Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikPrzygodowePC
Okładka Sam & Max Hit the Road (PC)

Sam & Max Hit the Road PC

Jedna z najlepszych i najśmieszniejszych gier przygodowych LucasArts, bazująca na postaciach wykreowanych przez Steve'a Purcella. Sam i Max to para detektywów, działająca zawsze wbrew ogólnie przyjętym normom społecznym i wyznająca ortodoksyjne metody pracy śledczej.

Przygodowe | point-and-click | 2D | humorystyczne

PC Windows
Okładka Sam & Max Hit the Road (PC)

producent: LucasArts

wydawca: LucasArts

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PC:

24września1993

20lipca2007

pudełko PL

17listopada2018

Steam

Jedna z najlepszych i najśmieszniejszych gier przygodowych LucasArts, bazująca na postaciach wykreowanych przez Steve'a Purcella. Sam i Max to para detektywów, działająca zawsze wbrew ogólnie przyjętym normom społecznym i wyznająca ortodoksyjne metody pracy śledczej. Tym razem dostają oni zadanie odnalezienia dwojga uciekinierów z objazdowego cyrku: Wielkiej Stopy o imieniu Bruno i kobiety-żyrafy Trixie. Jak to zwykle w tego typu produkcjach bywa, szybko okazuje się, że intryga zatacza o wiele większe kręgi, a w sprawcą rzekomej „ucieczki” może być gwiazdor muzyki country Cornoy Bumpus.

Po raz pierwszy w historii gier przygodowych LucasArts, zrezygnowano z tradycyjnego systemu Scumm, na rzecz kilku ikonek wyrażających podstawowe czynności. Zabieg, choć kontrowersyjny, niemal natychmiast przyjął się wśród fanów i nie wywołał lawinowego oburzenia, jak to miało niegdyś miejsce w przypadku produktów Sierry. Kolejną innowacją jest nowy system prowadzenia dialogów, również prezentowany za pomocą ikonek. Podczas rozmowy dostępnych jest kilka podstawowych opcji, które w miarę rozwoju wypadków będą się powiększać. Mimo, że w grze występuje dwóch bohaterów, będziemy prowadzić tylko Sam'a. Max pełni rolę towarzysza, podobnie jak Sophia w Indiana Jones and the Fate of Atlantis. Jeśli zatniemy się na amen, możemy zapytać go o radę i choć są one dość enigmatyczne, przeważnie pomagają ruszyć akcję do przodu. Królik przydaje się też do wykonywania niektórych czynności, np. tylko Max potrafi wydobyć rozkazy z żołądka kota na początku gry, lub wyłączyć prąd w znajdującym się w wesołym miasteczku, Tunelu Miłości. Gra naładowana jest olbrzymią porcją humoru i widać to niemal na każdym kroku. Warto próbować wykorzystywać królika na wszystkich dostępnych elementach tła, często odkryjemy bowiem zabawne sceny, nie związane z właściwą akcją gry. Dialogi napisane są bardzo dowcipnym językiem i warto poświęcić im trochę czasu - nie rzadko komentarze głównych bohaterów potrafią zwalić z nóg. Od strony graficznej, program prezentuje się nieźle, szczególnie podobała mi się pokręcona perspektywa, nasuwająca skojarzenia z innym hitem LucasArts, Day of the Tentacle. Ścieżka dźwiękowa jak zwykle na bardzo wysokim poziomie, ale akurat ta firma już dawno zdążyła nas do tego przyzwyczaić. Wersja CD zawiera dodatkowo mówione dialogi, szkoda tylko, że w nagraniach nie wzięli udział aktorzy, którzy podkładali głosy do serialu animowanego, opartego na przygodach Sam'a i Max'a: Harvey Atkin i Robert Trinkle. Widać, że autorzy włożyli w ten produkt ogromną ilość pracy. Oprócz motywów przygodowych, znajdziemy w nim także od groma elementów typowo zręcznościowych. Na szczęście nie są one tak trudne i dobijające jak w grach Sierry, wręcz przeciwnie: stanowią bardzo miły przerywnik. Dla największych fanów Sam'a i Max'a przygotowano ponadto trzy mini-gry, które można kupić w rozrzuconych po całych Stanach Zjednoczonych sklepach.

Sam & Max Hit the Road jest produktem wybitnym. Od początku do końca przemyślany, zaskakuje absurdalnymi rozwiązaniami i co najważniejsze, nie pozwala się ani chwili nudzić. Absolutna perła wśród przygodówek, wg. wielu ludzi, mimo upływu lat, stanowi ich wciąż niedościgniony wzór. Nic, tylko grać! Naprawdę warto.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Nośnik: 1 CD

Ocena czytelników: 8,4 / 10 na podstawie 182 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 39,99 PLN

Gry podobne do Sam & Max Hit the Road

Klasyfikacja PEGI Sam & Max Hit the Road

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe Sam & Max Hit the Road

PC Windows

PC Windows

  • Rekomendowane:
  • Pentium II 166 MHz
  • 16 MB RAM
  • karta grafiki 4 MB (Riva 128 lub lepsza)
  • Windows 95/98
Pierwsze konkrety o trzecim sezonie Sam & Max
Pierwsze konkrety o trzecim sezonie Sam & Max

wiadomość12 marca 2010

Mamy dobre wieści dla fanów gier przygodowych, którzy stęsknili się za policyjnym duetem złożonym z psa i królika. Telltale Games wreszcie podzieliło się ze światem informacjami na temat trzeciego sezonu.

Sam & Max: Season Two w produkcji
Sam & Max: Season Two w produkcji

wiadomość27 lipca 2007

Studio Telltale Games oficjalnie ogłosiło, że pracuje już nad drugim sezonem przygód szalonych, zwierzęcych detektywów. Projekt o nazwie Sam & Max: Season Two, tak jak jego poprzednik, zostanie podzielony na kilka odcinków, a główną drogą ich dystrybucji będzie Internet.

Sam i Max ruszą do boju w październiku
Sam i Max ruszą do boju w październiku

wiadomość17 lipca 2006

Według wiadomości, jakie podają przedstawiciele studia Telltale Games, ich nowa przygodówka, nosząca tytuł Sam & Max, wydana zostanie w kilku odcinkach (podobnie, jak Bone – poprzednie dzieło amerykańskiej firmy), z których pierwszy trafi na rynek w październiku bieżącego roku.

Ruszyła strona gry Sam & Max
Ruszyła strona gry Sam & Max

wiadomość11 maja 2006

Pomimo, iż gatunek przygodówek uważa się (błędnie) za wymierający, nadal są na świecie gracze, którzy tęsknią za takimi tytułami, jak Sam & Max Hit the Road. Dla takich osób ekipa Telltale Games przygotowuje sequel perypetii nietypowych detektywów.

GameTap współproducentem nowej gry o przygodach Sama i Maksa
GameTap współproducentem nowej gry o przygodach Sama i Maksa

wiadomość9 maja 2006

Uru Live nie jest jedyną grą, przy której wskrzeszeniu macza palce firma odpowiedzialna za powstanie serwisu GameTap. Została ona również współproducentem następczyni słynnej przygodówki Sam & Max Hit the Road, którą od dłuższego czasu próbuje powołać do życia studio Telltale Games.