Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 17 listopada 2022, 17:25

Risen, „następca” Gothica, oficjalnie zapowiedziany na nowe platformy

Poznaliśmy datę premiery gry Risen na Switchu i – jak się okazało – PS4 oraz XOne. Wraz z wydaniem portu wypuszczony zostanie patch do pecetowej wersji tej kultowej produkcji studia Piranha Bytes.

Źródło fot. Risen / Steam.
i

Firma THQ Nordic ogłosiła, że gra Risen od niemieckiego studia Piranha Bytes trafi na konsole ósmej generacji – PS4, XOne i Switcha. Stanie się to za około dwa miesiące, a dokładnie 24 stycznia 2023 roku. Wraz z informacją w sieci pojawił się poniższy trailer.

Jest to nie lada niespodzianka dla wszystkich fanów gier gothicopodobnych. Wcześniejsze informacje sugerowały bowiem, iż port owej produkcji – pierwotnie wydanej na PC i Xboxa 360 w 2009 r., a więc trzy lata po poprzednim dziele „Piranii”, Gothicu 3 – trafi wyłącznie na konsolkę Nintendo.

Co więcej, wraz z wydaniem Risena na PS4, XOne i Switcha pecetowa wersja produkcji otrzyma patch implementujący obsługę kontrolerów (padów). Do tej pory Farangę – wyspę, na której została osadzona akcja gry – można było oficjalnie przemierzać wyłącznie przy użyciu klawiatury i myszy.

Oczywiście Risen nie jest oficjalnym sequelem serii Gothic. Niemniej istnieją fanowskie teorie, według których te dwie gry są połączone. Ba, wielu graczy określa Risena mianem ostatniego prawdziwego Gothica. Więcej na ten temat przeczytacie tutaj.

Można więc stwierdzić, że firma THQ Nordic szykuje sobie grunt pod premierę Gothica Remake, który skierowany będzie głównie do fanów gier studia Piranha Bytes. Niedawno mieliśmy okazję zobaczyć, jak prezentuje się odświeżona wersja krwiopijcy.

Hubert Śledziewski

Hubert Śledziewski

Zawodowo pisze od 2016 roku. Z GRYOnline.pl związał się pięć lat później – choć zna serwis, odkąd ma dostęp do Internetu – by połączyć zamiłowanie do słowa i gier. Zajmuje się głównie newsami i publicystyką. Z wykształcenia socjolog, z pasji gracz. Przygodę z gamingiem rozpoczął w wieku czterech lat – od Pegasusa. Obecnie preferuje PC i wymagające RPG-i, lecz nie stroni ani od konsol, ani od innych gatunków. Kiedy nie gra i nie pisze, najchętniej czyta, ogląda seriale (rzadziej filmy) i mecze Premier League, słucha ciężkiej muzyki, a także spaceruje z psem. Niemal bezkrytycznie kocha twórczość Stephena Kinga. Nie porzuca planów pójścia w jego ślady. Pierwsze „dokonania literackie” trzyma jednak zamknięte głęboko w szufladzie.

więcej