Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePS4PCSwitchXONE
Okładka This War of Mine: The Little Ones (PS4)

This War of Mine: The Little Ones

This War of Mine: Complete Edition

Rozszerzona wersja oryginalnej, survivalowej gry przygodowej This War of Mine, stworzona z myślą o konsolach ósmej generacji przez twórców oryginału z rodzimego 11 bit Studios.

Strategiczne | współczesne konflikty | survival | wojenne | polskie | 2.5D | crafting | przygodowe gry akcji

Okładka This War of Mine: The Little Ones (PS4)

data premiery gry:

29sty2016

PS4 XONE

1cze2016

PC

27lis2018

Switch

This War of Mine to oryginalna gra survivalowa, w której kontrolujemy grupkę starających się przeżyć cywili w oblężonym przez armię mieście. The Little Ones jest rozszerzoną wersją tego tytułu w przypadku konsol, a w przypadku pecetów niesamodzielnym dodatkiem do niego. Pierwowzór pojawił się w 2014 roku na komputerach PC, odnosząc spektakularny sukces finansowy (jak na grę indie) oraz zdobywając liczne nagrody i wyróżnienia. Za stworzenie gry odpowiada polskie 11 bit studios, mające w swoim dorobku m.in. wielokrotnie nagradzaną i cenioną serię Anomaly, będącą przedstawicielką gatunku „odwróconego tower defense”. Rolę wydawcy przyjęła firma Deep Silver.

Fabuła

Zamiast skupiać się na żołnierzach i osobach biorących czynny udział w walkach, autorzy pozwolili nam pokierować grupką nieprzygotowanych na konflikt cywili, którzy za wszelką cenę starają się przeżyć w oblężonym mieście, dokonując przy tym wielu moralnie wątpliwych decyzji. W trakcie zabawy mierzymy się m.in. z problemem głodu, braku lekarstw czy niebezpieczeństwem, jakie stwarzają snajperzy.

Mechanika

Istotną rolę w trakcie rozgrywki odgrywa cykl dnia i nocy. Za dnia wyjście na zewnątrz zamieszkiwanego przez kontrolowane postacie schronu równa się natychmiastowej śmierci, zatem koncentrujemy się na wykonywaniu czynności związanych z naprawą i ulepszaniem kryjówki – gra pozwala na tworzenie broni, mebli, podstawowych narzędzi czy też destylowanie alkoholu przy wykorzystaniu zgromadzonych przez nas przedmiotów. Istotne jest również dbanie o zdrowie i kondycję psychiczną naszej grupy. Pod osłoną nocy staramy się z kolei opuścić schronienie i wyjść na ulice miasta w poszukiwaniu rzeczy, które ułatwią naszym postaciom codzienną egzystencję. Twórcy postarali się, by gracze na przestrzeni całej rozgrywki mogli poczuć atmosferę ciągłej niepewności i walki o przetrwanie. Niejednokrotnie musimy poświęcić jednego z cywilów dla dobra ogółu, a konsekwencje naszych czynów odbijają się na kondycji psychicznej i fizycznej całej grupy.

Główną nowością w This War of Mine: The Little Ones jest wprowadzenie postaci dzieci, które dołączają do dorosłych i odgrywają wyjątkowo istotną rolę w rozgrywce. Nasi najmłodsi podopieczni będą przebywać w schronie, w którym zajmą się np. tworzeniem zabawek, zabawą lub dekoracją otoczenia. Z czasem od opiekunów nauczą się także wielu przydatnych umiejętności, a w zamian poprawią im nastrój, dając nadzieję oraz dodatkowy powód do kolejnej wyprawy po cenne zasoby.

