Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGPCPS3X360
Okładka The Elder Scrolls V: Skyrim - Hearthfire (PC)

The Elder Scrolls V: Skyrim - Hearthfire

Drugie, dość nietypowe rozszerzenie DLC do piątej części słynnego cyklu RPG The Elder Scrolls autorstwa Bethesda Game Studios.

To jest dodatek do gry The Elder Scrolls V: Skyrim.

RPG | FPP | TPP | fantasy | Kinect | sandbox | The Elder Scrolls | RPG akcji

Okładka The Elder Scrolls V: Skyrim - Hearthfire (PC)

data premiery gry:

4wrz2012

X360

5paź2012

PC

19lut2013

PS3

The Elder Scrolls V: Skyrim – Hearthfire jest drugim po Dawnguard dodatkiem DLC do piątej odsłony znakomitej serii cRPG z kuźni studia Bethesda Softworks. Nie wprowadza on żadnych nowych zadań i wątków fabularnych skupiając się wyłącznie na budowie domu i dbaniu o obowiązki rodzinne.

Rozszerzenie pozwala wznieść własny dom (lub kilka) w świecie gry, bez korzystania z dodatkowych edytorów. Proces jest dość skomplikowany i wieloetapowy. Najpierw kupujemy ziemię w wybranej części świata Skyrim. Następnie na stole kreślarskim projektujemy wygląd budynku. Zbudowanie wymarzonego domu wymaga zgromadzenia sporej ilości materiałów i przerobienia ich na poszczególne elementy, takie jak gwoździe, zamki, zawiasy itp. Jeśli jednak na myśl o żmudnym zbieraniu surowców tracimy zapał do zabawy w budowniczego, twórcy przyszli z pomocą dając możliwość zatrudnienia zarządcy, który zajmie się kupnem potrzebnych materiałów. Może on także zapewnić transport w postaci wierzchowca lub powozu. Ci, którzy lubią we własnym pokoju rozkoszować się pięknem muzyki chętnie opłacą osobistego barda.

Z listy pomieszczeń możemy wybrać te, które chcielibyśmy widzieć w swoim domu. Ich liczba zależy od pomysłowości i determinacji graczy – zadowolić się można prostą jednopokojową chałupką, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby zbudować sobie willę z wszelkimi wygodami. Dostępne są między innymi sypialnie, korytarze, kuchnie, biblioteki, szklarnie, laboratoria alchemiczne, a nawet wieża czarodzieja. Pomieszczenia można urządzić wyposażając je w przeróżne meble, piece, stojaki na zbroję i broń, kapliczki bóstw, gabloty, miejsca na trofea i inne akcesoria. Jeśli nasz Dovahkiin w przerwach między zabijaniem smoków lubi zająć się pielęgnowaniem roślin, możemy za domem posadzić uroczy ogródek. Zająć się można również hodowlą ryb, pszczół, czy bydła – tak, aby nasza rodzinka stała się samowystarczalną komórką.

Mówiąc o rodzinie warto wspomnieć o możliwości adopcji dzieci, jaką wprowadza dodatek. Dzieciaki można obdarowywać, bawić się z nimi i wydawać im pewne polecenia. Czasem sielankę życia rodzinnego przerwie inwazja szczuropodobnych ślizgaczy, czy atak giganta zmuszając Dovahkiina do sięgnięcia po zakurzony miecz.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Ocena gry 5,8 / 10 na podstawie 676 ocen czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą gry: 6,5 / 10 na podstawie 161 głosów czytelników.

Gry podobne do The Elder Scrolls V: Skyrim - Hearthfire

Klasyfikacja PEGI The Elder Scrolls V: Skyrim - Hearthfire

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe The Elder Scrolls V: Skyrim - Hearthfire

PC Windows

Rekomendowane: Core i5 2.6 GHz, 2 GB RAM (4 GB RAM - Vista/7), karta grafiki 896 MB (GeForce GTX 260 lub lepsza), 6 GB HDD, Windows XP/Vista/7, łącze internetowe

Rodzina na swoim - recenzja dodatku Hearthfire do gry Skyrim

Recenzja 5 października 2012, 08:53

Niewiele lepiej wygląda kwestia meblowania i wyposażania naszej nowej rezydencji. Wprawdzie w każdym z pomieszczeń znajduje się stół warsztatowy pozwalający na konstrukcję różnorakich sprzętów z wykorzystaniem zebranych materiałów, ale odbywa się to na dokładnie takiej samej zasadzie jak wznoszenie domu. Możemy więc wybrać się do sklepu po szkło (które pojawiło się w ofercie wraz z wyjściem dodatku), skoczyć do kopalni po złoto, zwinąć wielki kryształ dusz z wieży jakiegoś maga i sklecić z tego wszystkiego stół do zaklinania. Kiedy jednak nasze wysiłki przyniosą skutek i sprzęt będzie już gotowy, to pojawi się on w naszej siedzibie w z góry zaplanowanym przez twórców miejscu. Ani prośbą, ani groźbą nie da się go nigdzie przestawić, obrócić czy choćby pomalować, a usunięcie go możliwe jest jedynie przez wczytanie wcześniejszego zapisu gry, zanim stolik ów jeszcze powstał. Podobnie ma się rzecz z każdą najdrobniejszą półeczką, co stoi w całkowitej sprzeczności z ideą samodzielnego urządzania domu i zmienia ten element dodatku w kolejny żmudny, mało kreatywny proces.

PC
X360
PS3