Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGPCPS5XSX
Okładka Kingdom Come: Deliverance 2 (PC)
OkładkaKingdom Come: Deliverance 2 (PC)

Kingdom Come: Deliverance 2

Kingdom Come 2 | KCD2

Sequel pierwszoosobowej gry RPG z otwartym światem osadzonej w średniowiecznych Czechach, którą wydano w 2018 roku. Kingdom Come: Deliverance 2 kontynuuje historię Henryka z większym rozmachem, oferując np. dwie rozległe mapy i rozbudowaną mechanikę rozgrywki.

RPG | FPP | średniowiecze | sandbox | historyczne

Kingdom Come: Deliverance 2 Premiera

2024

PC PS5 XSX

Kingdom Come: Deliverance II to kontynuacja gry RPG wydanej w 2018 roku, którą wyróżniały realia średniowiecza ukazane w wierny historii sposób, w formie otwartego świata oglądanego w widoku pierwszoosobowym (FPP). KCD2, osadzone w podobnym miejscu i czasie co pierwowzór, zachowuje wszystkie te cechy, ale zostało opracowane z większym rozmachem. Umożliwił to sukces pierwszej części, za sprawą którego czeskie studio Warhorse rozrosło się do ok. 250 osób pod koniec produkcji kontynuacji.

Fabuła

Kingdom Come: Deliverance 2 rozgrywa się bezpośrednio po wydarzeniach z „jedynki”, w Czechach w 1403 roku, i kontynuuje historię Henryka – syna kowala, który pała żądzą zemsty za wymordowanie jego rodzinnej wioski. Jako giermek rycerza Jana Ptaszka, bohater tym razem wplątuje się w intrygę na większą skalę, obracającą się wokół wojny domowej, od której mogą zależeć losy całego królestwa.

Twórcy starali się przedstawić opowieść w taki sposób, by znajomość pierwszej gry nie była konieczna. Większa skala projektu znajduje odzwierciedlenie w łącznej długości filmów przerywnikowych – poprzednio wynik ten wynosił mniej więcej trzy godziny, a „dwójka” zawiera ponad pięć godzin tzw. cutscenek.

Gameplay – opis ogólny

Tak jak pierwsza część, Kingdom Come: Deliverance II ma na poły sandboksowy charakter, rzucając gracza w otwarty świat, w którym obok wątku głównego może oddać się wykonywaniu zadań pobocznych i braniu udziału w innych opcjonalnych aktywnościach, takich jak nawiązywanie romantycznych relacji, polowanie czy hazardowa gra w kości.

Choć nie przewidziano kreatora postaci (gramy konkretnym bohaterem), możemy personalizować wygląd Henryka, przede wszystkim za sprawą szerokiego wyboru elementów ubioru – odzieży i zbroi – w ramach mechaniki zarządzania ekwipunkiem.

Rozbudowany system rozwoju postaci i bogactwo mechanik sprawiają, że z napotkanymi problemami można poradzć sobie na rozmaite sposoby. Obok walki w grę wchodzą takie opcje jak dyplomacja bądź skradanie się (razem z otwieraniem zamków czy skrytobójstwem). Obecny jest również crafting, pozwalający wytwarzać bądź ulepszać przedmioty w toku immersyjnych minigier.

Starcia są realistyczne – dość wiernie odwzorowują autentyczne średniowieczne techniki walki mieczem i inną bronią białą (dystansowej też można używać). Oznacza to, że wymagają pewnej dozy taktyki, a każde trafienie bohatera lub przeciwnika ma potencjalnie poważne konsekwencje. Z tego względu zazwyczaj potykamy się z pojedynczymi wrogami – choć czasem bierzemy również udział w bitwach na dużą skalę, np. oblężeniach zamków.

Nowości w gameplayu

System walki uczyniono bardziej przystępnym (starając się zachować realizm), a do arsenału Henryka dodano dwie kategorie oręża – są to kusze oraz wczesna broń prochowa.

Kuttenberg i inne nowe lokacje

Kingdom Come: Deliverance II przenosi nas do innego regionu Czech niż pierwsza część – a właściwie regionów, bo gra zawiera dwie otwarte mapy, dwukrotnie większe niż obszary dostępne wcześniej. Pierwsza z nich to kraina o nazwie Czeski Raj, z górującym nad nią zamkiem Trosky, a druga obejmuje zlokalizowane dalej na południe duże miasto Kutná Hora (ang. i niem. Kuttenberg), założone nad kopalnią srebra, i okoliczne tereny.

Twórcy położyli większy nacisk na stworzenie żyjącego świata, który reaguje na gracza – np. gdy bohater biega po ulicach w negliżu albo popełnia przestępstwa – i pozwala mu udzielać kontekstowych odpowiedzi na zaczepki.

Tryby gry

Kingdom Come: Deliverance 2 to gra tylko dla jednego gracza; nie oferuje opcji kooperacji ani innego wariantu rozgrywki wieloosobowej.

CryEngine

Tak jak pierwszą część, grę Kingdom Come: Deliverance 2 napędza silnik CryEngine.

Obsada aktorska i muzyka

Do ról Henryka i Jana Ptaszka powrócili aktorzy znani z pierwszej części KCD – odpowiednio Tom McKay i Luke Dale. Dotyczy to zarówno głosu, jak i wizerunku postaci. Muzykę ponownie skomponował Jan Valta.

Ostatnia modyfikacja 19 kwietnia 2024

Tryb gry: single player  

Oczekiwania czytelników: 6,3 / 10 na podstawie 90 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe Kingdom Come: Deliverance 2: 18+

PC
PS5
XSX