Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 20 stycznia 2023, 20:10

Risen na Steamie po ponad 13 latach dostanie wreszcie wersję PL

Dzięki darmowej aktualizacji Risen otrzyma na Steamie polską wersję językową, system osiągnięć oraz możliwość zapisywania gry w chmurze.

Źródło fot. Piranha Bytes / THQ Nordic.
i

Zgodnie z zapowiedzią 24 stycznia 2023 roku (we wtorek) Risen ukaże się na XOne, PS4 i Switchu. Ów port czwartej gry studia Piranha Bytes – która w tym roku będzie obchodzić czternaste urodziny – wyceniono dość wysoko, więc trudno spodziewać się, by gracze konsolowi mieli się nań tłumnie rzucić. Co innego użytkownicy PC. Wydanie to otrzymać ma bowiem aktualizację (oczywiście darmową).

Początkowe komunikaty firmy THQ Nordic sugerowały, że główną atrakcją tego patcha będzie implementacja obsługi kontrolerów (padów). Do tej pory w Risena na PC można było grać tylko z wykorzystaniem klawiatury i myszy. Okazuje się jednak, że wydawca szykuje nieco więcej niespodzianek.

Najistotniejszą z nich wydaje się być polska wersja językowa tytułu, niedostępna do tej pory w żadnym wydaniu cyfrowym. Oficjalnie Risenem po polsku mogli cieszyć się jedynie posiadacze wersji pudełkowej – pozostali musieli zadowolić się fanowskim spolszczeniem.

Risen na Steamie po ponad 13 latach dostanie wreszcie wersję PL - ilustracja #1
Źródło: SteamDB.

Teraz, na cztery dni przed premierą Risena na XOne, PS4 i Switchu, w bazie danych Steama pojawił się wpis informujący o dodaniu polskich napisów (patrz screen powyżej). Nie są one jeszcze dostępne w grze – zapewne będą działały dopiero we wtorek, po wydaniu patcha. Cóż, lepiej późno niż wcale.

Ale to nie wszystko – dwa dni temu Risen otrzymał również osiągnięcia na Steamie (jest ich 50). Co ciekawe, one również same w sobie nie są niczym nowym, gdyż od premiery produkcja ma wewnętrzny system osiągnięć, które można przejrzeć w jednej z zakładek w menu (patrz screen poniżej). Jego implementacja tylko w takiej postaci na PC wynikała z tego, że treofea jako takie zostały dodane w wersji gry na Xboxa 360, który to spopularyzował tę powszechną dziś i lubianą przez graczy funkcjonalność.

Risen na Steamie po ponad 13 latach dostanie wreszcie wersję PL - ilustracja #2

Nie dość, że nie po polsku, to w dodatku tylko w grze.Źródło: Risen / Piranha Bytes / THQ Nordic.

Ponadto dzięki omawianej aktualizacji możliwe będzie zapisywanie gry w chmurze. Można się spodziewać, że wszystkie wymienione funkcje zostaną dodane również do wersji Risena dostępnej na GOG-u.

Dla przypomnienia dodam, że wydania tytułu dedykowane konsolom PS4 i XOne będą kompatybilne z PS5 oraz XSX/S.

Hubert Śledziewski

Hubert Śledziewski

Z wykształcenia socjolog, z pasji gracz. Przygodę z gamingiem rozpoczął w wieku czterech lat – od Pegasusa. Obecnie preferuje PC i wymagające RPG-i, lecz nie stroni ani od konsol, ani od innych gatunków. Zawodowo pisze od 2016 roku. Z GRYOnline.pl związał się pięć lat później – choć zna serwis, odkąd ma dostęp do Internetu – by połączyć zamiłowanie do słowa i gier. Zajmuje się głównie newsami i publicystyką. Kiedy nie gra i nie pisze, najchętniej czyta, ogląda seriale (rzadziej filmy) i mecze Premier League, słucha ciężkiej muzyki, a także spaceruje z psem. Niemal bezkrytycznie kocha twórczość Stephena Kinga. Nie porzuca planów pójścia w jego ślady. Pierwsze „dokonania literackie” trzyma jednak zamknięte głęboko w szufladzie.

więcej