Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPS5PCXSX
Okładka Alone in the Dark (PS5)
OkładkaAlone in the Dark (PS5)

Alone in the Dark

Reboot kultowej serii horrorów, zapoczątkowanej w 1992 roku. W Alone in the Dark trafiamy do posiadłości Derceto, którą przemierzamy w skórze Emily Hartwood i Edwarda Carnby’ego. Protagoniści badają tajemnice tego miejsca i stawiają czoła potworom, które je opanowały.

Akcji | TPP | survival horror | horror | przygodowe gry akcji | dwudziestolecie międzywojenne | Find Your Next Game

Alone in the Dark Premiera

2023

PC PS5 XSX
E3 2021

Alone in the Dark jest przygodową grą akcji, utrzymaną w klimacie horroru psychologicznego. Produkcja stanowi reboot kultowego, choć nieco już podupadłego cyklu, zapoczątkowanego jeszcze w 1992 roku. Za opracowaniem tego projektu stoi studio Pieces Interactive (autorzy takich pozycji, jak Magicka 2 czy Titan Quest: Anniversary Edition), natomiast jego wydaniem zajęła się firma THQ Nordic.

Fabuła

W latach 20. XX wieku ojciec Emily Hartwood zaginął w tajemniczych okolicznościach na południu Stanów Zjednoczonych. Po latach kobieta przybywa do posiadłości Derceto, pełniącej funkcję domu dla obłąkanych, w towarzystwie prywatnego detektywa – Edwarda Carnby’ego. Próbując rozwikłać zagadkę zniknięcia Hartwooda, duet odkrywa, że dwór został opanowany przez złowrogie siły, przez które pobyt w tym miejscu zmienia się w prawdziwą walkę o przetrwanie.

Za fabułę Alone in the Dark odpowiadał Mikael Hedberg – autor scenariuszy do takich gier, jak SOMA czy seria Amnesia.

Mechanika

W Alone in the Dark akcję oglądamy z perspektywy trzeciej osoby (TPP). Produkcja pozwala nam wcielić się zarówno w Emily Hartwood, jak i w detektywa Carnby’ego. W trakcie rozgrywki snujemy się przede wszystkim po salach i korytarzach posiadłości, jednak mamy też okazję zwiedzić jej najbliższą okolicę (odwiedzamy między innymi ogród czy uliczki pobliskiego miasteczka). W miarę postępów poznajemy dziwnych mieszkańców Derceto oraz rozwiązujemy różnorodne zagadki, stopniowo odkrywając kolejne tajemnice tego miejsca.

Na tym nie koniec, gdyż zło, które opanowało dwór, manifestuje się w postaci przerażających stworów. Monstra eliminujemy, robiąc użytek przede wszystkim z broni palnej. Sprawę komplikuje fakt, że amunicja jest tutaj towarem deficytowym, toteż musimy nieustannie ją oszczędzać.

Kwestie techniczne

Alone in the Dark może się pochwalić oprawą graficzną wysokiej jakości. Na uwagę zasługują przede wszystkim szczegółowe modele postaci i potworów, choć skąpanym w mroku lokacjom również nie można nic zarzucić. Zabawa toczy się przy akompaniamencie klimatycznego, jazzowego soundtracku, pod którym podpisał się Jason Kohnen.

Tryb gry: single player  

Wymagania wiekowe Alone in the Dark: 18+

PC
PS5
XSX