Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGPCSwitchXONEXSXPS4PS5
Okładka The Elder Scrolls V: Skyrim Anniversary Edition (PC)
OkładkaThe Elder Scrolls V: Skyrim Anniversary Edition (PC)

The Elder Scrolls V: Skyrim Anniversary Edition

Druga reedycja gry The Elder Scrolls V: Skyrim. The Elder Scrolls V: Skyrim Anniversary Edition zawiera podstawową wersję tej produkcji, trzy oficjalne rozszerzenia, a także ponad 500 fanowskich modyfikacji z tak zwanego Creation Clubu.

RPG | FPP | TPP | fantasy | sandbox | reedycje/remastery/remaki | RPG akcji | Xbox Game Pass | Find Your Next Game

The Elder Scrolls V: Skyrim Anniversary Edition Premiera

11lis2021

PC PS4 XONE PS5 XSX

28wrz2022

Switch

Gry podobne do The Elder Scrolls V: Skyrim Anniversary Edition

Kingdom Come: Deliverance

Tainted Grail: The Fall of Avalon

The Wayward Realms

The Elder Scrolls V: Skyrim Anniversary Edition jest drugą (po Special Edition) reedycją bestsellerowego RPG-a pod tytułem The Elder Scrolls V: Skyrim. Oprócz podstawowej wersji gry opisywana pozycja zawiera trzy oficjalne rozszerzenia, czyli Hearthfire, Dawnguard oraz Dragonborn, a także ponad 500 fanowskich modyfikacji z tak zwanego Creation Clubu. Posiadacze gry The Elder Scrolls V: Skyrim Special Edition mogą zaktualizować ją do wersji Anniversary Edition za dodatkową opłatą. Za opracowaniem i wydaniem opisywanego tytułu stoi firma Bethesda.

Fabuła

The Elder Scrolls V: Skyrim Anniversary Edition zabiera nas w podróż do fantastycznego uniwersum, a dokładnie – do tytułowej prowincji Skyrim znajdującej się w Cesarstwie Tamriel. Po 201 latach od wydarzeń przedstawionych w grze The Elder Scrolls IV: Oblivion nad kontynentem zawisło nowe niebezpieczeństwo w postaci smoków, którym przewodzi Alduin – Pożeracz światów. Na szczęście w porę okazuje się, że postać, w którą się wcielamy, jest tak zwanym Dovahkiinem władającym językiem gadzich bestii. Jak nietrudno się domyślić, tylko ona może stawić czoła zagrożeniu.

Na tym nie kończą się przygody czekające na nas w opisywanej produkcji. W rozszerzeniu Dawnguard musimy powstrzymać wampirzego lorda imieniem Harkon (lub sami stajemy się władcą krwiopijców), z kolei w dodatku Dragonborn trafiamy na znaną z The Elder Scrolls III: Bloodmoon wyspę Solstheim w prowincji Morrowind, gdzie przychodzi nam zmierzyć się z pierwszym Dovahkiinem.

Mechanika

Rozgrywkę w The Elder Scrolls V: Skyrim Anniversary Edition rozpoczynamy od stworzenia postaci. Na starcie decydujemy o płci, rasie oraz wyglądzie bohatera. Gra oferuje system bezklasowy, toteż w miarę postępów rozwijamy poszczególne cechy herosa (zdrowie, wytrzymałość oraz magia) i umiejętności, bez oglądania się na jego profesję. Dzięki temu nic nie stoi na przeszkodzie, by poprowadzić do boju bohatera świetnie władającego mieczem, który w razie potrzeby będzie umiał rzucić na siebie czar leczący czy przekraść się za plecami przeciwników. Ponadto naszą postać rozwijamy, zdobywając coraz lepsze wyposażenie (lub wytwarzając je samodzielnie) bądź ulepszając już posiadany sprzęt.

Tytuł oddaje nam do dyspozycji rozległy otwarty świat, który przemierzamy na piechotę lub na grzbiecie wierzchowca. Zaimplementowano tu również funkcję szybkiej podróży. W prowincji Skyrim na odwiedzenie czekają nie tylko mroźne pustkowia budzące skojarzenia ze Skandynawią, lecz również miasta i mniejsze osady, a także rozmaite podziemia, ruiny i fortece. Przemierzając tę przepastną „piaskownicę”, wykonujemy zadania popychające fabułę do przodu oraz zajmujemy się niezliczonymi misjami i aktywnościami pobocznymi. W świecie gry funkcjonują również gildie, w których szeregach wspinamy się w miarę realizacji kolejnych zleceń.

W Skyrim roi się od przeciwników, którym stawiamy czoła przy pomocy broni białej i dystansowej bądź korzystając z różnorodnych zaklęć. System walki jest zręcznościowy, jednak wymaga od nas odrobiny taktycznego myślenia. Musimy blokować ataki wrogów i wykonywać uniki, a także umiejętnie korzystać ze zdolności parowania. Wśród adwersarzy prym wiodą oczywiście smoki. Po pokonaniu skrzydlatej bestii Dovahkiin pochłania jego duszę, którą po znalezieniu pradawnych słów może wykorzystać do odblokowania jednej z potężnych mocy zwanych Krzykami. Pozwalają mu one między innymi odrzucać od siebie wrogów, spowalniać czas czy nawet oczyszczać zachmurzone niebo.

Dodatek Hearthfire wzbogaca grę o możliwość zakupu ziemi i wzniesienia własnego domu oraz umeblowania go wedle własnego widzimisię. Fanowskie modyfikacje zaczerpnięte z Creation Clubu wprowadzają natomiast dodatkowe zadania, podziemia oraz przeciwników, a także nowe wyposażenie i zaklęcia.

Ostatnia modyfikacja 25 sierpnia 2021

Tryb gry: single player  

Ocena użytkowników: 3,7 / 10 na podstawie 54 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 3,8 / 10 na podstawie 52 głosów czytelników.

The Elder Scrolls V: Skyrim Anniversary Edition cena w dniu premiery: 209,00 PLN

Klasyfikacja PEGI The Elder Scrolls V: Skyrim Anniversary Edition

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

The Elder Scrolls V: Skyrim Anniversary Edition Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

 • Minimalne:
 • Intel Core i5-750 2.66 GHz / AMD Phenom II X4 945 3.0 GHz
 • 8 GB RAM
 • karta grafiki 1280 MB GeForce GTX 470 / 2 GB Radeon HD 7870 lub lepsza
 • 12 GB HDD
 • Windows 7/8.1/10 64-bit
 • Zalecane:
 • Intel Core i5-2400 3.1 GHz/AMD FX-8320 3.5 GHz
 • 8 GB RAM
 • karta grafiki 3 GB GeForce GTX 780 / 4 GB Radeon R9 290 lub lepsza
 • 12 GB HDD
 • Windows 7/8.1/10 64-bit
PC
XONE
XSX
PS4
PS5
Switch