Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGPCPS4XONE
Okładka Biomutant (PC)

Biomutant

Biomutant to RPG akcji z otwartym światem, wyprodukowane przez Experiment 101 i wydane przez THQ Nordic. Graprzenosi nad do dziwnego świata, łączącego elementy postapokaliptycznego science fiction z motywami z kina kung-fu.

RPG | TPP | science fiction | postapokalipsa | sandbox | crafting | RPG akcji | slasher | Find Your Next Game

Okładka Biomutant (PC)

data premiery gry:

25maj2021za 14dni

PC XONE PS4

Biomutant to dynamiczna gra RPG akcji z otwartym światem. Produkcję opracowało studio Experiment 101, założone przez osoby, które wcześniej pracowały przy takich tytułach jak Mad Max czy seria Just Cause, natomiast jej wydaniem zajęła się firma THQ Nordic.

Fabuła

W Biomutant klimaty science fiction zostały wzbogacone motywami rodem z filmów kung-fu. Produkcja zabiera nas w podróż do postapokaliptycznego, choć bajecznie kolorowego świata, zaludnionego przez człekokształtne zwierzęta. Kraina mogła funkcjonować dzięki tak zwanemu Drzewu życia. Kiedy jednak pojawiła się w niej tajemnicza zaraza, jego korzenie zaczęły gnić; gdy plaga pochłonie je w całości, dla świata przedstawionego nie będzie już ratunku.

W trakcie rozgrywki wcielamy się w samodzielnie stworzonego bohatera, którego zadaniem jest zjednoczenie zwaśnionych plemion i próba uratowania świata przed nieuchronną zagładą. Nasze poczynania i podejmowane przez nas decyzje wpływają na protagonistę oraz całą krainę, a także kreują nieliniową historię, determinując jej przebieg oraz zakończenie (możemy doprowadzić zarówno do uratowania świata, jak i do jego zniszczenia). Przygotowany przez autorów system tzw. kontekstowego bajarza dba natomiast o to, aby wszystkie wydarzenia zaprezentować w atrakcyjnej formie jako składną opowieść, na bieżąco komentowaną przez narratora.

Mechanika

Przygodę w Biomutant rozpoczynamy od stworzenia bohatera. Na tym etapie nie tylko decydujemy o płci i detalach wyglądu naszej postaci, lecz także wybieramy jej początkową mutację, która niczym profesja determinuje jej bazowe statystyki (mowa o sile, witalności, charyzmie, intelekcie, zwinności oraz szczęściu). Dalej nie pozostaje nam nic innego, jak rozpocząć właściwą przygodę.

Autorzy oddają nam do dyspozycji rozległy świat, na który składają się malownicze, gęsto porośnięte równiny, pustkowia, a także ruiny kompleksów przemysłowych i militarnych czy wreszcie mroczne podziemia. Przemierzamy go na piechotę lub robiąc użytek z rozmaitych środków transportu, jak między innymi różnorodne wierzchowce, mechy, skutery wodne, bioniczne skrzydła, plecaki odrzutowe oraz balony.

Akcję obserwujemy tu z perspektywy trzeciej osoby (TPP), a motorem rozgrywki są zadania realizowane dla poszczególnych plemion, które nie tylko popychają do przodu opowieść, lecz także kształtują nasze relacje z poszczególnymi frakcjami. Ważną rolę odgrywają tu także dynamiczne starcia z przeciwnikami. Podczas potyczek musimy wykazywać się zręcznością i refleksem oraz umiejętnie żonglować zdolnościami prowadzonej postaci, łącząc elementy walki wręcz i bronią białą (jak miecze jedno- i dwuręczne, maczugi oraz bardziej wymyślne narzędzia mordu pokroju piły mechanicznej) oraz przy użyciu rozbudowanego arsenału broni palnej (na czele z rewolwerami, karabinami maszynowymi i strzelbami).

W miarę postępów na rozmaite sposoby rozwijamy protagonistę. Przede wszystkim od poznanych mistrzów uczymy się nowych stylów walki Wushu. Poza tym pozyskujemy mutacje, które wpływają na wygląd postaci, a także zapewniają jej rozmaite moce i zdolności (skażenie biologiczne może na przykład sprawić, że wyrosną jej olbrzymie szpony, z kolei promieniowanie potrafi odblokować różnorodne moce umysłu, jak telekineza czy lewitacja) oraz wpływają na jej statystyki. Oprócz tego możemy wybierać spośród rozmaitych cyberwszczepów.

Ponadto w grze zaimplementowano rozbudowany system craftingu, pozwalający na tworzenie nowych broni bądź ulepszanie już posiadanych, w oparciu o znalezione po drodze podzespoły. Na arsenale wyposażenie bohatera bynajmniej się nie kończy. Ważną rolę pełnią również jego ubrania i rozmaite akcesoria; maska gazowa i butla z tlenem przydają się do eksploracji skażonych stref, z kolei ciepły kostium jest nieodzowny, gdy trafimy na skute lodem terytorium. Podczas przygód towarzyszą nam również roboty wspomagające nas w trakcie walki oraz innych wyzwań. Każdą taką maszynę możemy w dużym stopniu modyfikować.

Kwestie techniczne

Biomutant działa w oparciu o technologię Unreal Engine 4 i robi bardzo dobry użytek z jej możliwości. Podobać się mogą zwłaszcza bogato animowane postacie, a także barwne i pełne detali elementy świata przedstawionego.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Oczekiwania czytelników: 8,5 / 10 na podstawie 1071 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 249,99 PLN

Gry podobne do Biomutant

Wymagania wiekowe Biomutant

12+

Wymagania sprzętowe Biomutant

PC Windows

PC Windows

 • Minimalne:
 • Intel Core i5-4690K 3.5 GHz / AMD FX-8350 4.0 GHz
 • 8 GB RAM
 • karta grafiki 4 GB GeForce GTX 960 / Radeon R9 380 lub lepsza
 • 25 GB HDD
 • Windows 7/8.1/10 64-bit
 • Rekomendowane:
 • Intel Core i7-6700K 4.0 GHz / AMD Ryzen 5 1600 3.2 GHz
 • 16 GB RAM
 • karta grafiki 6 GB GeForce GTX 1660 Ti / 8 GB Radeon RX 590 lub lepsza
 • 25 GB HDD
 • Windows 10 64-bit
Biomutant to RPG, który zachwyca swoim dziwnym światem
Biomutant to RPG, który zachwyca swoim dziwnym światem

Przed premierą 5 maja 2021, 15:00

Podczas prezentacji poruszono jeszcze kwestię otwartego świata w Biomutancie. Dostaniemy przestrzeń wielkości 8x8 kilometrów kwadratowych podzieloną na dość typowe biomy. Już gdzieś po pierwszych 30 minutach będziemy mogli udać się dosłownie wszędzie, jednak dostęp do pewnych lokacji ma być nieco ograniczony – albo szkodliwymi warunkami, do których trzeba mieć odpowiednią odporność, albo znajdującymi się tam przeciwnikami o wysokim poziomie. Czasem niektóre niedogodności da się obejść, chociażby poprzez wykorzystanie ogromnego mecha jako łazika.

PC
XONE
PS4