Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS4 PS3 Xbox One Xbox 360 Switch Andro iOS

THQ Nordic / Nordic Games

Firma producent wydawca

THQ Nordic (znane wcześniej pod nazwą Nordic Games) to austriacki wydawca gier na komputery PC oraz konsole, będący częścią szwedzkiego holdingu Nordic Games Group AB, na czele którego stoi założyciel i główny udziałowiec firmy, Lars Wingefors. Siedziba THQ Nordic mieści się we Wiedniu, zaś jego dyrektorem zarządzającym jest Klemens Kreuzer. Jako wydawca, THQ Nordic jest właścicielem dwóch studiów deweloperskich:

W przeciągu zaledwie kilku lat, firma THQ Nordic stała się jednym z największych wydawców gier wideo nie tylko w Europie, ale i na świecie. Znakomitą większość portfela wydawniczego firmy stanowią jednak marki i serie gier przejęte od innych wydawców – upadających lub znajdujących się w przejściowych problemach finansowych, takich jak JoWooD Entertainment, Atari / Infogrames czy THQ. Podwaliny pod obecną pozycję THQ Nordic położyły jednak niemal dwie dekady rozwoju grupy Nordic Games, zarządzanej niezmiennie przez jej oryginalnego twórcę, Larsa Wingeforsa.

W swej działalności THQ Nordic nie koncentruje się na konkretnych platformach sprzętowych ani wybranych gatunkach gier. W portfolio firmy znajdują się zarówno klasyczne produkcje z końca lat 90. oraz pierwszej dekady XXI wieku, jak i nowsze, nadal rozwijane marki pokroju serii Darksiders, Spellforce, The Guild oraz MX vs. ATV. Pierwszą oryginalną pozycją THQ Nordic z segmentu AAA jest stworzone we współpracy z niemieckim studiem Piranha Bytes postapokaliptyczne RPG akcji Elex z 2017 roku.

Historia

Choć w swej obecnej postaci THQ Nordic funkcjonuje dopiero od roku 2011 (wcześniej pod nazwą Nordic Games), to historia firmy sięga znacznie dalej w przeszłość, bo aż do początku lat 90. ubiegłego wieku. Wtedy to właśnie obecny szef grupy Nordic Games, Lars Wingefors, założył niewielką firmę LW Comics, zajmującą się sprzedażą używanych komiksów. W 1993 roku jego przedsiębiorstwo zmieniło jednak profil działalności na gry komputerowe, skupiając się na handlu używanym oprogramowaniem i kartridżami. W tym samym czasie ugruntowała się także nowa nazwa – Nordic Games; firma na przestrzeni kilku lat dodała do swojego portfolio nowe produkty i otworzyła kilka kolejnych sklepów na terenie Skandynawii.

W roku 2000 brytyjski sklep gameplay.com (obecnie game.co.uk) nabył firmę Nordic Games za niemałą sumę blisko 6 milionów funtów brytyjskich. Wkrótce jednak nowy właściciel popadł w poważne problemy finansowe, a fakt ten wykorzystał Lars Wingefors, odkupując od niego swoją firmę za symboliczną 1 koronę szwedzką. W 2004 roku rozszerzył on działalność firmy o zupełnie nowy projekt: sieć outletów z grami wideo, a ta spółka-córka o nazwie Game Outlet Europe AB pozostaje w strukturach Nordic Games Group do dnia dzisiejszego. Cztery lata później firma zadebiutowała na rynku wydawniczym, stworzywszy własną filię o nazwie Nordic Games Publishing, której jednym z pierwszych sukcesów było nabycie praw do dystrybucji gier z serii We Sing i Dance Party na konsole Wii oraz PlayStation 2.

Prawdziwy przełom w działalności Nordic Games przyszedł jednak dopiero w sierpniu 2011 roku, kiedy Nordic Games Holding ogłosiło, że nabyło prawa do wszelkich produktów i marek upadłego JoWooD Entertainment, w tym produkcji zależnej od niego firmy Dreamcatcher/The Adventure Company. Tym samym portfolio wydawcy wzbogaciło się o kilka uznanych marek, takich jak Spellforce, The Guild, Painkiller czy Gothic / Arcania, których dystrybucją zajął się nowo utworzony oddział holdingu Nordic Games GmbH. Prawa wydawnicze ww. gier znalazły się w posiadaniu Nordic Games Austria, podczas gdy umowy licencyjne zawierane były przez szwedzkie Nordic Games Licensing AB.

