Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gramynawynos.pl 13 listopada 2015, 10:35

autor: Jiker

Gwiezdne wojny, naziści i porty – mobilne premiery tygodnia (SW: Battlefront Companion, Lost Horizon, Le Havre)

W tym tygodniu w ofertach sklepów App Store i Google Play zadebiutowało kilka interesujących produkcji, w tym Star Wars Battlefront Companion, Lost Horizon, Le Havre: The Inland Port oraz Lost Echo. Przybliżmy niektóre z nich.

W niniejszej, cyklicznej wiadomości przybliżamy Wam najważniejsze mobilne premiery danego tygodnia. Każdorazowo wybieramy kilka najciekawszych produkcji, które opisujemy nieco szerzej, natomiast pozostałe godne uwagi pozycje przedstawiamy w zbiorczej liście z odnośnikami do App Store, Google Play i Microsoft Store.

W tym tygodniu w oko wpadły nam następujące tytuły:

Star Wars Battlefront Companion

Android: za darmo / iOS: za darmo

W przyszłym tygodniu na rynku zadebiutuje Star Wars Battlefront (PC/XONE/PS4) – długo oczekiwana strzelanka osadzona w realiach Gwiezdnych wojen, wyprodukowana przez studio DICE. Z tej okazji firma Electronic Arts opracowała aplikację towarzyszącą Star Wars Battlefront Companion. Program, którego debiut miał miejsce przed dwoma dniami, pozwoli zalogować się na konto utworzone na potrzeby gry i czerpać z tego tytułu różne korzyści. Przede wszystkim, za jego sprawą sprawdzimy swoje dokonania, rozwój postaci oraz przebieg rozegranych meczów. Aplikacja umożliwi też przeglądanie rankingów, prowadzenie rozmów na forum i odbieranie wiadomości na temat gry. Ponadto pozwoli ona wyświetlić na ekranie smartfona lub tabletu mapę lokacji, na której toczymy walki.

Ciekawym dodatkiem jest Obrona Bazy – strategia z elementami karcianki, w której stajemy na czele centrum dowodzenia rebeliantów i odpieramy ataki sił Imperium. Dokonujemy tego zagrawając karty z jednostkami, losowane z własnoręcznie skomponowanej talii.

Lost Horizon

iOS: ok. 25 zł

Debiut na urządzeniach mobilnych z systemem iOS zaliczyła także przygodówka point-and-click Lost Horizon (wydana na PC w 2010 roku). Odpowiada za nią niemieckie studio Animation Arts, znane z kilku odsłon cyklu Secret Files. Akcja Lost Horizon rozpoczyna się w 1936 roku. Gracz staje przed zadaniem rozwikłania tajemnicy wypraw nazistów zajmujących się poszukiwaniem efektywnych środków zagłady. W tle przewija się okultyzm, starożytne artefakty oraz zapomniane bóstwa. Głównym bohaterem gry jest były brytyjski żołnierz, a obecnie przemytnik Fenton Paddock, wysłany z misją zlokalizowania zagubionej w Tybecie ekspedycji naukowej. Jest to oczywiście tylko wstęp do prawdziwej przygody – fabuła Lost Horizon zabiera nas bowiem także do Maroka i Hongkongu oraz pozwala przejąć kontrolę nad jeszcze dwiema innymi postaciami (Richardem Westonem – synem gubernatora i kierownikiem wyprawy, oraz Kim – młodziutką mieszkanką Hongkongu). W Lost Horizon nie brakuje ciekawych zwrotów akcji i intrygujących wydarzeń. Za około dwa tygodnie przekonają się o tym także posiadacze smartfonów i tabletów z Androidem.

Le Havre: The Inland Port

Android: 19,99 zł / iOS: ok. 21 zł / Windows Phone: 21,50 zł

W tym tygodniu na urządzeniach mobilnych z systemami Android, iOS i Windows Phone swoją premierę miała także gra Le Havre: The Inland Port – adaptacja udanej gry planszowej autorstwa Uwe Rosenberga (znanego z Agricoli). Podobnie jak w oryginalne, gra przeznaczona jest dla dwóch osób, które konkurują ze sobą o miano właściciela najbardziej dochodowego portu w Le Havre. Sprowadza się to do zarządzania infrastrukturą, nabywania i sprzedawania budynków oraz handlu surowcami. Rozgrywka nie jest zbyt skomplikowana, ale dla osób, które mimo wszystko miałyby z nią problemy przewidziano prosty samouczek. Mobilna wersja umożliwia rozgrywanie starć ze sztuczną inteligencją, przyjacielem w trybie gorącego krzesła lub przez sieć. W ostatnim przypadku mecze odbywają się w systemie asynchronicznym, więc nic nie stoi na przeszkodzie, aby toczyć walkę z wieloma przeciwnikami w tym samym czasie. Na koniec warto jeszcze wspomnieć o międzyplatformowych rankingach.

Lost Echo

Android: ok. 15 zł

W 2013 roku na platformach iOS i Windows Phone zadebiutowała gra Lost Echo – trójwymiarowa przygodówka typu point’n’click, z akcją osadzoną w niedalekiej przyszłości. Po ponad dwóch latach produkcja studia KickBack pojawiła się wreszcie na Androidzie. Tytuł wprowadza nas w fabułę w sposób iście hitchcockowski. Co byście zrobili, gdyby wasza dziewczyna nagle rozpłynęła się w powietrzu w akompaniamencie nieziemskich dźwięków i potężnej eksplozji, która niemal pozbawia was życia? Greg, bohater gry Lost Echo, po wyjściu ze szpitala rozpoczyna prywatne śledztwo, pragnąc wyjaśnić całe zdarzenie i odnaleźć ukochaną. Niestety, okazuje się, że... nikt z otoczenia Grega nie pamięta Chloe. Prawdy dociekamy eksplorując ciekawie zaprojektowane lokacje, szukając wskazówek i śladów, mogących wyjaśnić zniknięcie Chloe, tocząc rozmów z postaciami niezależnymi oraz rozwiązując różnego rodzaju łamigłówki. Rozgrywkę urozmaicają mini-gry, wprowadzające do niej element zaskoczenia i świeżości. Obrazu całości dopełnia piękna oprawa audiowizualna.

Poza opisanymi wyżej grami, w mobilnych serwisach dystrybucji cyfrowej zadebiutowały produkcje takie jak: