Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePC
Okładka Rush for Berlin (PC)

Rush for Berlin PC

Rush for Berlin to rozbudowana strategia czasu rzeczywistego (RTS) z elementami taktyki, za której przygotowanie odpowiadają programiści uznanego studia developerskiego Stormregion (twórcy S.W.I.N.E. oraz popularnej serii Codename: Panzers).

Strategiczne | RTS

PC Windows
Okładka Rush for Berlin (PC)

Polskie napisy i dialogiPolskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PC:

26maja2006

25sierpnia2006

pudełko PL

Rush for Berlin to rozbudowana strategia czasu rzeczywistego (RTS), za której przygotowanie odpowiadają programiści uznanego studia developerskiego Stormregion (twórcy S.W.I.N.E. oraz popularnej serii Codename: Panzers). Jak wskazuje nazwa, akcja programu rozgrywa się w schyłkowym okresie II Wojny Światowej (lata 1944-1945).

Gracze wcielają się albo w dowódcę wojsk zachodnich Aliantów (USA, Wielka Brytania, Francja), albo kierują poczynaniami oddziałów rosyjskiej Armii Czerwonej. Celem działań obu stron jest zajęcie Berlina, stolicy Trzeciej Rzeszy. Nie od razu jednak walki rozpoczynają się na ulicach wspomnianego miasta. Wcześniej, grający muszą wykonać szereg różnorodnych zadań, w pewien sposób „otwierających” im drogę do Berlina, dopiero później zajmują się faktycznym zdobywaniem stolicy Niemiec.

Rozgrywka w sporym stopniu przypomina takie produkcje jak Codename: Panzers, czy Soldiers: Heroes of World War II. Uwaga osób siedzących przed monitorami koncentrowana jest głównie na działaniach militarnych. Nie sposób dopatrzeć się tutaj elementów ekonomicznych znanych z innych RTS-ów, w stylu chociażby kolekcjonowania surowców czy budowy baz. Do dyspozycji graczy oddano wiele typów jednostek (inne dla każdej z walczących stron; od piechoty do oddziałów zmechanizowanych w stylu czołgów, dział samobieżnych, etc.). Poszczególne misje oparte są na faktach historycznych, chociaż można je poprowadzić w inny sposób, niż ten, znany z kart podręczników.

Oprawę graficzną wykonano w pełnym trójwymiarze (dowolna rotacja kamery). Autorzy przywiązali sporo uwagi do szczegółowego wykonania wszystkich modeli pojazdów, płynnej animacji rozgrywki, bardzo dobrze wypada też środowisko, w jakim prowadzone są walki (większość elementów otoczenia ulega zniszczeniu).

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet   / sieć lokalna    

Nośnik: 1 DVD

Ocena czytelników: 7,4 / 10 na podstawie 209 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 8.5 / 10 na podstawie 2 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 99,90 PLN

Klasyfikacja PEGI Rush for Berlin

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze jest używany wulgarny język. Gra zawiera elementy przemocy.
Rush for Berlin - recenzja gry
Rush for Berlin - recenzja gry

Recenzja 4 sierpnia 2006, 09:38

Naprawdę może być ciężko z wyborem, którego z nich obdarzyć największą sympatią, bo każda strona konfliktu dysponuje kilkoma oficerami, a każdy z nich może mieć po trzy skille, co w sumie daje multum możliwości taktycznych na polu bitwy. Poznanie wszystkich umiejętności oficerów i wypracowanie technik ich wykorzystania zajmie więc graczowi trochę czasu i przysporzy mu sporo zabawy – a przecież o to właśnie chodzi! Może trochę szkoda, że oficerowie są anonimowi i potraktowani nieco instrumentalnie, bo do bohaterów z Codename: Panzers, wokół których zbudowana była niejako otoczka fabularna, można się było wręcz przywiązać, tym bardziej że ich zejście śmiertelne nieodwołalnie kończyło misję – tutaj utrata cennego oficera może tylko utrudnić osiągnięcie celu, ale nie przerywa zabawy. Z całą pewnością jednak ta skromna kadra dowódcza to jeden z większych – jeśli nie największy – plusów Rush 4 Berlin i najwięcej wnosząca do gry zmiana.