Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikPrzygodowePS3PSPPCX360WiiNDSPS2
Okładka The Chronicles of Narnia: Prince Caspian (PS3)

Opowieści z Narnii: Książę Kaspian

The Chronicles of Narnia: Prince Caspian

Opowieści z Narnii: Książę Kaspian to przygodowa gra akcji z widokiem z perspektywy trzeciej osoby (TPP), oparta na motywach drugiego tomu "Opowieści z Narni" C. S. Lewisa oraz filmowej adaptacji z 2008 roku.

Przygodowe | TPP | fantasy | książki | filmy | przygodowe gry akcji

Okładka The Chronicles of Narnia: Prince Caspian (PS3)

data premiery gry:

15maj2008

PS2 PS3 PSP Wii X360 NDS PC

The Chronicles of Narnia: Prince Caspian jest oficjalną kontynuacją wydanej pod koniec 2005 roku gry The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe, w Polsce znanej pod tytułem Opowieści z Narnii: Lew, Czarownica i stara szafa. Podobnie jak w przypadku pierwszej części, mamy do czynienia z połączeniem przygodówki oraz niezbyt wymagającej zręcznościówki. Produkt ten powstał głównie z myślą o młodszych sympatykach gier komputerowych. Prince Caspian bazuje zarówno na filmie fantasy pod tym samym tytułem, jak i drugim tomie Opowieści z Narnii autorstwa C.S. Lewisa. Opisywana zręcznościówka ukazała się w sumie aż na siedem różnych platform sprzętowych. Za przygotowanie wersji na komputery osobiste oraz konsole PS2, PSP, PS3, Wii i X360 odpowiedzialna jest znana firma Traveller's Tales. Developer ten w przeszłości opracował też między innymi dwie pierwsze części sagi LEGO Star Wars. Z kolei za edycję na NDS odpowiada zespół Fall Line Studio.

Akcja Prince Caspian rozpoczyna się dokładnie w tym samym momencie, w którym zakończyła się pierwsza odsłona tego cyklu, czyli The Lion, The Witch and The Wardrobe. Tym razem rodzeństwo Pevensie, a mianowicie Peter, Susan, Edmund oraz Lucy, musi udzielić wsparcia tytułowemu księciowi Kaspianowi. Pod nieobecność głównych bohaterów w Narnii minęło ponad 1000 lat. Jak można się łatwo domyślić, pojawiło się nowe zagrożenie, a konkretnie król Miraz, który zdołał przejąć władzę nad państwem. Rodzeństwo musi więc pomóc Kaspianowi w odzyskaniu tronu. Fabuła opisywanej gry poszerza wybrane fragmenty zarówno powieści, jak i kinowej produkcji. Bierzemy też jednak udział w doskonale znanych wydarzeniach znanych głównie z filmowego pierwowzoru, jak walka z Grzegorzem czy bitwa na dziedzińcu zamku lorda Pevensie.

W The Chronicles of Narnia: Prince Caspian możemy przejąć kontrolę nad jedną z ponad 20 grywalnych postaci. Początkowo niektórzy bohaterowie są oczywiście niedostępni. Opcję pokierowania ich losami trzeba więc sobie dopiero odblokować. Wybór głównej postaci wbrew pozorom odgrywa bardzo istotną rolę. Każdy z bohaterów obdarzony został bowiem specyficznymi broniami oraz umiejętnościami, które w rozsądny sposób należy wykorzystywać. W trakcie rozgrywki toczymy walki z całą gamą monstrów i baśniowych stworów.

Bawić możemy się w pojedynkę lub zaprosić do zabawy drugą osobę (nie dotyczy wersji na NDS). Producent zastosował tu system kooperacji znany z gry LEGO Star Wars, polegający na tym, iż drugi gracz w dowolnym momencie przystępuje do rozgrywki oraz opuszcza ją, pozostawiając kontrolę nad danym bohaterem sztucznej inteligencji. Oprawa wizualna omawianej gry prezentuje zdecydowanie wyższy poziom od pierwszej części Opowieści z Narnii. Widać to w szczególności na przykładzie ładnie wykonanych lokacji. Poprawiono także wygląd oraz animację głównych bohaterów.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer  

Nośnik: 1 BD

Ocena czytelników: 7,3 / 10 na podstawie 637 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 7,4 / 10 na podstawie 86 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 169,90 PLN

Klasyfikacja PEGI Opowieści z Narnii: Książę Kaspian

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe Opowieści z Narnii: Książę Kaspian

Sony PlayStation 2

Sony PlayStation 2

  • Wykorzystuje:
  • karta pamięci 8 MB
PlayStation Portable

PlayStation Portable

  • Wykorzystuje:
  • karta pamięci 32 MB
PC Windows

PC Windows

  • Rekomendowane:
  • Pentium 4 2.5 GHz
  • 1 GB RAM
  • karta grafiki 256 MB (GeForce 7600 lub lepsza)
  • Windows XP/Vista
Opowieści z Narnii: Książę Kaspian - recenzja gry
Opowieści z Narnii: Książę Kaspian - recenzja gry

Recenzja 22 lipca 2008, 13:42

Sama walka również jest banalnie prosta. Zazwyczaj ogranicza się do naciskania na przemian dwu przycisków, odpowiedzialnych kolejno za słaby i mocny atak. Trzeci służy do różnego rodzaju interakcji z otoczeniem lub użycia jakiegoś przedmiotu. Problem polega jednak na tym, że system walki nie ewoluuje wraz z postępami w grze. Nie ma żadnych punktów doświadczenia, zwiększania mocy poszczególnych rodzajów broni ani specjalnych umiejętności do odblokowania. Jedyne, co można zrobić, to zdobyć na pewien czas specjalny miecz oraz łuk, który świecąc zadaje większe obrażenia. Na podobnej zasadzie działa również tarcza, która – promieniując – zwiększa nasze możliwości obrony.

PS2
PS3
PSP
Wii
X360
NDS
PC