Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGPCPS4SwitchXSXXONEPS5
Okładka Biomutant (Switch)
OkładkaBiomutant (Switch)

Biomutant

Biomutant to RPG akcji z otwartym światem, wyprodukowane przez Experiment 101 i wydane przez THQ Nordic. Gra przenosi nas do dziwnego świata, łączącego elementy postapokaliptycznego science fiction z motywami z kina kung-fu.

RPG | TPP | science fiction | postapokalipsa | sandbox | RPG akcji | slasher

Biomutant Premiera

25maj2021

PC PS4 XONE

6wrz2022

PS5 XSX

14maj2024

Switch

Biomutant to dynamiczna gra RPG akcji z otwartym światem. Produkcję stworzyło studio Experiment 101, założone przez osoby, które wcześniej pracowały przy takich tytułach jak Mad Max czy seria Just Cause, natomiast jej wydaniem zajęła się firma THQ Nordic.

Fabuła

Biomutant klimaty science fiction zostały wzbogacone motywami rodem z filmów kung-fu. Produkcja zabiera nas do postapokaliptycznego, choć bajecznie kolorowego świata, zaludnionego przez człekokształtne zwierzęta. Kraina mogła funkcjonować dzięki tak zwanemu Drzewu życia. Kiedy jednak pojawiła się w niej tajemnicza zaraza oraz dziwne, podgryzające jego korzenie stworzenia zwane „pożeraczami światów”, mieszkańcy znowu stanęli przed widmem zagłady.

W trakcie rozgrywki wcielamy się w samodzielnie stworzonego bohatera, którego zadaniem jest zakończenie wojny między lokalnymi plemionami oraz zajęcie się wspomnianymi „pożeraczami światów”. Nasze poczynania i podejmowane przez nas decyzje wpływają na protagonistę oraz całą krainę, a także kreują nieliniową historię, determinując jej przebieg oraz zakończenie (możemy doprowadzić zarówno do uratowania świata, jak i do jego zniszczenia). Przygotowany przez autorów system tzw. kontekstowego bajarza dba natomiast o to, aby wszystkie wydarzenia zaprezentować w atrakcyjnej formie jako składną opowieść, na bieżąco komentowaną przez narratora.

Mechanika

Przygodę w Biomutant rozpoczynamy od stworzenia bohatera. Na tym etapie decydujemy o jego rasie oraz profesji, które determinują bazowe statystyki (mowa o sile, witalności, charyzmie, intelekcie, zwinności oraz szczęściu) oraz wpływają pośrednio na wygląd. Wybieramy też początkowy rodzaj mutacji, zapewniający odporność na niebezpieczne warunki w niektórych lokacjach.

Autorzy oddają nam do dyspozycji rozległy świat, na który składają się malownicze, gęsto porośnięte równiny, pustkowia, a także ruiny kompleksów przemysłowych i militarnych czy wreszcie mroczne podziemia. Przemierzamy go na piechotę lub robiąc użytek z rozmaitych środków transportu, jak między innymi różnorodne wierzchowce, mechy, skutery wodne, bioniczne skrzydła czy plecaki odrzutowe.

Akcję obserwujemy tu z perspektywy trzeciej osoby (TPP), a motorem rozgrywki są zadania realizowane dla poszczególnych plemion, które nie tylko popychają do przodu opowieść, lecz także kształtują nasze relacje z poszczególnymi frakcjami. Ważną rolę odgrywają tu także dynamiczne starcia z przeciwnikami. Podczas potyczek musimy wykazywać się zręcznością i refleksem oraz umiejętnie żonglować zdolnościami prowadzonej postaci, łącząc elementy walki wręcz i bronią białą (jak miecze jedno- i dwuręczne, maczugi oraz bardziej wymyślne narzędzia mordu pokroju piły mechanicznej) oraz przy użyciu rozbudowanego arsenału broni palnej (na czele z rewolwerami, karabinami maszynowymi i strzelbami).

W miarę postępów, na rozmaite sposoby rozwijamy protagonistę. Uczymy się nowych ciosów stylu walki Wung-Fu. Poza tym pozyskujemy mutacje, które wpływają na wygląd postaci, a także zapewniają jej rozmaite moce i zdolności (skażenie biologiczne może na przykład sprawić, że wyrosną jej olbrzymie szpony, z kolei promieniowanie potrafi odblokować różnorodne moce umysłu, jak telekineza czy lewitacja) oraz wpływają na jej statystyki.

Ponadto w grze zaimplementowano rozbudowany system craftingu, pozwalający na tworzenie nowych broni bądź ulepszanie już posiadanych, w oparciu o znalezione po drodze podzespoły. Na arsenale wyposażenie bohatera bynajmniej się nie kończy. Ważną rolę pełnią również jego ubrania i rozmaite akcesoria; maska gazowa i butla z tlenem przydają się do eksploracji skażonych stref, z kolei ciepły kostium jest nieodzowny, gdy trafimy na skute lodem terytorium. Podczas przygód towarzyszy nam również mały robot wspomagający nas w trakcie walki oraz innych wyzwań. Możemy ją nawet w niewielkim stopniu modyfikować.

Kwestie techniczne

Biomutant działa w oparciu o technologię Unreal Engine 4 i robi bardzo dobry użytek z jej możliwości. Podobać się mogą zwłaszcza bogato animowane postacie, a także barwne elementy świata przedstawionego.

Ostatnia modyfikacja 14 maja 2024

Tryb gry: single player  

Ocena użytkowników: 9,5 / 10 na podstawie 468 głosów czytelników.

Biomutant cena w dniu premiery: 159,90 PLN

Klasyfikacja PEGI Biomutant

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Biomutant Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

 • Minimalne:
 • Intel Core i5-4690K 3.5 GHz / AMD FX-8350 4.0 GHz
 • 8 GB RAM
 • karta grafiki 4 GB GeForce GTX 960 / Radeon R9 380 lub lepsza
 • 25 GB HDD
 • Windows 7/8.1/10 64-bit
 • Zalecane:
 • Intel Core i7-6700K 4.0 GHz / AMD Ryzen 5 1600 3.2 GHz
 • 16 GB RAM
 • karta grafiki 6 GB GeForce GTX 1660 Ti / 8 GB Radeon RX 590 lub lepsza
 • 25 GB HDD
 • Windows 10 64-bit
Microsoft XBOX ONE

Xbox One

 • Wykorzystuje:
 • XOne X: 60 fps w 1080p / XOne: 30 fps w 1080p
Sony PlayStation 4

PlayStation 4

 • Wykorzystuje:
 • PS4 Pro: 60 fps w 1080p / PS4: 30 fps w 1080p
PC
XONE
PS4
PS5
XSX
Switch