Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 22 lipca 2016, 09:39

autor: Kamil "Góral" Zwijacz

Machinarium rozeszło się w 4 mln egzemplarzy

Przygodówka point-and-click Machinarium odniosła wielki sukces, sprzedając się w ciągu blisko siedmiu lat od momentu premiery w nakładzie przekraczającym 4 miliony egzemplarzy.

Wydana w 2009 roku przygodówka Machinarium rozeszła się w nakładzie przekraczającym 4 miliony egzemplarzy – poinformował Jakub Dvorsky, szef studia Amanita Design. Na osiągnięcie takiego wyniku gra potrzebowała niemal siedmiu lat, ale dla niewielkiej ekipy jest to ogromny sukces, który umożliwił prowadzenie w pełni niezależnej działalności i stworzenie kolejnych produkcji, w tym chociażby wydanego niedawno Samorost 3. Przy okazji deweloper opublikował widoczną poniżej infografikę, z której możemy się np. dowiedzieć, jak rozłożyły się przychody ze sprzedaży Machinarium na poszczególnych platformach sprzętowych. Największy, bo 49% udział ma wersja na PC-ty, ale świetnie (44%) poradziło sobie wydanie przeznaczone na urządzenia mobilne. Z kolei konsolowa edycja (PlayStation 3 i PlayStation Vita) osiągnęła wynik na poziomie 7%.

Infografika Machinarium.
Infografika Machinarium.

Machinarium to przygodówka point-and-click, w której trafiamy do dziwnego świata, zamieszkiwanego przez mechaniczne istoty. Gracze wcielają się w robota wyrzuconego na śmietnisko, który postanawia wrócić do swojego miasta, jednak przez przypadek odkrywa, że członkowie Black Cap Brotherhood planują zamach na przywódcę metropolii. Bohater postanawia nie dopuścić do tego, a ponadto musi pomóc swojej dziewczynie.

Tytuł oczywiście największe triumfy święci w cyfrowej dystrybucji (98% sprzedanych egzemplarzy, w stosunku do 2% wersji pudełkowej), a najwięcej egzemplarzy rozeszło się w ramach paczek Humble Bundle (35%). Co ciekawe, nie oznacza to, że największe przychody pochodzą właśnie z nich, gdyż w przypadku PC-tów pieniądze płynęły szerokim strumieniem ze Steama (29% całych przychodów) oraz z własnej strony (27%). Warto także zwrócić uwagę, że przez oficjalną witrynę gry sprzedano tylko 8% egzemplarzy, ale i tak pozwoliło to uplasować się na drugim miejscu pod względem przychodów, zapewne ze względu na brak konieczności oddawania części zysków Valve lub innemu właścicielowi danego sklepu.

Obecnie Machinarium możecie kupić na PC-tach, urządzeniach mobilnych, konsolach PlayStation 3 i PlayStation Vita, a dodatkowo studio pracuje nad wersją dla PlayStation 4 oraz konwersją Samorost 3 na Androida i iOS.