Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePCPS4PS5XSXXONE
Okładka Jagged Alliance 3 (PC)
OkładkaJagged Alliance 3 (PC)

Jagged Alliance 3

JA3

Trzecia główna część kultowej serii strategii turowych. Jagged Alliance 3 przenosi nas do fikcyjnego państwa Grand Chien, gdzie dowodząc oddziałami najemników, próbujemy odnaleźć zaginionego prezydenta oraz przywrócić dawny ład i porządek.

Strategiczne | turowe | taktyczne | elementy RPG | kooperacja

Jagged Alliance 3 Premiera

14lip2023

PC

16lis2023

PS4 XONE PS5 XSX

Gry podobne do Jagged Alliance 3

XCOM 2

Hard West 2

Persona 5 Tactica

Jagged Alliance 3 jest trzecią główną odsłoną kultowego cyklu strategii turowych, zapoczątkowanego w 1995 roku. Produkcja została opracowana przez studio Haemimont Games, w którego portfolio można znaleźć między innymi gry z serii Tropico, a także takie pozycje, jak Victor Vran czy Surviving Mars, natomiast jej wydaniem zajęła się sprawująca pieczę nad marką firma THQ Nordic.

Opisywana gra jest zupełnie nową produkcją i nie ma nic wspólnego z projektami pod tym samym tytułem, które na przestrzeni lat tworzyły inne zespoły.

Fabuła

Jagged Alliance 3 zabiera nas w podróż do fikcyjnego państwa Grand Chien. Po tym jak prezydent tego kraju zaginął w tajemniczych okolicznościach, władzę przejął Legion, czyli potężna organizacja paramilitarna. Rodzina byłego przywódcy nie zamierza jednak dać za wygraną i postanawia zapłacić korporacji Adonis, by jej zaprawieni w bojach najemnicy spróbowali nie tylko go odnaleźć, lecz również przywrócić w Grand Chien dawny porządek. To, jak potoczą się dalsze losy tego państwa, zależy od podejmowanych przez nas decyzji.

Mechanika

W Jagged Alliance 3 akcję obserwujemy z lotu ptaka. Podczas zabawy obejmujemy dowodzenie nad oddziałami żołnierzy, których dobieramy z dużej puli. Każdy z najemników posiada indywidualną osobowość, własną historię, a także unikalny zestaw mocnych i słabych stron oraz umiejętności. Wśród nich pojawiają się zarówno bohaterowie znani z poprzednich części serii, jak i zupełnie nowe twarze.

Produkcja oddaje nam do dyspozycji rozległy świat. Przemierzając go, realizujemy zadania popychające do przodu fabułę i wykonujemy różnorodne misje poboczne. W ten sposób nie tylko zarabiamy pieniądze, lecz również stopniowo przejmujemy kontrolę nad coraz większym terytorium, a także zdobywamy szacunek miejscowej ludności, która w miarę postępów chętnie przyłącza się do walki o naszą sprawę.

We wszystkim tym przeszkadzają nam liczni przeciwnicy. Starcia z nimi toczą się w trybie turowym, a w ich trakcie kluczem do sukcesu jest rozpoznanie terenu, właściwe rozstawienie poszczególnych członków oddziału oraz umiejętne wykorzystywanie zdolności każdego z bohaterów. Z czasem rozwijamy naszych podkomendnych, zdobywając coraz lepsze wyposażenie i uzbrojenie (oraz ulepszając już posiadane), a także odblokowując rozmaite perki dające im przewagę nad nieprzyjaciółmi.

Tryby gry

Jagged Alliance 3 pozwala na zabawę w pojedynkę lub na rozgrywkę w trybie współpracy.

Kwestie techniczne

Jagged Alliance 3 posiada oprawę graficzną przyzwoitej jakości. Podobać się mogą zwłaszcza różnorodne i szczegółowe lokacje.

Ostatnia modyfikacja 13 lipca 2023

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer: Internet  

Ocena użytkowników: 5,2 / 10 na podstawie 251 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 6,6 / 10 na podstawie 58 głosów czytelników.

Jagged Alliance 3 cena w dniu premiery: 149,90 PLN

Klasyfikacja PEGI Jagged Alliance 3

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze jest używany wulgarny język. Gra zawiera elementy przemocy.

Jagged Alliance 3 Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

 • Minimalne:
 • Intel Quad Core 3.0 GHz / AMD Ryzne 3.0 GHz
 • 8 GB RAM
 • karta grafiki 2 GB GeForce GTX 950 / Radeon R7 370 lub lepsza
 • 20 GB HDD
 • Windows 10/11 64-bit
 • Zalecane:
 • Intel Quad Core 4.0 GHz / AMD Ryzen 4.0 GHz
 • 8 GB RAM
 • karta grafiki 8 GB GeForce RTX 2070 / 12 GB Radeon RX 6700 XT lub lepsza
 • 20 GB HDD
 • Windows 10/11 64-bit
PC
PS4
XONE
PS5
XSX