Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM
Publicystyka 23 lutego 2010, 09:40

autor: Marcin Traczyk

Najbardziej oczekiwane przygodówki roku 2010

Opowieści z baśniowych krain, kolorowe satyry o piratach, czarnoksiężnikach i kosmitach oraz mroczne thrillery o nawiedzonych willach – sprawdzamy, na jakie gry przygodowe warto czekać w tym roku.

Spis treści

Trudno policzyć, od ilu już lat i jak wielu „specjalistów” wróży niechybny koniec gier przygodowych. Te – jak na złość – mają się świetnie. Swoje miejsce na rynku znalazły zarówno klasyczne przygody w stylu point & click, casualowe produkcje polegające na wyszukiwaniu różnic i ukrytych w lokacjach przedmiotów, gry epizodyczne, a nawet straszliwie hermetyczne i niszowe produkcje pierwszoosobowe naśladujące stareńkiego Mysta. Na domiar „złego” przygodówki to jedna z najlepiej rozwijających się gałęzi dystrybucji cyfrowej, dzięki czemu swoje dzieła pokazywać mogą nawet nieduże studia, a co jakiś czas w ręce fanów trafiają perełki pokroju Machinarium. Krajem, który gatunek ten upodobał sobie szczególnie, są Niemcy. To tutaj powstają obecnie największe produkcje spod znaku adventure, często mając premierę nawet kilka miesięcy przed ukazaniem się wersji anglojęzycznej – o polskiej już nie wspominając. Przyjrzyjmy się kilku najciekawszym tytułom rodem zza naszej zachodniej granicy, których światowe premiery przewidziane zostały na ten rok. Obecnie żadna z opisywanych pozycji nie posiada polskiego dystrybutora.

The Black Mirror II

  • premiera w Niemczech: 25 września 2009
  • premiera wersji anglojęzycznej: 30 kwietnia 2010

Kontynuacja gry stworzonej w 2003 roku przez czeskie Future Games powstaje w zupełnie innym studiu – Cranberry Productions. Akcję osadzono dwanaście lat po wydarzeniach z pierwowzoru, a więc na początku lat 90. Tym razem wcielimy się w studenta imieniem Darren, który pracuje w studiu fotograficznym w niewielkiej miejscowości Bidderford. Pewnego dnia poznaje piękną Angelinę, która później znika w tajemniczych okolicznościach. Poszukując dziewczyny, trafimy do pobliskiego Willow Creek, miasteczka znanego z oryginału. Ten króciutki zarys fabuły ma stanowić jedynie wstęp do znacznie bardziej skomplikowanej i mrocznej historii. Nawiązań do pierwszej części w The Black Mirror II nie zabraknie, bowiem Darren okaże się w pewien sposób powiązany z wydarzeniami, jakie przed laty miały miejsce w tamtejszej posiadłości. Interfejs i sterowanie nie będą się niczym różnic od tego z „jedynki”. Oprócz tradycyjnego zbierania i używania przedmiotów, zagadek logicznych i rozmów z napotykanymi postaciami w grze znajdzie się kilka możliwych do ominięcia minigierek (najprawdopodobniej zręcznościowych). Oprawa graficzna to znane z większości przygodówek 2.5D – dwuwymiarowe tła, po których poruszają się trójwymiarowe modele postaci. Światowa premiera Black Mirror II przewidziana jest na kwiecień, podczas gdy gra jest już dostępna na rynku niemieckim, gdzie zbiera bardzo pozytywne oceny – ich średnia przekracza 80%.

Darren to zapalony fotograf – jak każdy, kto spotka piękną kobietę.