Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 20 stycznia 2023, 20:45

Final Fantasy XVI oficjalnie po polsku, pierwszy taki przypadek w historii serii [Aktualizacja]

To już oficjalne – Final Fantasy XVI otrzyma polską kinową lokalizację. Jest to pierwszy taki przypadek w ponad 25-letniej historii serii.

Źródło fot. Square Enix.
i

Aktualizacja

Okazuje się, że edycja kolekcjonerska Final Fantasy XVI nie będzie oficjalnie dostępna na polskim rynku. W rodzimych elektromarketach zakupimy przedpremierowo jedynie wydanie standardowe i Deluxe, które zawierają odpowiednio:

Final Fantasy XVI – Edycja Standardowa (preorder – ok. 320 zł)

  • grę Final Fantasy XVI;
  • dodatkową broń (Waleczne Serce) oraz Talizman Caita Sitha (dla wszystkich zamówień przedpremierowych);
  • steelbook (w wybranych sklepach z grami, ilość limitowana);
  • naszywki (w wybranych sklepach z grami, ilość limitowana);

Final Fantasy XVI – Edycja Deluxe (preorder – ok. 450 zł)

  • grę Final Fantasy XVI;
  • dodatkową broń (Waleczne Serce) oraz Talizman Caita Sitha (dla wszystkich zamówień przedpremierowych);
  • płócienną mapę świata Valistei;
  • steelbook (inny niż w wersji standardowej).

„Kolekcjonerkę” można natomiast zamówić za 329,99 funta (ok. 1780 zł) np. w oficjalnym sklepie firmy Square Enix. Zawiera ona figurkę walczących Ifrita i Phoenixa, naszywki, metalowe przypinki, dwa steelbooki (ten z Edycji Standardowej oraz unikalny, dedykowany wersji kolekcjonerskiej), płócienną mapę, dwa wirtualne przedmioty do wykorzystania w grze, a także miniartbook i minialbum ze ścieżką dźwiękową (oba do pobrania).

Final Fantasy XVI oficjalnie po polsku, pierwszy taki przypadek w historii serii [Aktualizacja] - ilustracja #1

Edycja kolekcjonersja Final Fantasy XVI.Źródło: Square Enix.

Oryginalna wiadomość

W grudniu 2022 roku informowaliśmy Was o nieoficjalnych doniesieniach, jakoby Final Fantasy XVI miało się ukazać w polskiej kinowej wersji językowej (tj. z napisami). Dziś możemy to oficjalnie potwierdzić – po raz pierwszy w historii seria doczeka się polonizacji.

Według komunikatu firmy Cenega – dystrybutora FF XVI w naszym kraju – tłumaczeniem gry na język polski zajął się jej producent i wydawca, czyli Square Enix. Informację o lokalizacji potwierdzają również opisy ofert (często jeszcze nieaktywnych) ofert przedpremierowych – np. ta dostępna w sklepie 3kropki.pl.

Preordery powinny ruszyć pełną parą jeszcze dziś lub w kolejnych dniach bieżącego tygodnia – Cenega wciąż ustala bowiem ostatnie wytyczne ze sklepami. Co istotne, w sprzedaży będzie zarówno edycja kolekcjonerska Final Fantasy XVIzawierająca m.in figurkę walczących Ifrita i Phoenixa – jak i wydanie z limitowanym steelbookiem, kosztujące około 320 zł, oraz warta ok. 450 zł edycja Deluxe, na którą składają się gra, inny steelbook oraz materiałowa mapa.

Dla przypomnienia dodam, że premierę Final Fantasy XVI zaplanowano na 22 czerwca 2023 roku. Tego dnia tytuł wyjdzie tylko na PS5, lecz prawdopodobnie po upływie 6-miesięcznej wyłączności (czyli najpewniej w 2024 r.) ma się ukazać również na PC – mimo żarcików, jakie stroił sobie niedawno producent gry, Naoki Yoshida, mówiąc, że o niczym takim nie było mowy i gracze powinni kupić PlayStation 5.

Hubert Śledziewski

Hubert Śledziewski

Z wykształcenia socjolog, z pasji gracz. Przygodę z gamingiem rozpoczął w wieku czterech lat – od Pegasusa. Obecnie preferuje PC i wymagające RPG-i, lecz nie stroni ani od konsol, ani od innych gatunków. Zawodowo pisze od 2016 roku. Z GRYOnline.pl związał się pięć lat później – choć zna serwis, odkąd ma dostęp do Internetu – by połączyć zamiłowanie do słowa i gier. Zajmuje się głównie newsami i publicystyką. Kiedy nie gra i nie pisze, najchętniej czyta, ogląda seriale (rzadziej filmy) i mecze Premier League, słucha ciężkiej muzyki, a także spaceruje z psem. Niemal bezkrytycznie kocha twórczość Stephena Kinga. Nie porzuca planów pójścia w jego ślady. Pierwsze „dokonania literackie” trzyma jednak zamknięte głęboko w szufladzie.

więcej