Wspomniane przejęcie było jednak tylko początkiem prawdziwej ofensywy firmy. W lutym 2012 roku Nordic Games przejęło od Remedy Entertainment prawa do dystrybucji wersji pudełkowej Alana Wake’a na PC, a kilka miesięcy później nabyło od swojego byłego właściciela game.co.uk ponad pięćdziesiąt skandynawskich sklepów stacjonarnych i internetowych. W kolejnych latach firma nabyła od koncernu Atari / Infogrames prawa do kolejnych klasycznych tytułów, takich jak Silver czy seria Desperados, zaś od upadającego niemieckiego dtp entertainment AG licencje kilku popularnych gier przygodowych (m.in. Overclocked: Historia o Przemocy, The Moment of Silence oraz cykl The Black Mirror). W grudniu 2013 roku Nordic Games utworzyło pierwsze działające w ramach grupy studio deweloperskie – Grimhouse Games, w skład którego weszli kluczowi pracownicy niemieckiego Coreplay. Przekształcone wkrótce w spółkę z o.o. studio rozpoczęło pracę nad trzecią odsłoną serii SpellForce.

Najważniejszym momentem w dotychczasowej historii Nordic Games okazał się kwiecień 2014, w którym firma przejęła prawa do nazwy oraz sporą część portfela jednego z najbardziej zasłużonych światowych wydawców gier – upadłego amerykańskiego koncernu THQ. W wyniku przejęcia, austriacki wydawca stał się właścicielem tak znanych marek, jak Darksiders, Full Spectrum Warrior, Juiced czy Red Faction. Wraz z nimi Nordic Games nabyło także znaki towarowe należące uprzednio do THQ, co pozwoliło na ich użycie w przyszłości i kontynuację niektórych z przejętych serii. Jednocześnie przedsiębiorstwo objęło również pieczę nad będącym własnością THQ zespołem Rainbow Studios, znanym m.in. z takich serii, jak Motocross Madness i MX vs. ATV. W czerwcu 2015 roku firma nawiązała współpracę z oryginalnymi twórcami cyklu Gothic / Arcania, studiem Piranha Bytes, zaś w sierpniu nabyła prawa do cyklu Jagged Alliance oraz innych serii z portfolio bitComposer Games. W lutym 2016 Nordic Games włączyło do swojego portfela własność intelektualną węgierskiego studia Digital Reality (m.in. Haegemonia: Żelazne Legiony oraz cykl Imperium Galactica).

12 sierpnia 2016 roku Nordic Games postanowiło wskrzesić upadłą markę THQ, której byłe produkcje stały się podstawą portfela wydawniczego firmy. Jak wyjaśnił szef grupy, Lars Wingefors, funkcjonująca od 1993 roku marka zapisała się na stałe w świadomości graczy jako nieodłącznie związana z wieloma rozwijanymi już przez Nordic Games seriami gier. Tym samym, firma zmieniła nazwę na THQ Nordic, przejmując jednocześnie elementy oryginalnego logotypu swojego wielkiego poprzednika. Niespełna trzy miesiące później portfolio firmy wzbogaciło się o kolejne klasyczne marki, kiedy to istniejąca od 1985 roku firma Novalogic sprzedała THQ Nordic prawa do swoich gier, wraz ze znakiem towarowym studia. Transakcja objęła m.in. takie tytuły, jak F-16 Multirole Fighter, F-22 Raptor, Joint Operations: Typhoon Rising, Tachyon: The Fringe, a także legendarne serie Armored Fist, Comanche oraz Delta Force. Choć austriacki wydawca nie sprecyzował swoich planów, związanych z ewentualnymi kontynuacjami ww. marek, to niewykluczone jest, że niektóre z nich w przyszłości doczekają się swych kolejnych odsłon.