Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Disney Interactive Studios

Firma producent wydawca

Amerykański wydawca gier wideo należący do firmy The Walt Disney Company. Firma funkcjonowała w latach 1988-2016; w tym czasie jej portfolio zasiliły zarówno gry oparte na kultowych markach Disneya, jak i w pełni autorskie produkcje.

Historia

Prehistoria

Korzenie firmy sięgają 1988 roku, kiedy to wytwórnia The Walt Disney Company utworzyła nowy oddział zajmujący się grami wideo. Walt Disney Computer Software funkcjonowało w latach 1988-1994 i wydawało dzieła oparte na znanych markach z portfolio wytwórni, tworzone przez zewnętrzne studia deweloperskie. Na tym etapie firma nie odniosła znaczących sukcesów, a wśród nielicznych udanych pozycji wydanych jej sumptem można wymienić gry Disney's Aladdin oraz Disney's The Lion King.

Powstanie Disney Interactive i Buena Vista Games

W grudniu 1994 roku firma przeszła restrukturyzację; po jej połączeniu z Walt Disney Television and Telecommunications powołano do życia Disney Interactive. Pod tym szyldem opisywana firma działała w latach 1994-2002, wydając produkcje tworzone przez zewnętrzne zespoły oraz uiszczając praw do swoich marek innym wydawcom, na czele z Sony Computer Entertainment (obecnie – Sony Interactive Entertainment).

W 2003 roku z Disney Interactive wydzielono samodzielną komórkę – Buena Vista Games. Podczas gdy Disney Interactive miało skupiać się na grach dla dzieci, Buena Vista Games miało zająć się rynkiem mobilnym oraz Internetowym. Pod jego skrzydłami powstawały również gry wideo, z których największy sukces odniosła seria Kingdom Hearts, opracowana w kooperacji z firmą Square Enix.

Z czasem samo Buena Vista Games zaczęło rosnąć w siłę. W kwietniu 2005 roku pod jego banderą znalazła się ekipa Avalanche Software; niedługo później firma utworzyła nowe studio deweloperskie, Propaganda Games, którego siedziba mieściła się w Vancouver. We wrześniu 2006 roku do grona zespołów działających pod jego skrzydłami dołączyła zaś ekipa Climax Racing (z czasem przemianowana na Black Rock Studio), a niedługo później, bo w listopadzie – jeszcze jeden nowy zespół, czyli Fall Line Studios, który miał skupić się na produkcji gier przeznaczonych na konsole Nintendo DS oraz Nintendo Wii.

Epoka Disney Interactive Studios

Wreszcie w lutym 2007 roku Buena Vista Games zyskało nową nazwę – Disney Interactive Studios. Portfolio tego wydawcy miały zasilać zarówno produkcje oparte na licencjach Disneya, jak i niepowiązane z nimi pozycje.

W lipcu rodzina Disney Interactive Studios powiększyła się o ekipę Junction Point. Czerwiec 2008 roku przyniósł kolejną restrukturyzację; w jej wyniku doszło do fuzji Disney Interactive Studios oraz Walt Disney Internet Group, które razem utworzyły Disney Interactive Media Group. W styczniu 2009 roku Fall Line Studios zostało wcielone do Avalanche Software, w lutym pod skrzydłami firmy znalazło się chińskie studio GameStar, zaś we wrześniu w jego ślady poszedł zespół Wideload Games.

W latach 2008-2012 Disney Interactive Studios ponosiło straty finansowe, a także zamykało kolejne studia deweloperskie; taki los spotkał zespoły Propaganda Games, Black Rock Studio oraz Junction Point. W 2012 roku, po tym jak The Walt Disney Company nabyło wytwórnię Lucasfilm, do portfolio wydawcy miały dołączyć casualowe produkcje oparte na licencji Gwiezdnych wojen.

Niestety dni firmy były już wówczas policzone. Co prawda nadziei upatrywano w zapoczątkowanym w 2013 roku projekcie Disney Infinity, jednak pomimo sukcesu odniesionego przez tę serię, nie była ona w stanie dźwignąć całej firmy. W 2016 roku przeszła przez nią gigantyczna fala zwolnień, w wyniku której pracę straciło aż 700 osób. Jeszcze w tym samym roku Disney Interactive Studios oficjalnie zakończyło działalność.


Współpracujący z Disney Interactive Studios producenci gier

Lista producentów gier wydawanych przez Disney Interactive Studios


Empty Clip Studios

Traveller’s Tales / TT Games

Dlala Studios

ILMxLAB

Wydane gry