Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikPrzygodowePCiOSAND
Okładka Lost Horizon (PC)
OkładkaLost Horizon (PC)

Lost Horizon

Przygodówka point-and-click, w której wcielamy się w byłego brytyjskiego żołnierza, aktualnie wziętego przemytnika Fentona Paddocka. Staramy się w niej uniemożliwić nazistom obudzenie starożytnych, mrocznych mocy.

Przygodowe | point-and-click | dwudziestolecie międzywojenne

Lost Horizon Premiera

20sie2010

PC

11lis2015

iOS

10gru2015

AND

producent: Animation Arts wydawca: Deep Silver wydawca PL: Techland Strona oficjalna

Lost Horizon to osadzona w latach 30. ubiegłego wieku przygodówka point-and-click, w której zadaniem graczy jest rozwikłanie tajemnicy wypraw nazistów, zajmujących się poszukiwaniem efektywnych środków zagłady. Za opracowanie gry odpowiada niemieckie studio Animation Arts, twórcy popularnego cyklu przygodowego Secret Files. Produkcja zadebiutowała latem 2010 roku na komputerach PC, a kilka lat później doczekała się także konwersji na platformy mobilne (Apple iOS i Android).

Fabuła

Akcja gry toczy się w 1936 roku, a podczas zabawy wcielamy się w trzy zróżnicowane postaci: byłego brytyjskiego żołnierza, a obecnie przemytnika Fentona Paddocka – wysłanego z misją zlokalizowania zaginionej w Tybecie ekspedycji naukowej, Richarda Westona – syna gubernatora i kierownika owej wyprawy, oraz Kim – młodziutką mieszkankę Hongkongu. Wyprawa Fentona to jednak tylko wstęp do prawdziwej przygody, w której tle nieustannie przewijają się: okultyzm, starożytne artefakty oraz zapomniane bóstwa. Fabuła gry jest wielowarstwowa i wielowątkowa, a w jej trakcie poznajemy burzliwą przeszłość przemytnika i dowiadujemy się, dlaczego usunięto go z armii oraz jakie relacje łączyły go z rodziną Kim i obydwoma Westonami. Lost Horizon zabiera nas m.in. do promieniujących spokojem starożytnych świątyń Tybetu, tętniącego nocnym życiem Hongkongu czy barwnego Maroka. Trafiamy też do wspaniałego i na wskroś angielskiego pałacu gubernatora oraz narażamy się na niebezpieczeństwo w ciemnych i obskurnych portowych uliczkach.

Mechanika

Mimo że cała historia ma dość poważne tło (niepewna sytuacja polityczna na całym świecie i szerzący się nazizm), w grze odnajdujemy charakterystyczne dla twórców Secret Files poczucie humoru oraz szereg żartobliwych scen. Wspólnym elementem obu gier jest także możliwość przełączania się między postaciami i konieczność współpracy między nimi w niektórych momentach rozgrywki. Natomiast nowością jest tu wprowadzenie (zamiast dotychczasowego dziennika) postaci narratora, który na wyraźne żądanie gracza udziela szeregu przydatnych wskazówek. Niektóre zagadki da się rozwiązać na dwa sposoby, np. umiejętnie prowadząc dialog z daną postacią niezależną, która dzięki temu zechce nam pomóc, lub radząc sobie samemu. W trakcie rozgrywki pojawiają się także krótkie czasówki, które można powtarzać aż do skutku oraz łamigłówki planszowe o dwóch stopniach trudności (do wyboru). Wszystkich fanów klasycznych gier przygodowych powinna też ucieszyć informacja, że mimo burzliwych czasów, w jakich osadzono fabułę gry oraz licznych ucieczek, pościgów i sytuacji zagrożenia życia, w trakcie zabawy nie można zginąć.

Kwestie techniczne

Wydana na platformie PC, AND i iOS gra Lost Horizon odznacza się estetyczną, trójwymiarową oprawą graficzną, zaś ogólny klimat tytułu budzić może skojarzenia z przygodami Indiany Jonesa. Niewątpliwie jest to również zasługą historycznego tła całej historii oraz wartkiej akcji i mrocznych tajemnic, mogących wpłynąć na losy całego świata.

Tryb gry: single player  

Nośnik: 1 DVD

Ocena użytkowników: 8,3 / 10 na podstawie 165 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 8,5 / 10 na podstawie 11 głosów czytelników.

Lost Horizon cena w dniu premiery: 69,90 PLN

Klasyfikacja PEGI Lost Horizon

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Lost Horizon Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Zalecane:
  • Pentium 4 2 GHz
  • 512 MB RAM (2 GB dla Vista/7)
  • karta grafiki 64 MB (GeForce 256 lub lepsza)
  • 4
  • 5 GB HDD
  • Windows XP/Vista/7
PC
iOS
AND