Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikPrzygodowePC
Okładka Overclocked: A Story of Violence (PC)

Overclocked: Historia o przemocy PC

Overclocked: A Story of Violence

Overclocked to kolejna przygodówka ze studia House Of Tales. Zawsze w przypadku niemieckiego producenta mogliśmy liczyć na ciekawą i wciągającą fabułę (choćby w The Moment of Silence), nierzadko poruszającą drażliwe tematy. Nie inaczej jest tym razem.

Przygodowe | point-and-click | thriller

PC Windows
Okładka Overclocked: A Story of Violence (PC)

Polskie napisy i dialogiPolskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PC:

12października2007

27marca2008

pudełko PL

Overclocked to kolejna przygodówka ze studia House Of Tales. Zawsze w przypadku niemieckiego producenta mogliśmy liczyć na ciekawą i wciągającą fabułę (choćby w The Moment of Silence), nierzadko poruszającą drażliwe tematy. Nie inaczej jest tym razem.

Nowy tytuł można nazwać wyprawą w głąb ludzkiej świadomości. Autorzy postanowili skupić się na bardzo rzadko poruszanej w grach komputerowych sferze, jaką jest problem przemocy psychicznej. Nic więc dziwnego, że głównym bohaterem uczynili Dave’a McNamarę, lekarza psychiatrę, niegdysiejszego członka wojskowego projektu badawczego, obecnie poświęcającego się medycynie sądowej.

Pewnego dnia, w trakcie trwania potężnej burzy, Dave zostaje wezwany do zbadania piątki dziwnych, uzbrojonych młodych osób, zatrzymanych na ulicach Nowego Jorku. Ich stan psychiczny uniemożliwia uzyskanie zeznań, wszyscy są zdezorientowani i cierpią na zanik pamięci. Zadaniem McNamary jest przełamanie blokad mentalnych i za pomocą takich metod jak hipnoza odkrycie tożsamości pacjentów oraz powodu ich obecnego stanu. Intryga staje się jeszcze bardziej skomplikowana, kiedy okazuje się, że pewne wydarzenia z przeszłości mogą być wspólne dla lekarza i jego podopiecznych.

Twórcy gry stosują ciekawy sposób narracji: świat gry oglądamy z perspektywy aż sześciu osób (Dave’a i jego pacjentów). W trakcie rozgrywki wcielamy się w każdego z bohaterów, jako pacjenci przechodząc kolejne etapy terapii i stopniowo wyjawiając tajemnice, jako psychiatra – próbując dojść przyczyny ich traumatycznego stanu i samemu odnaleźć się w zaistniałej sytuacji. Ciekawostką jest to, że wątki przypisane pacjentom biegną wstecz – muszą oni wracać do przeszłości, by stopniowo rekonstruować zdarzenia, natomiast historia Dave’a toczy się chronologiczni.

Prowadząc dochodzenie, odwiedzamy czterdzieści pięć różnych lokacji, a także stajemy przed koniecznością przeczytania ponad pięciu tysięcy dialogów. Przeciętnemu graczowi zajmie to około dwudziestu godzin. Dodać również należy, iż w Overclocked zastosowano tradycyjny interfejs point&click, intuicyjny system przechowywania przedmiotów (tzw. inventory) oraz widok z perspektywy trzeciej osoby.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Nośnik: 1 DVD

Ocena czytelników: 8 / 10 na podstawie 322 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 10 / 10 na podstawie 2 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 79,99 PLN

Gry podobne do Overclocked: Historia o przemocy

Klasyfikacja PEGI Overclocked: Historia o przemocy

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze pojawiają się nawiązania do narkotyków lub jest pokazane zażywanie narkotyków. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe Overclocked: Historia o przemocy

PC Windows

PC Windows

  • Zalecane: Pentium 4 2 GHz, 512 MB RAM, karta grafiki 64 MB (GeForce 3 Ti200 lub lepsza), 1.5 GB HDD, Windows 2000/XP/Vista
Overclocked: Historia o przemocy - recenzja gry
Overclocked: Historia o przemocy - recenzja gry

Recenzja 26 maja 2008, 12:10

Kapitalnie wymyślony został sposób, w jaki stopniowo dochodzimy do sedna wydarzeń, w efekcie których bohaterowie spotkali się w obskurnej klinice na Staten Island. W tej grze wszystko co najważniejsze już w zasadzie się stało, no, może poza paroma wzmagającymi napięcie incydentami oraz rzecz jasna rozstrzygnięciami finałowymi. Jednak tak naprawdę zostajemy rzuceni w sytuację, w której nasz psychiatra zdążył już bez uzasadnionych przesłanek odejść z pracy, z nieznanego nam powodu popaść w poważny małżeński kryzys, absolutnie nie wiedzieć czemu podpaść tajnym służbom i z niewiadomych przyczyn zostać wybranym na terapeutę mającego przywrócić pamięć osobom, z którymi nie sposób nawiązać kontaktu. Jak widać, gracza ominęło parę istotnych wydarzeń z życia bohatera, nic dziwnego, że w miarę rozgrywki nasza ciekawość tego, co (i dlaczego) tak naprawdę się stało, jest coraz większa. I oczywiście w miarę rozwoju fabuły zostaje ona zaspokojona.