Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePS4XONEPCPS5XSX
Okładka SpellForce 3 Reforced (PS4)
OkładkaSpellForce 3 Reforced (PS4)

SpellForce 3 Reforced

SpellForce III | SpellForce 3

Trzecia odsłona zapoczątkowanej w 2003 roku serii gier fantasy, łączącej cechy strategii RTS z elementami RPG. Za powstanie gry odpowiada założone przez wydawcę cyklu studio Grimlore Games, w skład którego weszli m.in. twórcy dwóch pierwszych odsłon tytułu.

Strategiczne | fantasy | RTS | elementy RPG | PS Plus Premium | PS Plus Extra

SpellForce 3 Reforced Premiera

7gru2017

PC

7cze2022

PS4 XONE PS5 XSX

SpellForce 3 to trzecia odsłona serii gier w ciekawy sposób łączących elementy strategii czasu rzeczywistego z komputerowym RPG. Produkcję powierzono zależnemu od firmy Nordic Games niemieckiemu studiu Grimlore Games, w skład którego wchodzą doświadczeni twórcy RTS-ów (m.in. Peter Ohlmann, współtwórca The Settlers II) oraz deweloperzy dwóch pierwszych części cyklu.

Fabuła

Fabuła SpellForce 3 została osadzona pięćset lat przed akcją pierwszej części serii, zanim fantastyczny kontynent Eo został porozrywany na niewielkie, połączone portalami wyspy. Tym samym gracz ma sposobność prześledzić wydarzenia, jakie doprowadziły do tragicznego w skutkach rytuału konwokacji, w którym ważną rolę odegrał Krąg – stowarzyszenie trzynastu najpotężniejszych magów wszystkich ras. Głównym zagrożeniem w tej części serii jest tajemnicza frakcja Arcane.

Mechanika

Zgodnie z tradycją serii, SpellForce 3 na PC zręcznie łączy ze sobą mechaniki gier RTS i RPG. Gracz tworzy i rozwija własną postać, a do swojej drużyny może przyłączać poznanych w miarę postępów historii towarzyszy. System rozwoju herosów jest jeszcze bardziej otwarty niż w poprzednich częściach, m.in. dzięki odejściu od klasycznego podziału na klasy. Zamiast tego twórcy przygotowali szereg zdolności i specjalizacji, które można dobierać do swoich potrzeb. Kierować możemy maksymalnie czteroosobową drużyną bohaterów, której zadaniem jest rozwiązywanie zagadek, omijanie pułapek i walka z niewielkimi grupami wrogów. W takich momentach gra przypomina produkcje typu hack-and slash. W większości misji jednak, prędzej czy później, obejmujemy zarząd w formule RTS nad własnym obozem - wznosimy budynki, wydobywamy surowce i rekrutujemy wojska, które wspomagają działania herosów.

Tym razem skala starć jest jeszcze większa (pod swoim dowództwem możemy mieć nawet 300 jednostek), w związku z czym żołnierze nie przypominają już zbrojnej bandy, lecz regularną armię, w której istotną role odgrywają formacje. Na przebieg bitwy wpływają też takie czynniki jak ukształtowanie terenu, widoczność czy zwiad.

Osadzenie akcji przed wydarzeniami z jedynki pociągnęło za sobą odmienną strukturę lokacji – zamiast wydzielonych obszarów połączonych ze sobą portalami mamy tu jeden duży kontynent. Z kolei mapy są podzielone na segmenty, nad którymi stopniowo przejmujemy kontrolę, przy czym aby czerpać zasoby z danego obszaru musi on przylegać do naszego terytorium. To uproszczenie względem poprzednich odsłon wykazuje podobieństwo do mechaniki zarządzania sektorami z serii Company of Heroes.

Tryby gry

Kampania dla jednego gracza składa się z szeregu zadań fabularnych. Oprócz misji związanych z głównym wątkiem twórcy przygotowali sporo zadań pobocznych.

W SpellForce 3 na PC zawarto też różne tryby rozgrywki wieloosobowej. Oprócz starć armii gracze mogą zabrać swoich bohaterów na wspólny rajd po podziemiach lub wziąć udział w rywalizacji niczym w produkcji typu MOBA.

Kwestie techniczne

SpellForce 3 na PC opiera się na autorskim silniku graficznym, zdolnym wygenerować szczegółowy świat zamieszkany przez całe wirtualne cywilizacje. Choć w grze pojawiają się lokacje znane z poprzednich odsłon serii, większość obszarów kontynentu Eo została zaprojektowana od zera. Szczególną uwagę zwracają duże, zatłoczone miasta, w których bohaterowie mogą otrzymać dziesiątki zleceń.

Ostatnia modyfikacja 10 sierpnia 2023

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer: Internet   Liczba graczy: 1-24  

Ocena użytkowników: 0,9 / 10 na podstawie 426 głosów czytelników.

SpellForce 3 Reforced cena w dniu premiery: 159,90 PLN

Klasyfikacja PEGI SpellForce 3 Reforced

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

SpellForce 3 Reforced Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

 • Minimalne:
 • Intel Core i5-3570 3.4 GHz/AMD FX-6350 3.9 GHz
 • 6 GB RAM
 • karta grafiki 2 GB GeForce GTX 660 / Radeon 7850 lub lepsza
 • 15 GB HDD
 • Windows 7/8.1/10 64-bit
 • Zalecane:
 • Intel Core i7-4790 3.6 GHz/AMD FX-8350 4.0 GHz
 • 8 GB RAM
 • karta grafiki 4 GB GeForce GTX 970/Radeon R9 290 lub lepsza
 • 15 GB HDD
 • Windows 7/8/10 64-bit
PC
PS4
XONE
PS5
XSX