Kwestie techniczne

Dzięki opcji losowego generowania poziomów oraz kontrolowanych postaci gra oferuje duże zróżnicowanie wyzwań oraz unikalnych lokacji, w których prowadzimy swoje działania. Pomimo tego, że świat This War of Mine: The Little Ones został wykonany w pełnym 3D, to akcję obserwujemy z boku (w stylu platformówek 2.5D), a interakcję z otoczeniem prowadzimy za pomocą różnorodnych ikonek, umożliwiających nam wykonanie odpowiednich czynności. Wojenną tematykę przetrwania podkreśla ciemna, ponura stylistyka oprawy graficznej bazująca na systemie świateł i cieni.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Ocena czytelników: 7,3 / 10 na podstawie 806 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 6,2 / 10 na podstawie 52 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 119,90 PLN

Klasyfikacja PEGI This War of Mine: The Little Ones

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze jest używany wulgarny język. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe This War of Mine: The Little Ones

PC Windows

PC Windows

  • Minimalne:
  • Intel Core 2 Duo 2.4 GHz/Athlon X2 2.8 GHz
  • 2 GB RAM
  • karta grafiki 512 MB GeForce 9600 GS lub lepsza
  • Windows XP(SP3)/7/8/10
  • Rekomendowane:
  • Intel Core 2 Quad 2.7 GHz
  • 4 GB RAM
  • karta grafiki 1 GB GeForce GTX 260/Radeon HD 5770 lub lepsza
  • Windows 7/8/10
Moonlighter i This War of Mine od dziś za darmo w Epic Games Store [Aktualizacja]
Moonlighter i This War of Mine od dziś za darmo w Epic Games Store [Aktualizacja]

wiadomość25 lipca 2019

Dzisiaj w Epic Games Store pojawią się dwie produkcje do pobrania zupełnie za darmo. Będą nimi This War of Mine oraz Moonlighter, za wydanie których odpowiada polska firma 11 bit studios. [Aktualizacja: okazało się, że za tydzień znowu dostaniemy dwie gry za darmo - i to głośniejsze niż dzisiejsze tytuły].

This War of Mine: The Little Ones zadebiutowało na PC-tach
This War of Mine: The Little Ones zadebiutowało na PC-tach

wiadomość2 czerwca 2016

Dostępne od kilku miesięcy na konsolach Xbox One i PlayStation 4 This War of Mine: The Little Ones zadebiutowało wczoraj na komputerach osobistych. Projekt dostępny jest w formie płatnego dodatku do podstawowego wydania gry.

This War of Mine: The Board Game sfinansowane na Kickstarterze
This War of Mine: The Board Game sfinansowane na Kickstarterze

wiadomość10 maja 2016

Kilka miesięcy temu dowiedzieliśmy się, że powstanie gra planszowa This War of Mine: The Board Game, a dziś rozpoczęła się zbiórka pieniędzy na Kickstarterze na rzeczony projekt. Cel minimalny udało się już osiągnąć, w związku z czym tytuł pojawi się na rynku w lutym 2017 roku.

11 bit zapowiada This War of Mine: The Little Ones na PC i przekłada Industrial na 2017 rok
11 bit zapowiada This War of Mine: The Little Ones na PC i przekłada Industrial na 2017 rok

wiadomość23 marca 2016

Firma 11 bit studios na konferencji dla inwestorów zapowiedziała, że znane z konsol rozszerzenie The Little Ones do This War of Mine ukaże się również na PC i urządzeniach mobilnych. Nowy projekt studia o roboczej nazwie Industrial pojawi się w drugim kwartale 2017 roku. Firma chwali się również rekordowymi wynikami finansowymi oraz planami rozwoju sklepu Games Republic i platformy wydawniczej 11 bit launchpad.

Podsumowanie tygodnia na polskim rynku gier (25-31 stycznia 2016 r.)
Podsumowanie tygodnia na polskim rynku gier (25-31 stycznia 2016 r.)

wiadomość1 lutego 2016

Miniony tydzień na polskim rynku gier okazał się bardzo owocny. Rodzimi deweloperzy zapowiedzieli kilka nowych projektów, pochwalili się wynikami sprzedaży (Wiedźmin 3) i udostępnili świeże materiały wideo (Dying Light: The Following). Ponadto nastąpiła premiera This War of Mine: Little Ones.

PS4
XONE
PC
Switch