Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikPrzygodowePC
Okładka Day of the Tentacle (PC)

Day of the Tentacle PC

Kontynuacja znakomitego Maniac Mansion, uznawana za najlepszą grę przygodową. Trójka przyjaciół zostaje przeniesiona w czasie przez dr. Freda w celu pokrzyżowania niecnych planów zawładnięcia światem przez rozumną galaretę.

Przygodowe | point-and-click | 2D | humorystyczne | podróże w czasie

PC Windows
Okładka Day of the Tentacle (PC)

producent: LucasArts

wydawca: LucasArts

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PC:

15czerwca1993

Day of the Tentacle, kontynuacja znakomitego tytułu Maniac Mansion ze stajni LucasArts, zyskała miano najlepszej gry przygodowej wszechczasów. Oczywiście z racji na wiek rozwiązania graficzne oraz interfejs znacząco odstają od nowoczesnych standardów, do których jesteśmy obecnie przyzwyczajeni, jednak w tamtych czasach liczyła się pomysłowość fabuły, niezwykłe przygody i zagadki, których tutaj z pewnością nie zabrakło. Mimo, iż gra określana jest mianem sequela Maniac Mansion, to oprócz wykorzystania podobnie zwariowanych pomysłów nie ma z nim wiele wspólnego.

Fabuła gry utrzymana jest w niezwykle surrealistycznej konwencji przypominającej zabawne horrory klasy C, gdzie co krok spotykamy zwariowanych naukowców oraz ich chore wynalazki. Miksturę będącą dziełem szalonego dr. Freda przypadkowo wypija jedna ze stworzonych przez niego macek (purple tentacle), po czym mutuje w żądną władzy nad światem istotę z umysłem geniusza. Dr. Fred postanawia wysyłać w przeszłość grupę trzech przyjaciół: Bernarda, Hoggie i Laverna, których zadaniem będzie zapobieżenie stworzeniu niebezpiecznej mikstury i pokrzyżowanie niecnych planów zawładnięcia światem przez rozumną galaretę. Niestety biedny naukowiec do maszyny czasu włożył sztuczny diament zamiast prawdziwego, co spowodowało, że Hoggie powędrował 200 lat w przeszłość, a Lavern 200 lat w przyszłość. Tak zaczyna się cala przygoda, w której kierując na zmianę poczynaniami trzech bohaterów musimy przenieść się w czasie do właściwego okresu i wykonać zadanie powierzone przez dr. Freda.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Ocena czytelników: 8,8 / 10 na podstawie 750 głosów czytelników.

Gry podobne do Day of the Tentacle

Wymagania wiekowe Day of the Tentacle

odpowiednia dla każdego wieku

Wymagania sprzętowe Day of the Tentacle

PC Windows

PC Windows

  • Rekomendowane:
  • IMB PC XT 286
  • 2MB RAM
Udostępniono prolog fanowskiej kontynuacji Day of the Tentacle
Udostępniono prolog fanowskiej kontynuacji Day of the Tentacle

wiadomość23 lipca 2018

Prolog fanowskiej kontynuacji Day of the Tentacle – zatytułowanej Return of the Tentacle – trafił do sieci. Grę można pobrać za darmo.

Zapowiedziano Day of the Tentacle: Special Edition
Zapowiedziano Day of the Tentacle: Special Edition

wiadomość7 grudnia 2014

Studio Double Fine poinformowało, że pracuje nad Day of the Tentacle: Special Edition, czyli odświeżoną wersję klasycznej przygodówki studia LucasArts. Remake zmierza na pecety oraz konsole PlayStation 4 i PlayStation Vita.

Day of the Tentacle HD był niemal gotowy – jeszcze jedna sierota po LucasArts
Day of the Tentacle HD był niemal gotowy – jeszcze jedna sierota po LucasArts

wiadomość28 września 2013

Byli pracownicy LucasArts wyjawili, że studio pracowało nad odświeżoną wersją gry Day of the Tentacle. Byłaby to znakomita wiadomość dla fanów tej legendarnej przygodówki, gdyby nie fakt, że projekt nie otrzymał wsparcia ze strony zarządu i ostatecznie został anulowany.

Poniedziałek dniem ujawnienia odlotowych informacji prosto od LucasArts

wiadomość5 lipca 2009

Z informacji pozyskanych przez serwis Worthplaying wynika, że już jutro firma LucasArts pokusi się o ujawnienie „niezwykłych” i „odlotowych z punktu widzenia fanów oldschoolu” informacji. Wszystko wskazuje na to, że będą one dotyczyć kolejnego wznowienia jednego z klasycznych tytułów popularnego producenta.

Day of the Tentacle kolejnym remakiem ze stajni LucasArts?
Day of the Tentacle kolejnym remakiem ze stajni LucasArts?

wiadomość21 czerwca 2009

Jeśli odnowiona wersja The Secret of Monkey Island, jak również nowe, epizodyczne przygody Guybrusha Threepwooda, zatytułowane Tales of Monkey Island, zostaną dobrze przyjęte przez graczy, możemy spodziewać się kolejnych remake’ów przygodówek ze stajni LucasArts. Takie jest (prawie) oficjalne stanowisko firmy. Ale którą z klasycznych gier przygodowych można by wziąć na „warsztat”?