Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm SłownikPrzygodowePCSwitchiOSPS4XONE
Okładka The Pillars of the Earth (PC)
OkładkaThe Pillars of the Earth (PC)

Filary Ziemi

The Pillars of the Earth | Ken Follett's The Pillars of the Earth

Gra przygodowa autorstwa studia Daedalic Entertainment, oparta na motywach popularnej powieści historycznej Kena Folletta, znanej w naszym kraju pod tytułem Filary Ziemi. Akcja gry osadzona została w XII-wiecznej Anglii, w burzliwym okresie zwanym Anarchią.

Przygodowe | point-and-click | średniowiecze | książki | historyczne

Filary Ziemi Premiera

15sie2017

PC PS4 XONE

4kwi2018

iOS

1mar2023

Switch

Gry podobne do Filary Ziemi

Pentiment

Syberia

Najdłuższa Podróż

Filary Ziemi (ang. The Pillars of the Earth) to gra przygodowa typu point-and-click opracowana przez niezależne studio Daedalic Entertainment. W portfolio deweloperów można znaleźć szereg popularnych marek takich jak Deponia oraz Blackguards. Produkcja jest adaptacją powieści historycznej autorstwa brytyjskiego pisarza Kena Folletta.

Fabuła

Akcja Filarów Ziemi toczy się w XII-wiecznej Anglii, w okresie zwanym Anarchią. Po śmierci króla Henryka I rozpętała się walka o sukcesję – potomek władcy zginął bowiem w katastrofie Białego Statku, co doprowadziło do narastających napięć pomiędzy szlachtą, duchowieństwem i prostym ludem. Na tle niebezpiecznego konfliktu mieszkańcy niewielkiej wioski Kingsbridge rozpoczynają budowę monumentalnej gotyckiej katedry, która ma im zapewnić dobrobyt i bezpieczeństwo. Opisywany tytuł opowiada historię trójki bohaterów znanych również z kart powieści: mnicha Phillipa, czyli przeora tego opactwa; chłopca imieniem Jack, który wraz z matką ukrywał się w lesie, zgłębiając tajemnice kamieniarskiego fachu; wreszcie zhańbionej szlachcianki Alieny. To właśnie oni mają odegrać kluczową rolę w budowie jednego z najokazalszych angielskich kościołów, będącego solą w oku wrogów Kingsbridge, czyli biskupa Walerana i szlachcica Williama Hamleigha.

Warto odnotować, że całość podzielono na trzy epizody (Z popiołów, Siejąc wiatr, W oku cyklonu) – każdy zawiera po siedem rozdziałów, a ich akcja toczy się na przestrzeni trzydziestu lat. Co ciekawe, pomimo że fabuła gry opiera się na historii opowiedzianej w książce Kena Folletta, w trakcie zabawy możemy zmienić bieg wydarzeń i wpływać na losy poszczególnych mieszkańców Kingsbridge.

Mechanika

Rozgrywka w Filarach Ziemi opiera się na schemacie klasycznym dla gatunku. W trakcie zabawy eksplorujemy zatem zróżnicowane lokacje, prowadzimy rozmowy z postaciami neutralnymi, podejmując przy tym rozmaite decyzje i wykonujemy zlecane przez nie zadania. Nierzadko bierzemy też udział w dworskich intrygach, spiskach oraz romansach, a także rozwiązujemy mniej lub bardziej skomplikowane zagadki oparte przede wszystkim na zdobywaniu określonych przedmiotów i wykorzystywaniu ich w konkretny sposób.

Kwestie techniczne

Filary Ziemi mogą się pochwalić wysokiej jakości grafiką, która w oryginalny sposób łączy charakterystyczną dla studia kreskówkową stylistykę z zaawansowanymi efektami wizualnymi pokroju realistycznego oświetlenia. Warto odnotować, że wszystkie kwestie dialogowe zostały udźwiękowione – gościnny występ zaliczył tu także sam Ken Follett, który wcielił się w rolę Kantora. Na osobną wzmiankę zasługuje również soundtrack wykonany przez orkiestrę FILMharmonic z Pragi.

Ostatnia modyfikacja 17 lutego 2023

Tryb gry: single player  

Ocena użytkowników: 8,6 / 10 na podstawie 140 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 8,8 / 10 na podstawie 31 głosów czytelników.

Filary Ziemi cena w dniu premiery: 69,90 PLN

Klasyfikacja PEGI Filary Ziemi

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze jest używany wulgarny język. Gra zawiera elementy przemocy.

Filary Ziemi Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

 • Minimalne:
 • Dual Core 2.8 GHz
 • 4 GB RAM
 • karta grafiki 1 GB GeForce GTX 280 lub lepsza
 • 11 GB HDD
 • Windows 7/8/10
 • Zalecane:
 • Intel Quad Core 3 GHz
 • 4 GB RAM
 • karta grafiki 1 GB GeForce GTX 560 lub lepsza
 • 11 GB HDD
 • Windows 7/8/10
PC
PS4
XONE
iOS
Switch