Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikWyścigiPS3PCX360
Okładka Pure (PS3)

Pure

Wyścigi quadów, czyli czterokołowych motocykli. Duży nacisk położono na wykonywanie efektownych powietrznych akrobacji. Model odpowiedzialny za symulowanie tych ryzykownych akcji jest bardzo złożony, oferując możliwość wykonywania wielu ciekawych trików.

Wyścigi | off-road | quady | rajdy

Okładka Pure (PS3)

data premiery gry:

16wrz2008

X360 PS3 PC
Kolekcja gier
Obserwuj grę

Pure to ekstremalne wyścigi, w których gracz zasiada za kierownicami quadów, czyli czterokołowych motocykli, przeznaczonych do przemieszczania się w wyjątkowo trudnym terenie. Za przygotowanie tej gry odpowiedzialne jest brytyjskie studio developerskie Black Rock Studio. W przeszłości firma ta znana była pod nazwą Climax Racing i zdołała opracować wiele zbliżonych produkcji, między innymi wybrane tytuły z serii ATV Offroad Fury oraz MotoGP.

Jedna z głównych atrakcji opisywanej gry dotyczy możliwości wykonywania wyjątkowych efektownych powietrznych akrobacji. W tym celu na dostępnych trasach rozmieszczone zostały między innymi skocznie, pozwalające graczom wzbijać się na duże wysokości. Model odpowiedzialny za symulowanie tych ryzykownych akcji jest bardzo złożony, oferując możliwość wykonywania wielu ciekawych trików. Wszystkie akcje są również odpowiednio nagradzane. Wynik punktowy uzależniony jest między innymi od poziomu skomplikowania triku, czy połączenia kilku ruchów w bardziej złożoną kombinację. Warto dodać, iż całość przygotowano pod czujnym okiem profesjonalisty. Jest to Wes Miller, założyciel wytwórni H-Bomb Films, specjalizującej się w kręceniu filmów ukazujących niebezpieczne kaskaderskie popisy.

Jeszcze przed przystąpieniem do właściwej zabawy dokonuje się wyboru zawodnika (postacie obu płci). Osoby te opisane zostały charakterystycznymi dla siebie współczynnikami. Dotyczą one między innymi umiejętności kontrolowania quada, czy też zdolności do wykonywania poszczególnych rodzajów trików.

Do dyspozycji gracza oddano zarówno singleplayerowe mistrzostwa, jak i liczne tryby multiplayer. W tym drugim przypadku do pojedynczego wyścigu może przystąpić maksymalnie szesnastu graczy. Wyścigi rozgrywane są w wielu różnych lokacjach rozrzuconych po całym globie. Są to między innymi tereny górskie, przywodzące na myśl obszary znane z pierwszej odsłony Motorstorma. Trasy obfitują w wiele drobnych skrótów oraz alternatywnych ścieżek prowadzących do mety. Autorzy bardzo duży nacisk położyli na zadbanie o zawarcie szczegółowej oprawy wizualnej. Dopracowano zarówno wygląd otoczenia, jak i biorących udział w zawodach quadów.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet     Liczba graczy: 1-16  

Nośnik: 1 BD

Ocena czytelników: 7,3 / 10 na podstawie 1829 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 8,5 / 10 na podstawie 60 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 219,90 PLN

Klasyfikacja PEGI Pure

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry.

Wymagania sprzętowe Pure

Microsoft Xbox 360

Microsoft Xbox 360

  • Wykorzystuje:
  • Xbox Live
PC Windows

PC Windows

  • Rekomendowane:
  • Pentium 4 3 GHz
  • 1.5 GB RAM
  • karta grafiki 256 MB (GeForce 7600 lub lepsza)
  • 5.5 GB HDD
  • Windows XP/Vista
Recenzja gry Pure - czysta adrenalina, czysta przyjemność
Recenzja gry Pure - czysta adrenalina, czysta przyjemność

Recenzja 17 października 2008, 09:16

Jako się rzekło, w Pure w pewnym stopniu liczy się pomyślunek. Gra oferuje trzy tryby rozgrywki i dobrze mieć do każdego z nich odpowiednio przygotowany quad. Nieco innych ustawień wymaga tradycyjny wyścig, w którym najlepiej gnać przed siebie na złamanie karku, od czasu do czasu wykorzystując jakąś górkę i ładując wskaźnik combosów, a zupełnie innych ustawień należy użyć, aby z powodzeniem ścigać się w krótkich sprintach, gdzie tak samo jak szybkość liczy się jeszcze mały promień skrętu i odpowiednia umiejętność driftowania. Całkowicie osobnym zagadnieniem jest tryb o nazwie Freestyle, w którym najważniejsze jest porządne wybicie się na szczycie górki i trzepanie nabijających licznik punktów tricków. A te, im bardziej skomplikowane, tym większą zdobycz przynoszą, a każdy, który zdążymy wykonać w odpowiednim przedziale czasowym, dodatkowo podbija mnożnik. Tak więc o ile na początku zabawy, zanim gracz nabierze odpowiedniej wprawy, uzyskanie 20 000 punktów w jednym przejeździe może być nie lada wyczynem, o tyle w późniejszej części gry 200 000 to średnia większości rajdów. Tym bardziej, że wraz z odblokowywaniem kolejnych tras rośnie poziom umiejętności komputerowych przeciwników.

X360
PS3
PC