Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePS4PCXONEXSXSwitchPS5
Okładka This War of Mine: The Little Ones (PS4)
OkładkaThis War of Mine: The Little Ones (PS4)

This War of Mine: The Little Ones

This War of Mine: Complete Edition

DLC do oryginalnej, survivalowej gry przygodowej This War of Mine, które na konsolach funkcjonuje jako rozszerzona wersja tego tytułu, opracowane przez rodzime 11 bit studios.

Strategiczne | współczesne konflikty | survival | wojenne | polskie | 2.5D | side-scroll | crafting | gry zaangażowane | PS Plus Premium | PS Plus Extra

This War of Mine: The Little Ones Premiera

29sty2016

PS4 XONE

1cze2016

PC

27lis2018

Switch

10maj2022

XSX PS5

producent: 11 bit studios wydawca: Deep Silver wydawca PL: Cenega S.A. Strona oficjalna

Gry podobne do This War of Mine: The Little Ones

Mr. Prepper

Shadow Tactics: Blades of the Shogun

Mutant Year Zero: Road to Eden

This War of Mine to oryginalna gra survivalowa, w której kontrolujemy grupkę starających się przeżyć cywili w oblężonym przez armię mieście. The Little Ones jest rozszerzoną wersją tego tytułu w przypadku konsol, a w przypadku pecetów niesamodzielnym dodatkiem do niego. Pierwowzór pojawił się w 2014 roku na komputerach PC, odnosząc spektakularny sukces finansowy (jak na grę indie) oraz zdobywając liczne nagrody i wyróżnienia. Za stworzenie gry odpowiada polskie 11 bit studios, mające w swoim dorobku m.in. wielokrotnie nagradzaną i cenioną serię Anomaly, będącą przedstawicielką gatunku „odwróconego tower defense”. Rolę wydawcy przyjęła firma Deep Silver.

Fabuła

Zamiast skupiać się na żołnierzach i osobach biorących czynny udział w walkach, autorzy pozwolili nam pokierować grupką nieprzygotowanych na konflikt cywili, którzy za wszelką cenę starają się przeżyć w oblężonym mieście, dokonując przy tym wielu moralnie wątpliwych decyzji. W trakcie zabawy mierzymy się m.in. z problemem głodu, braku lekarstw czy niebezpieczeństwem, jakie stwarzają snajperzy.

Mechanika

Istotną rolę w trakcie rozgrywki odgrywa cykl dnia i nocy. Za dnia wyjście na zewnątrz zamieszkiwanego przez kontrolowane postacie schronu równa się natychmiastowej śmierci, zatem koncentrujemy się na wykonywaniu czynności związanych z naprawą i ulepszaniem kryjówki – gra pozwala na tworzenie broni, mebli, podstawowych narzędzi czy też destylowanie alkoholu przy wykorzystaniu zgromadzonych przez nas przedmiotów. Istotne jest również dbanie o zdrowie i kondycję psychiczną naszej grupy. Pod osłoną nocy staramy się z kolei opuścić schronienie i wyjść na ulice miasta w poszukiwaniu rzeczy, które ułatwią naszym postaciom codzienną egzystencję. Twórcy postarali się, by gracze na przestrzeni całej rozgrywki mogli poczuć atmosferę ciągłej niepewności i walki o przetrwanie. Niejednokrotnie musimy poświęcić jednego z cywilów dla dobra ogółu, a konsekwencje naszych czynów odbijają się na kondycji psychicznej i fizycznej całej grupy.

Główną nowością w This War of Mine: The Little Ones jest wprowadzenie postaci dzieci, które dołączają do dorosłych i odgrywają wyjątkowo istotną rolę w rozgrywce. Nasi najmłodsi podopieczni będą przebywać w schronie, w którym zajmą się np. tworzeniem zabawek, zabawą lub dekoracją otoczenia. Z czasem od opiekunów nauczą się także wielu przydatnych umiejętności, a w zamian poprawią im nastrój, dając nadzieję oraz dodatkowy powód do kolejnej wyprawy po cenne zasoby.

Kwestie techniczne

Dzięki opcji losowego generowania poziomów oraz kontrolowanych postaci gra oferuje duże zróżnicowanie wyzwań oraz unikalnych lokacji, w których prowadzimy swoje działania. Pomimo tego, że świat This War of Mine: The Little Ones został wykonany w pełnym 3D, to akcję obserwujemy z boku (w stylu platformówek 2.5D), a interakcję z otoczeniem prowadzimy za pomocą różnorodnych ikonek, umożliwiających nam wykonanie odpowiednich czynności. Wojenną tematykę przetrwania podkreśla ciemna, ponura stylistyka oprawy graficznej bazująca na systemie świateł i cieni.

This War of Mine: Complete Edition

This War of Mine: Complete Edition zawiera wszystkie elementy This War of Mine: The Little Ones, a także trzy dodatki spod szyldu This War of Mine Stories, czyli: The Father’s Promise, The Last Broadcast oraz Fading Embers.

Tryb gry: single player  

Ocena użytkowników: 7,3 / 10 na podstawie 817 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 6,2 / 10 na podstawie 52 głosów czytelników.

This War of Mine: The Little Ones cena w dniu premiery: 119,90 PLN

Klasyfikacja PEGI This War of Mine: The Little Ones

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze jest używany wulgarny język. Gra zawiera elementy przemocy.

This War of Mine: The Little Ones Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Minimalne:
  • Intel Core 2 Duo 2.4 GHz/Athlon X2 2.8 GHz
  • 2 GB RAM
  • karta grafiki 512 MB GeForce 9600 GS lub lepsza
  • Windows XP(SP3)/7/8/10
  • Zalecane:
  • Intel Core 2 Quad 2.7 GHz
  • 4 GB RAM
  • karta grafiki 1 GB GeForce GTX 260/Radeon HD 5770 lub lepsza
  • Windows 7/8/10
PS4
XONE
PC
Switch
XSX
PS5