Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGPCPS4XONESwitchX360
Okładka Risen (PC)
OkładkaRisen (PC)

Risen

Gra cRPG autorstwa niemieckiego studia Piranha Bytes. Jest to czwarte dzieło tego dewelopera – pierwsze po serii Gothic, z której założeń czerpie pełnymi garściami. Tym razem przenosimy się na tropikalną wyspę Faranga.

RPG | TPP | fantasy | RPG akcji

Risen Premiera

1paź2009

X360

2paź2009

PC

24sty2023

PS4 XONE Switch

Risen jest grą cRPG stworzoną przez niemieckie studio Piranha Bytes. W sumie jest to czwarte dzieło tego dewelopera – pierwsze niebędące częścią serii Gothic. Tytuł czerpie z niej jednak pełnymi garściami. Oferuje bowiem relatywnie niewielki, odcięty od świata, niebezpieczny region, system nauczycieli czy bezimiennego protagonistę, który musi znaleźć swoje miejsce pomiędzy wojującymi frakcjami.

Fabuła

Akcja Risena została osadzona na tropikalnej wyspie o nazwie Faranga. Bohater trafia na nią po katastrofie statku, na którym płynął na gapę wraz z kobietą o imieniu Sara. Oprócz nich przeżyła tylko jedna osoba – potężny Inkwizytor Mendoza.

Po dotarciu w głąb nieznanego lądu bohater dowiaduje się, że Farangę z jakiegoś powodu omijają szalejące na morzu sztormy. Co więcej, z ziemi wyłoniły się dziwne ruiny, kryjące zarówno cenne skarby, jak i niebezpieczne bestie. Pogoń za złotem sprawiła zaś, iż na wyspie zaszły istotne zmiany społeczne. Kontrolę nad miastem portowym sprawuje teraz Inkwizycja, niepozwalająca mieszkańcom opuszczać jego murów, przez co biedniejsi z nich głodują. Lokalny przywódca Don Esteban oraz wierni mu ludzie wynieśli się zaś do obozu na bagnie.

Ścieżki pomiędzy tymi dwoma miejscami roją się od dzikiej zwierzyny – wilków, dzików, morskich sępów, żądłoszczurów etc. – oraz gnomów i wojowników Inkwizycji. Ci ostatni mają za zadanie pojmać wszystkich napotkanych włóczęgów, a następnie doprowadzić ich do położonego przy wulkanie klasztoru, gdzie na siłę zostaną wcieleni w zbrojne szeregi zakonu.

Protagonista może również opowiedzieć się po jego stronie dobrowolnie – dzięki czemu może zostać magiem – albo przyłączyć się do Dona, by pomóc mu odzyskać władzę w mieście. Następnie – niezależnie od podjętej decyzji – bohater musi odkryć tajemnice Farangi. Jest ich dużo więcej, niż wydaje się na pierwszy rzut oka.

Mechanika

Pod względem rozgrywki Risen nie różni się zanadto od gier z serii Gothic. Akcję obserwujemy z perspektywy trzecioosobowej zza pleców bezimiennego herosa, jego twarz oglądając głównie podczas dialogów z napotkanymi NPC. Podczas eksploracji i walki kamerę można dowolnie przybliżać lub oddalać.

W starciach z przeciwnikami wykorzystujemy pięć typów oręża – miecze (jedno- i dwuręczne, a także bastardowe), topory, broń drzewcową (włócznie, kostury, glewie etc.), łuki oraz kusze. Władania nimi mogą nas nauczyć rozsiani po świecie gry nauczyciele. Za ich wiedzę trzeba jednak zapłacić – złotem i punktami nauki, zdobywanymi wraz z kolejnymi poziomami doświadczenia. Te natomiast zyskujemy, pokonując wrogów oraz wykonując zadania (główne i poboczne). W taki sam sposób zwiększamy siłę, zręczność, wiedzę oraz manę bohatera, jak również uczymy go alchemii, kowalstwa, wydobywania minerałów, obrabiania upolowanych zwierząt, otwierania zamków, skradania się czy kradzieży kieszonkowej. Grając magiem, można ponadto zgłębić sztukę korzystania z pieczęci i kryształów – pozwalających rzucać potężne czary – a także tworzenia zwojów.

Im wyższe wartości poszczególnych atrybutów, tym z lepszych broni i tarcz jest w stanie korzystać protagonista. Zasada ta nie dotyczy jednak hełmów, pancerzy, amuletów i pierścieni. Wszystkie zdobywane przedmioty możemy nosić przy sobie, gdyż ekwipunek herosa jest nieograniczony, a w grze nie ma systemu udźwigu.

Kwestie techniczne

Trójwymiarową oprawę graficzną Risena utrzymano w relatywnie jasnych barwach, które dodatkowo podkreśla intensywne oświetlenie, mające imitować sposób, w jaki promienie Słońca padają na Ziemię w strefie międzyzwrotnikowej. Gra oferuje wyłącznie kampanię fabularną. Po jej ukończeniu można rozpocząć zabawę od nowa na wyższym poziomie trudności, by np. dołączyć do innej frakcji.

Konwersja

W 2009 roku Risen ukazał się jedynie na PC i Xboxa 360. Jednak w roku 2023 firma THQ Nordic – będąca wydawcą gier studia Piranha Bytes – zdecydowała się wypuścić konwersję gry na PlayStation 4, Xboxa One oraz Switcha (wersje na PS4 i XOne są wstecznie kompatybilne z PS5 i XSX/S).

Port doczekał się kilku drobnych poprawek dotyczących fizyki i dźwięku, a także niedostępnych wcześniej funkcji (np. zapisywania gry w chmurze). Jednocześnie zaktualizowano dostępną na PC cyfrową wersję produkcji, która po raz pierwszy otrzymała polską kinową lokalizację (wcześniej była ona dostępna tylko w wydaniu pudełkowym).

Ostatnia modyfikacja 9 lutego 2023

Tryb gry: single player  

Nośnik: 1 DVD

Ocena użytkowników: 8,5 / 10 na podstawie 11055 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 8,6 / 10 na podstawie 2363 głosów czytelników.

Risen cena w dniu premiery: 139,90 PLN

Klasyfikacja PEGI Risen

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry.

Risen Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Zalecane:
  • Core 2 Duo 3 GHz
  • 2 GB RAM
  • karta grafiki 512 MB (GeForce 8800 lub lepsza)
  • 2.5 GB HDD
  • Windows XP/Vista
PC
X360
PS4
XONE
Switch