xbox Game Pass | EA Play

Okładka Samorost 3 (iOS)

data premiery gry:

24mar2016

PC

1wrz2016

iOS

1gru2016

AND

Samorost 3 na platformie PC, AND i iOS to humorystyczna przygodówka, będąca trzecią częścią cyklu zapoczątkowanego w 2003 roku przez darmową przeglądarkową grę Samorost. Całość opracowało ponownie czeskie studio Amanita Design, mające na swoim koncie m.in. takie produkcje, jak Machinarium czy Botanicula. Samorost 3 to jednocześnie pierwsza odsłona cyklu, która ukazała się nie tylko na PC, ale także na urządzeniach mobilnych.

Fabuła

W przeciwieństwie do swoich poprzedniczek, które były bardzo krótkimi i prostymi tytułami, najnowsza odsłona serii jest pełnowymiarową produkcją oferującą kilka godzin zabawy i w pełni profesjonalne wykonanie. Gracze ponownie wcielają się w tego samego małego kosmitę, który był bohaterem Samorost oraz Samorost 2. Kierowana przez nas postać komunikuje się ze światem za pomocą kosmicznej trąbki, która pozwala mu nawiązywać dialog z różnymi istotami i elementami otoczenia. Gra jest typową przygodówką z interfejsem point and click. Oznacza to, że zabawa polega głównie na dokładnym przeszukiwaniu lokacji i rozwiązywaniu pomysłowych zagadek logicznych.

Kwestie audiowizualne

Mocną stroną Samorost 3 na PC, AND i iOS jest oprawa audiowizualna. Studio Amanita Design w poprzednich swoich grach udowodniło, że pracują w nim prawdziwi artyści i jego najnowsza produkcja również nie zawodzi pod względem estetycznym. Wszystkie baśniowe lokacje wykonano z niezwykłą pieczołowitością i dbałością o detale. Dodatkową atrakcją jest wpadająca w ucho i skutecznie budująca atmosferę muzyka, skomponowana przez Tomáša Dvořáka.

Minirecenzja Samorost 3 – piękny point-and-click

PLUSY:
  1. przepiękna oprawa graficzna i muzyczna;
  2. klasyczny point-and-clickowy gameplay;
  3. stylistyka poszczególnych lokacji wprawia w osłupienie.
MINUSY:
  1. niektóre zagadki są, powiedzmy, że dziwne.

Czeskie studio Amanita Design to mistrzowie klasycznych przygodówek point-and-click. Ekipa ta wyprodukowała świetne Machinarium, ciekawą Botanicula, ale nie można też zapomnieć o serii Samorost. Samorost 3 to ostatnia odsłona rzeczonego cyklu i tak, nie mylicie się, to naprawdę bardzo dobra gra.

O założeniach produkcji nie ma się co rozpisywać, gdyż to klasyczny point-and-click, który z pewnością nie wyznacza nowych standardów w tym gatunku, przynajmniej jeżeli chodzi o rozgrywkę. Gracze muszą się borykać z mniej i bardziej złożonymi łamigłówkami, które rozwiązujemy używając znalezionych na poszczególnych planszach przedmiotów. Rozgrywka jest bardzo satysfakcjonująca i wyważona, choć w kilku przypadkach zagadki są po prostu nielogiczne i na ich rozwiązanie wpada się bardziej przez przypadek, niż drogą dedukcji.

To właściwie jedyna większa wada Samorost 3, gdyż cała reszta, to po prostu mistrzostwo świata. To co najbardziej rzuca się w oczy to niesamowita wręcz, dwuwymiarowa oprawa graficzna. Poszczególne lokacje i postacie, jakie napotykamy podczas przygody, są tak pomysłowe i tak doskonale zaprojektowane, że nie da się tego opisać słowami. Co rusz jesteśmy zaskakiwani kolejnymi planszami, od których po prostu nie można oderwać wzroku. Bez wątpienia jest to jedna z najładniejszych, o ile nie najładniejsza gra point-and-click dostępna na rynku.

Oczywiście Samorost 3 jest też doskonale udźwiękowione, co w połączeniu z genialną grafiką, stylistyką oraz porządnym gameplayem tworzy wybuchową mieszankę. Nie jest to tytuł, który wywróci rynek do góry nogami, ale miłośnicy przygodówek będą aż nadto usatysfakcjonowani.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Rozmiar aplikacji: duża (powyżej 500 MB)

Ocena czytelników: 8,9 / 10 na podstawie 548 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 9,2 / 10 na podstawie 229 głosów czytelników.

Gry podobne do Samorost 3

Wymagania wiekowe Samorost 3

odpowiednia dla każdego wieku

Wymagania sprzętowe Samorost 3

PC Windows

PC Windows

  • Minimalne:
  • Intel Core 2 Duo 1.7 GHz
  • 1 GB RAM
  • karta grafiki Intel HD 4000 lub lepsza
  • 1 GB HDD
  • Windows XP/7/8/10
Recenzja gry Samorost 3 - baśniowa podróż przez obrazy i dźwięki
Recenzja gry Samorost 3 - baśniowa podróż przez obrazy i dźwięki

Recenzja 31 marca 2016, 11:40

Najmocniejszą stroną tej produkcji jest niezwykle dopieszczona i pełna detali oprawa graficzna – aż chce się klikać. Graficznie Samorost 3 ma sporo wspólnego z Machinarium i jeszcze więcej z Botaniculą niż z poprzednimi odsłonami serii, które były dla studia raczej wprawkami i nie rzucały na kolana. Natomiast stwierdzenie, że pod względem estetycznym gra została dopracowana do najdrobniejszego szczegółu nie oddaje w pełni unikatowej estetyki tej produkcji, więc przyjrzyjmy się jej bliżej.

PC
iOS
AND